КРАТЕ РЕЧИ, ПРЕСКАЧУ СВЕ ВОКАЛЕ: Ученици у Суботици учили о култури говора и очувању српског језика
НЕ знају да се представе дуже од 15 секунди, свака друга реч им је "значи" или "овај", а скраћенице и туђице су саставни део језика. Ово су, нажалост, чињенице о речитости школараца у Србији. И више су него алармантне. Стручњаци тврде да за то има лека: читање и системски рад на неговању културе говора и изражавања, као и очувању српског језика и ћириличког писма.
Прилику за то имало је око 80 суботичких основаца и средњошколаца, који су учествовали у каравану "Култура говора", радионицама "Проговори да видим ко си". Суботица је 14. град у Србији, а 22. у региону и дијаспори, у којој се овај караван зауставио и ђацима пренео драгоцена знања.
- Први задатак је да у само два минута говоре о себи, а многи не могу ни 15 секунди. Зато их учимо лепом говору, дикцији и техници дисања, јер су веома су важне - каже Милан Босиљчић, оснивач Удружења "Изражајност" из Београда које реализује караван "Култура говора".
Читање јесте део културе говора, али за слободу и лепоту изражавања најважнији је сам говор.
- Већина деце нема концентрацију, ни навику да људе гледају у очи док говоре. Поштапалице су свеприсутне у говору и руже наш језик. Најважније је да деца постану свесна да их користе, тад је 70 одсто посла урађено, онда знају где треба да избаце "значи", "па", "овај", "како се зове" - додаје Босиљчић. - Децу саветујемо да уместо да изговоре неку поштапалицу, једноставно застану, направе паузу и размисле шта им је следећа мисао. У песму "Страшан лав" убацили смо поштапалице и тако на симпатичан начин указали како оне утичу на лепоту стихова.
Упозоравајућа је и све учесталија употреба скраћеница, која је из писане комуникације, прешла у вербалну. Тако су "нзм", "нмг", "омг", "поз" прешле у свакодневни говор.
- Вокали су постали "смртни непријатељи" деце. Тако, нажалост, одговарају на часовима и причају међусобно. Човек дневно изговори око 50.000 речи, али само 2.000 различитих. Остало су поштапалице - објашњава Босиљчић. - Наш задатак је да младима предочимо замене за англицизме и туђице, јер је српски богат прелепим речима и један је од најмелодичнијих на свету, а ћирилица је најсавршеније писмо.
ПОДРШКА
КАДА смо почињали, били смо сами у овоме, а сада имамо подршку три ресорна министарства у Србији и покрајинских секретаријата, као и Владе Републике Српске - истиче Босиљчић. Наш уџбеник је званично наставно средство и део је изборног предмета "језик, медији и комуникација" у гимназијама. Држимо семинаре од јавног интереса за стручно усавршавање просветних радника.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)