ШТА ЈЕ САЈБЕР БУЛИНГ И КАКО ГА ПРЕПОЗНАТИ: Насиље на интернету и друштвеним мрежама све распрострањеније, ово су знаци!

Татјана Марковић

09. 12. 2021. у 19:16

ЈУТЈУБЕРКА Кристина Кика Ђукић (21) одузела је себи живот у ноћи између 8. и 9. децембра, након мучне борбе са сајбер булингом, односно малтретирањем и насиљем на интернету.

ШТА ЈЕ САЈБЕР БУЛИНГ И КАКО ГА ПРЕПОЗНАТИ: Насиље на интернету и друштвеним мрежама све распрострањеније, ово су знаци!

Фото: shutterstock.com.

Несрећна девојка је последњих година водила борбе са осудама и критикама на друштвеним мрежама. Њена смрт нажалост опет је актуелизовала проблем сајбер булинга.

- Насиље на интернету је сваки облик насиља које настаје употребом дигиталних технологија. Може се дешавати на друштвеним мрежама, апликацијама за размену порука, гејминг платформама и мобилним телефонима.Оно подразумева слање порука путем интернета или мобилних телефона које имају за циљ повређивање, узнемиравање или наношење штете лицу који не може да се заштити. Даље, укључује вређање, узнемиравање, ухођење, ширење насилних и увредљивих коментара, слање претећих порука, исмевање. Осим овог облика сајбер насиља, које се најчешће јавља код младих узраста од 10 до 19 година, региструју се злоупотреба података и фотографија, крађа идентитета, итд - поручују стручњаци.

Интернет је глобални медиј, који не познаје физичке границе. Интернет и друштвене мреже руше баријере и поделе између малих и великих средина – деца из села угрожена су колико и деца у градовима. Жртве, али и насилници постоје свуд где постоји интернет прикључак. Ипак, популарне друштвене мреже посебно су погодно место за насилнике, јер њима великом брзином могу да се прошире лажне приче о жртви, као и фотографије којима се она вређа. Тако да ако вам је дете корисник ових друштвених мрежа, будите увек на опрезу.

Фото: Принтскрин

Могуће упоредо и насиље уживо

Насиље уживо и насиље на интернету се често могу дешавати упоредо. Међутим, насиље на интернету оставља дигитални запис који може да послужи као доказ приликом његовог заустављања.

Колико је овај вид насиља распрострањен и колико штете наноси, схватиле су најпознатије светске тиктокерке Чарли и Дикси Д'Амелио које су више пута говориле о насиљу на интернету. Жртве могу бити и познате личности, али и људи из нашег окружења. Нажалост, најчешће жртве су млади који нису у стању да издрже притисак насиља и дижу руку на себе.

Аларм за родитеље

- Ако приметите да се дете повлачи у себе, да постаје раздражљиво, депресивно, анксиозно, да одбија да комуницира, не жели да иде у школу или да мења понашање након што добије смс, мејл или поруку на некој од друштвених мрежа, даље, ако је понекад агресивно или ако заклања екран када му се неко од одраслих укућана приближи, требало би да се запитате да ли оно можда трпи сајбер насиље - саветују стручњаци. - Жртве реагују различито. Неки одговорају на вређање (што насилнику касније може бити алиби за обрачун у физичком свету), други пак губе самопоуздање, самоповређују се, траже утеху у алкохолу, пате од психолошких поремећаја. А нарочито се код жртава сајбер-булинга може регистровати мноштво емоционалних и друштвених проблема – школски неуспех, вршњачко насиље, поремец́ај у исхрани, хронични стрес, изолација од пријатеља... Крајње последице свега тога могу бити самоповређивање и самоубиство.

Фото: Депоситпхотос

 

СОС телефон за помоћ особама које размишљају о самоубиству

Број 0800/309-309, опција 1, СОС телефон је који ради 24 сата, а на који се јављају стручњаци за спречавање самоубиства - лекари Клинике за психијатријске болести "Др Лаза Лазаревић". Служба ургентне психијатрије прима пацијенте 24 сата без заказивања, без књижице и без плаћања, а Центар за ментално здравље од 9 до 18 прима без заказивања.

Уколико вам је потребна помоћ, сваког дана можете позвати и волонтере Центра "Срце" од 14 до 23 часа на број телефона 0800-300-303 или им се обратити мејлом на вања@центарсрце.орг, као и преко чета на сајту www.центарсрце.орг. Волонтери разговарају с људима који су усамљени, узнемирени, повређени, тужни, очајни, несигурни.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (2)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину