УГЛЕДНА БЕОГРАДСКА ПОРОДИЦА КОЈУ СУ ЗАБОРАВИЛИ - ОВА ПИЈАЦА НОСИ ЊЕНО ИМЕ: Одузели им све, Гордана умрла ван Србије (ФОТО+ВИДЕО)
ПРОЛАЗИМО поред безброј њихових имања у Београду, а да и не знамо да је то некада био посед једне породице.
Бајлонијеви су били угледна грађанска, породица са великим бројем значајних пријатеља широм света. Гордана Бајлони била је образована, лепа, богата, радо виђана у многим друштвима и другачија... Одмах после почетка Другог светског рата читава породица се иселила, а по неко је и остао у Београду трудећи се да дође до свог имања.
Горданин отац, Игњат Бајлони је рођен је у месту Литомишлу у Чешкој, у то време Хабзбуршкој монархији, где је изучио кожарски занат и радио заједно са братом. У потрази за бољим животом одлучио је да се одсели у Америку, али га сестра и зет Антоњин Њемец (чеш. Антонíн Нěмец) који су већ били у Србији, наговарају да се са породицом досели код њих.
Након доласка у Србију 1855. године настањује се негде на Топчидерском брду да ради свој кожарски занат уз нешто повртарства. Његов најстарији син Јаков изучио је бачварски занат у једној бечкој пивари, а у Београду је радио код бачвара Кинцела. Други по рођењу син, Антон изучио је млинарски занат код свог ујака Њемеца, који је држао у закуп државну воденицу у Братинцу на Млави. Трећи син, Венчеслав, звани Васа, остао је уз оца, док се најмлађи Јован школовао на Војној академији.
У периоду 1858 - 1878. Бајлонијеви су држали гостионицу на Хајдук Вељковом венцу. Ову зграду на Тобџијској пијаци купио је Антоњин Њемец од извесног Милосава Пазарца, довршио је и дао Игњату на управљање.
Године 1869. Бајлони купује запуштену државну воденицу на Млави у Малом Црнићу, коју касније добија на управу његов син Антон, а који је после заната код ујака био на пракси по млиновима у иностранству. Бајлони је купио и 30 хектара земље на којој се бавио пољопривредом (узгајао је говеда и свиње и потом их продавао у Будимпешти).
Откупио је и малу ручну пивару, на чијем је месту касније саграђена велика пивара опремљена најмодернијом опремом познатих светских фабрика, која је међу првима користила електричну енергију Београдске електричне централе а већ 1900. на светској изложби у Паризу освојила је значајне награде за своје производе. Године 1870. почиње изградња парног млина који је завршен и пуштен у рад две године касније под именом Игњат Бајлони и синови (премда су власници били само синови, јер је Игњат Бајлони у међувремену умро). Породична гробница Бајлони се налази на Новом гробљу у Београду.
Сва имања одузета су им након почетка рата 1941. године
Бајлони је значајно допринео напретку Београда. Бајлонијева пијаца у Београду једино је место које подсећа на име ове београдске породице Бајлони. Колико год да је ова породица била нашироко позната, најстарија ћерка Гордана живела је изоловано у једном замку у Лисабону.
Иако је остварила запажену пословну каријеру, а била је и колекционар вредних уметничких предмета мало се зна о њеном животу. Била је образована, лепа, богата и другачија, а никада није желела да говори о прошлом животу своје породице. Њен отац Игањат Бајлони био је на челу ове трговачке породице, а сва имања одузета су им након почетка рата 1941. године. Тада је ова породица отишла из земље и никада се није вратила.
Једна од ретких фотографија младе Гордане Бајлони, из колекције Милоша Јуришића, забележена је у башти Бајлонијеве виле у Кнеза Милоша на којој је позирала са својим псом.
БОНУС ВИДЕО - "ФТ1П" даје одговор, како да оснујете предузеће?
Препоручујемо
ТАЈНА УЗУН МИРКОВЕ УЛИЦЕ: Ево зашто је ово једно од најважнијих места у Београду
19. 07. 2021. у 20:32
"БЕЛИ МЕДВЕД" ЈОШ ЧЕКА ОБНОВУ: За реконструкцију најстарије куће у граду нема пројекта
20. 06. 2021. у 13:15
БЕОГРАДСКЕ ПРИЧЕ: Црква у којој су били сахрањени последњи Обреновићи
02. 05. 2021. у 11:30
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (6)