ЗА МИНУТ ИСПЛЕТЕ 104 ПЕТЉЕ: Давид Матић из Сокобање жели да обори светски рекорд у брзини плетења

Јелена Ћосин

21. 12. 2021. у 19:16

ДИЗАЈНЕР плетенине Давид Матић из Сокобање или уметничко Давид ван де Камп има 24 године и плете брже од сваке искусне плетиље.

ЗА МИНУТ ИСПЛЕТЕ 104 ПЕТЉЕ: Давид Матић из Сокобање жели да обори светски рекорд у брзини плетења

Фото Ј. Ћосин

Чак 104 петље исплете у минуту, а циљ му је да до наредне године обори светски рекорд од 118 који држе жене у Скандинавији.

Плетење је, међутим, тек мали део онога чиме се Давид бави. Он врло успешно хекла, тка, преде и боји вуну коју продаје широм Америке, Африке, Аустралије, Европе... Осим тога, већ неколико година израђује мустре за најпознатије светске часописе, а уз то има и грофовски стајлинг који га чини јединственим у овом крају.

Знатижељу према ручним радовима показивао је, каже, још као мали, а када је постао пунолетан, отпутовао је у Кину да од људи који се баве старим радиностима научи све о тканинама: од вуне, па све до најфиније свиле.

- Моја мајка уме да плете, али сам прве кораке учио од баке. Када сам одрастао, отишао сам у Хонгконг да усавршим и обогатим своје знање. Тамо сам живео четири године. Прво сам почео са хеклањем, потом сам прешао на плетење и ткање, и схватио да не могу да се одлучим само за једну технику. Тада сам заправо схватио да сам заинтересован за све врсте текстила - прича Давид за "Новости".

Фото Приватна архива

Сваки комад тканине који изађе из његове мале радионице у породичној кући у Сокобањи, изради потпуно сам. Објашњава и да на почетку увек сам испреде предиво којим ће да ради.

- Користим падајуће вретено које је наше из Србије. Њиме могу да се испреду танке нити од којих, касније, може да се плете и тка чипка коју често радим. Оно је најефикасније за израду танких предива - објашњава нам.

- Након што испредемо предиво, следи израда или одабир скица за будуће одевне предмете. Њих, такође, израђујем сам. По томе коју скицу одаберем, одлучујем у коју боју ћу обојити предиво. Џемпере и сукње, на пример, радим зеленим предивом са наранџастим нитима. Али бојење траје неколико дана, како би боја била истрајна и да би финални производ био високог квалитета.

Фото Ј. Ћосин

Све боји искључиво природним бојама, од бубица или биљака. За јаркоцрвену користи кошенил бубе које живе на кактусима, за наранџасту листове неких биљака, а од других од корена добије једну нијансу, а од листова другу. Производе углавном пласира на светско тржиште, али неке комаде одеће, поклонио је и дамама у Србији.

Да би сачувао културно наслеђе свога краја, Давид плете џемпере и капе класичном техником коју вековима али и данас, користе наше жене. Успешно је, међутим, савладао и шетландско плетење, па у слободно време вежба да би био најбржи и у овој области.

- Светски рекорд је 118 петљи у минуту и надам се да ћу га надмашити до наредне године.

Прилично сам сигуран да ћу уз мало вежбе успети и да ћу оборити светски рекорд - показује нам и око струка навлачи кожну торбицу на коју се постави игла, док је друга у руци, баш како то рате на Шетландским острвима. - Шетландске плетиље су најпознатије у свету по брзини плетења. Чак су израђивале и по 300 петљи за два минута. Ова техника са торбицом је згодна јер могу да плету у ходу, па су уз плетење од којег су живеле, могле да раде, кувају, спремају или чувају овце.

Док оставља плетиво и седа за разбој за ткање, објашњава нам ову најсложенију технику у изради тканине.

- На подном разбоју се израђује потпуно другачија тканина од плетенине. Сва одећа коју данас носимо је или ткана или плетена, међутим, то се данас ради индустријски. Ако се тка на традиционалан начин, на разбоју се изатка материјал потребне дужине од којег касније може да се кроји било који комад одеће. Некада је свака кућа у нашем крају имала разбој, а од конопље или лана ткале су се тканине и потом шиле кошуље. Данас, разбој ми помаже да створим ручно израђену одећу која је стварно висока мода - додаје Давид и истиче да му је циљ да свету представи најбоље што Србија има.

Тек када испреде вуну креира моделе, Фото Ј. Ћ.

ИСТОРИЈА

ДАВИДА, како каже, највише занима историја текстила, а посебно оно што је настајало у 19. и 20. веку. Зато и не чуди што овај млади човек у сваком тренутку на глави има шешир, на руци прстен и златни сат, а под прстима вуну. Као у минулим вековима...

ЏЕМПЕР ЗА ТАМАРУ ВУЧИЋ

ОГРТАЧ који сам радио прошлог пролећа у шетландској чипки, поклонио сам госпођи Ен Годфри, супрузи амбасадора САД Ентонија Годфрија. Зелени џемпер сам исплео за "Етнолоџи фест" минулог новембра, стигао је до госпође Тамаре Вучић, супруге нашег председника. Реч је о врло компликованом дизајну, који је ручно рађен, са исто тако рађеним ружама, а сашивен је свиленим концем и има свилену поставу. Требало ми је 230 сати да га урадим, од предива до ушивања поставе. Завршио сам га пола сата пре почетка ревије - задовољно прича Давид.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).

16. 11. 2024. у 20:23

Коментари (0)

ВЕЛИКА БРУКА ФУДБАЛЕРА ТЗВ. КОСОВА: Побегли са терена, па направили хаос у свлачионици (ФОТО)