УГЛЕДНА БЕОГРАДСКА ПОРОДИЦА КОЈУ СУ ЗАБОРАВИЛИ - ОВА ПИЈАЦА НОСИ ЊЕНО ИМЕ: Одузели им све, Гордана умрла ван Србије (ФОТО+ВИДЕО)

Татјана Марковић

20. 11. 2021. у 20:57

ПРОЛАЗИМО поред безброј њихових имања у Београду, а да и не знамо да је то некада био посед једне породице.

УГЛЕДНА БЕОГРАДСКА ПОРОДИЦА КОЈУ СУ ЗАБОРАВИЛИ - ОВА ПИЈАЦА НОСИ ЊЕНО ИМЕ: Одузели им све, Гордана умрла ван Србије (ФОТО+ВИДЕО)

Фото: В. Данилов и принтскрин РТС

Бајлонијеви су били угледна грађанска, породица са великим бројем значајних пријатеља широм света. Гордана Бајлони била је образована, лепа, богата, радо виђана у многим друштвима и другачија... Одмах после почетка Другог светског рата читава породица се иселила, а по неко је и остао у Београду трудећи се да дође до свог имања.

Горданин отац, Игњат Бајлони је рођен је у месту Литомишлу у Чешкој, у то време Хабзбуршкој монархији, где је изучио кожарски занат и радио заједно са братом. У потрази за бољим животом одлучио је да се одсели у Америку, али га сестра и зет Антоњин Њемец (чеш. Антонíн Нěмец) који су већ били у Србији, наговарају да се са породицом досели код њих.

Након доласка у Србију 1855. године настањује се негде на Топчидерском брду да ради свој кожарски занат уз нешто повртарства. Његов најстарији син Јаков изучио је бачварски занат у једној бечкој пивари, а у Београду је радио код бачвара Кинцела. Други по рођењу син, Антон изучио је млинарски занат код свог ујака Њемеца, који је држао у закуп државну воденицу у Братинцу на Млави. Трећи син, Венчеслав, звани Васа, остао је уз оца, док се најмлађи Јован школовао на Војној академији.

У периоду 1858 - 1878. Бајлонијеви су држали гостионицу на Хајдук Вељковом венцу. Ову зграду на Тобџијској пијаци купио је Антоњин Њемец од извесног Милосава Пазарца, довршио је и дао Игњату на управљање.

Године 1869. Бајлони купује запуштену државну воденицу на Млави у Малом Црнићу, коју касније добија на управу његов син Антон, а који је после заната код ујака био на пракси по млиновима у иностранству. Бајлони је купио и 30 хектара земље на којој се бавио пољопривредом (узгајао је говеда и свиње и потом их продавао у Будимпешти).

Откупио је и малу ручну пивару, на чијем је месту касније саграђена велика пивара опремљена најмодернијом опремом познатих светских фабрика, која је међу првима користила електричну енергију Београдске електричне централе а већ 1900. на светској изложби у Паризу освојила је значајне награде за своје производе. Године 1870. почиње изградња парног млина који је завршен и пуштен у рад две године касније под именом Игњат Бајлони и синови (премда су власници били само синови, јер је Игњат Бајлони у међувремену умро). Породична гробница Бајлони се налази на Новом гробљу у Београду.

Сва имања одузета су им након почетка рата 1941. године

Бајлони је значајно допринео напретку Београда. Бајлонијева пијаца у Београду једино је место које подсећа на име ове београдске породице Бајлони. Колико год да је ова породица била нашироко позната, најстарија ћерка Гордана живела је изоловано у једном замку у Лисабону.

Иако је остварила запажену пословну каријеру, а била је и колекционар вредних уметничких предмета мало се зна о њеном животу. Била је образована, лепа, богата и другачија, а никада није желела да говори о прошлом животу своје породице. Њен отац Игањат Бајлони био је на челу ове трговачке породице, а сва имања одузета су им након почетка рата 1941. године. Тада је ова породица отишла из земље и никада се није вратила.

Једна од ретких фотографија младе Гордане Бајлони, из колекције Милоша Јуришића, забележена је у башти Бајлонијеве виле у Кнеза Милоша на којој је позирала са својим псом.

БОНУС ВИДЕО - "ФТ1П" даје одговор, како да оснујете предузеће?

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (6)

НИКОЛА ЈОКИЋ ИГРА НАЈБОЉУ СЕЗОНУ У НБА: Ове бројке доказују да је бољи чак и од Мајкла Џордана (ФОТО)