МАСКЕ ШТИТЕ ЧОВЕКА, УБИЈАЈУ СВЕ ОСТАЛО: Ковид 19 донео нову бригу - како исправно одлагати медицински отпад
КОРИШЋЕНЕ заштитне маске полако нас затрпавају, разбацане су свуда - по улицамама, у парковима, на аутобуским стајалиштима...
Утисак је да их је више на асфалту него исправно одложених у кантама за отпад. Упутства како да их носимо је безброј, али је минимум оних како да их безбедно одложимо.
- Неколико милијарди маски се месечно потроши широм света, предстоји нам еколошка катастрофа - упозоравају истраживачи са британског Универзитета Портсмут.
- Већина маски производи се од дуготрајних пластичних материјала, чије разлагање, ако се баце у природу, може да траје од неколико деценија до неколико стотина година, што значи да могу да имају негативан утицај на животну средину и људе.
Како би се у Србији пробудила свест о значају правилног одлагања искоришћених заштитних маски, градске власти у Горњем Милановцу поставиле су контејнере за рукавица, маске и марамице на 30 места. Грађани на тај начин безбедно могу да их одлажу, чиме истовремено штите од заразе и сакупљаче комуналног отпада. Посебне мере за одлагање ове врсте отпада спроводе се и у Чачку. У овом граду грађани који су у изолацији добијају посебне кесе за ту намену.
- Наше предузеће преузима медицински отпад тек након аутоклавирања односно стерилизације, а овакав отпад се у депонији на Винчи додатно обрађује и одлаже у посебне касете - објашњавају у ЈКП "Градска чистоћа" у Београду.
Престоничко комунално предузеће и Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", по почетку пандемије, позвали су домаћинства да искоришћене предмете попут маски, рукавица и убруса попрскају дезинфекционим средством, скупљају у кесе и везују их пре бацања.
- Препоручено је да рукавице треба преврнути приликом бацања, а потом у њих убацити и маску - изјавио је тада инфектолог Горан Стевановић.
Истраживања су показала да вирус корона може да преживи на хируршкој масци и до седам дана. Када је неадекватно одложена, она представља опасност по раднике комуналних служби, сакупљаче секундарних сировина, али и по оног ко први следећи дође до контејнера или канте да баци своје ђубре.
Посматрано дугорочно, неадекватно одложене маске права су опасност за биљке и животиње. Познато је да пластични отпад гуши и уништава екосистем.
Зато медицински и инфективни отпад мора много пажљивије да се третира. Да би људи били безбедни, али и да се заштити животна средина.
МАЊЕ ОД 3.000 ПОЗИТИВНИХ
Корона бројке и даље су у паду, па је тако у Србији после дуже времена број новозаражених пао на мање од три хиљаде. У последња 24 сата на корону је тестирано 11.399 особа, од којих је 2.777 позитивно, док је 58 особа преминуло. На респираторима је 275 пацијената. Љ. Б.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)