КАКО ШТИТИТИ НАЈМЛАЂЕ ОД ДИГИТАЛНИХ НАСИЛНИКА? Стручњаци упозоравају да половина тинејџера трпи сајбер-злостављање
САМОУБИСТВО младе инфлуенсерке, гејмерке и јутјуберке Кристине Кике Ђукић (21), за коју је објављено да је била жртва насиља на друштвеним мрежама, скренуло је пажњу на ову врсту злостављања, која је све присутнија и очигледнија. Скоро половина млађих од 25 година (44 одсто) имала је непријатности у комуникацији преко интернета, налази су ЦеСИД-овог истраживања дигиталне писмености за програм "Нова писменост".
Такође, петина грађана не зна како би се заштитила од злостављања на глобалној мрежи, а ове године је 37 одсто испитаника доживело непријатност у онлајн простору, што је за четири процента више него прошле године.
- Из праксе бих рекла да су бројеви још драматичнији - каже Николија Ракочевић, мастер психолог и психотерапеут. - Проблем настаје када друштвене мреже постану део идентитета особе, па она почне себе да валоризује кроз популарност у виртуелном свету, кроз коментаре, критике и "лајкове". То може бити узрочник менталних болести, посебно код тинејџера и младих, који су најчешће емоционално незрели.
Да би видели да ли код детета постоје потенцијални проблеми, родитељи, каже наша саговорница, могу да спроведу једноставан тест. У разговору могу детету поставити питања ко је, ко жели да буде, у чему је добар или добра, који су му проблеми. Ако су одговори везани за свет интернета, типа "баш сам добар/добра, имам пуно пратилаца" или "лош/а сам, имам мало лајкова", то је за родитеље аларм. Ако су параметри из реалног света, "добар сам у математици" или "разбијам фудбал", нема места за бригу.
- Задатак родитеља је да дете врати реалном животу и за то је потребно потражити психолошку помоћ. Нове генерације су одрасле у време када је интернет већ постојао, са њим су "срасле" и готово им је несхватљиво да имају избор, да могу напустити мреже, дозирати време проведено на њима или не читати коментаре. За то је потребна самодисциплина, којој тинејџери нису склони, и зато је важно често разговарати - каже Ракочевићева.
Што се тиче дигиталних насилника, она напомиње да су у питању људи који фрустрације из реалног живота лече у виртуелном, кроз вређање и злостављање других, у жељи да доминирају. У стварном свету немају храбрости да неком кажу у лице да је ружан или глуп, или да би требало да се убије. У виртуелном су унапред ослобођени последица. Управо је то случај и са свима који сада позивају на линч јутјубера Бака Прасета, после самоубиства Кристине Ђукић. У питању је исто насиље као и оно кроз које је прошла девојка.
Осим тога, и сама Кика Ђукић, иако више није жива, и даље је на мети говора мржње. Испод њених објава на мрежама круже шокантне поруке попут "Сликај је како лежи мртва" или "Мање силикона ако може, хвала".
Да у Србији годишње 100 младих изврши самоубиство, потврдио је за телевизију К1 социолог проф. др Далибор Петровић. Он је рекао да је узнемиравању на интернету, односно "сајбер булингу", изложен велики број младих а да нису ни свесни.
- У питању је силеџијство, систематско узнемиравање у дигиталном простору. Велики проблем је то што су починиоци најчешће анонимни, као и чињеница да трагови насиља на интернету остају заувек - објаснио је Петровић, и нагласио да је веома опасно оптуживати друге инфлуенсере за Кикину смрт.
Др Александра Ђурић истакла је да је неопходно посебну пажњу посветити превенцији дигиталног насиља.
- Морају бити укључени стручњаци, институције, породица, школе. Деца и млади више од шест сати дневно проводе на интернету, у виртуелном свету - казала је др Ђурић, и додала да истраживања показују да социјално одбацивање утиче на хемијске реакције у нашем телу. Оно код младих често доводи до безнађа, чиме су чешће погођене девојчице него дечаци.
Сваки случај угрожавања безбедности на друштвеним мрежама треба обавезно пријавити Националном контакт-центру за безбедност деце на интернету, на број 19833 или путем платформе паметноибезбедно.гов.рс. Ако поруке садрже претње насиљем, ухођење, напаствовање, дечју порнографију и слично, потребно је обавестити и полицију, саопштавају из ове институције.
- Интернет и друштвене мреже за свакога у Србији морају бити безбедан простор. Кроз националну Стратегију развоја дигиталних вештина, платформу "Паметно и безбедно" и Владин пројекат "Дигитална експедиција", Министарство ради на јачању дигиталне писмености и безбедности - рекла је Татјана Матић, министарка трговине, туризма и телекомуникација.
Дарко Соковић, директор програма "Нова писменост", истакао је да сви корисници интернета морају бити одговорни:
- Пре него што поставимо било који садржај на некој од мрежа, морамо размислити да ли тиме неког угрожавамо или вређамо. Свако има право на сигурно онлајн и офлајн окружење.
ЈЕЗИВ РАЗГОВОР
ЈУТЈУБ канал "К1КА", покренут је 2015. године и на њега је Кристина Ђукић сваког дана постављала клипове на којима игра популарну игрицу "Mајнкрафт". Убрзо је постао један од најбрже растућих домаћих канала на "Јутјубу". На "Тик-току", после Кристинине смрти, освануо је снимак док игра игрицу са саиграчем.
- Је л' волиш свој живот? - питала је Кика саиграча.
- Обожавам - одговорио јој је он и упитао: "Што?"
- Је л' би ми дошао на сахрану? - одговорила је.
ЧЕТВРТИНА СУИЦИДА КОД ТИНЕЈЏЕРА
У СВЕТУ је 1950. године 60 одсто суицида забележено код старијих од 45 година, а у 2000. години 55 одсто код особа млађих од 45. Готово четвртина свих самоубистава данас дешава се код адолесцената, и то је водећи узрок превремене смрти код популације до 25 година. Најчешћи узроци су неразумевање, осуда и стигма, посебно на друштвеним мрежама, кажу стручњаци.
САСЛУШАН БАКА ПРАСЕ
ПО налогу Посебног тужилаштва за ВТК, Богдан Илић звани Бака Прасе је у петак после подне доведен у просторије Одељења за ВТК МУП РС ради давања изјаве на све познате околности у вези са смрћу Кристине Ђукић. Саслушан је у својству грађанина. Посебно тужилаштво је издало захтев МУП-у за прикупљање свих информација о овом случају, испитује се и да ли је Кристина била жртва прогањања непознате особе.
Препоручујемо
Полиција тражи и Кикину мајку после привођења Баке Прасета
10. 12. 2021. у 20:56
СВИ СМО ЗАКАЗАЛИ; Насиље које је Кика преживљавала одвијало се јавно, свима пред очима
09. 12. 2021. у 19:44
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (1)