ВИШЕ НОВЦА ЗА НАУКУ: Из Владе Србије поручују да нису тачни наводи синдиката, расходи за научну заједницу 80 одсто већи него 2011.
ТВРДЊЕ да су се издвајања за науку смањила (које је изнео Синдикат науке) једноставно нису тачне. Влада посвећено ради на проналаску системског решења које би функционисало у пракси и у потпуности реформисало начин финансирања науке у нашој земљи. Влада је кренула у процес решавања тог проблема доношењем Закона из 2019. године.
Имајући у виду скуп различитих околности, од којих су само неки примена донетих прописа у пракси, законско уређење функционисања високошколских установа као и пандемија ковида, која је малтене зауставила свет, продужавање прелазног периода је био непопуларан, али логичан корак у датом тренутку.
Ово пише у одговору из кабинета председнице Владе Србије Ане Брнабић на текст који је изашао у "Вечерњим новостима" под називом "Млади научници као сезонски радници". У одговору су наведени подаци да Влада улаже близу 200 милиона евра у инфраструктуру за високо образовање, да у Србији постоје четири научно-технолошка парка - у Београду, Нишу, Новом Саду и Чачку, да је 2019. основан фонд за науку кроз који је до сада у науку уложено скоро 50 милиона евра.
Даље се наводе и следећи подаци:
- Само смо кроз позив ИДЕЈЕ определили 30 милиона евра за пројекте 105 тимова научника, први пут после седам година смо 2018. кренули системски да примамо младе истраживаче у радни однос. Од тада министарство финансира 1.657 младих истраживача. Поред тога, стипендије за докторанде су повећане и износе 50.000 динара месечно. Министарство годишње издвоји око 817 милиона динара за посебне програме стипендирања младих и надарених научника, финансира учешће истраживача на научним скуповима у иностранству, постдокторско усавршавање истраживача... Указујемо да просек плате истраживача у зависности од звања и година на основу којих се израчунава минули рад износи од 70.000 и 110.000 динара нето. Расходи за науку су преко 200 милиона евра годишње и 80 одсто су виши него 2011, док су зараде повећане за више од 50 одсто.
ДРУГАЧИЈЕ ДУГОРОЧНО РЕШЕЊЕ
У ОДГОВОРУ се наводи и да су у Влади свесни да садашњи систем не представља дугорочно решење.
- Од тога не бежимо, али стојимо при ставу да Влада и те како помаже научну делатност и труди се да у тренутним околностима у највећој мери унапреди услове рада научника, научну инфраструктуру и њихов свеукупни положај - кажу у кабинету премијерке.
Препоручујемо
НАУЧНИКЕ ОШТЕТИЛИ ЗА МИЛИОНЕ: Плате младих истраживача у Србији годинама умањене
14. 04. 2021. у 12:00
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч
РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.
15. 11. 2024. у 23:36
"ТО БИ ДОВЕЛО ДО ПОЧЕТКА ТРЕЋЕГ СВЕТСКОГ РАТА" Фицо дао реч: До краја ћу се борити да Украјина не буде члан НАТО-а
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо ће се до краја одупирати уласку Украјине у НАТО, рекао је у интервјуу за кинески CGTN.
15. 11. 2024. у 19:38
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (1)