МАСКЕ ШТИТЕ ЧОВЕКА, УБИЈАЈУ СВЕ ОСТАЛО: Ковид 19 донео нову бригу - како исправно одлагати медицински отпад

КОРИШЋЕНЕ заштитне маске полако нас затрпавају, разбацане су свуда - по улицамама, у парковима, на аутобуским стајалиштима...

МАСКЕ ШТИТЕ ЧОВЕКА, УБИЈАЈУ СВЕ ОСТАЛО: Ковид 19 донео нову бригу - како исправно одлагати медицински отпад

Фото АП

Утисак је да их је више на асфалту него исправно одложених у кантама за отпад. Упутства како да их носимо је безброј, али је минимум оних како да их безбедно одложимо.

- Неколико милијарди маски се месечно потроши широм света, предстоји нам еколошка катастрофа - упозоравају истраживачи са британског Универзитета Портсмут.

- Већина маски производи се од дуготрајних пластичних материјала, чије разлагање, ако се баце у природу, може да траје од неколико деценија до неколико стотина година, што значи да могу да имају негативан утицај на животну средину и људе.

Како би се у Србији пробудила свест о значају правилног одлагања искоришћених заштитних маски, градске власти у Горњем Милановцу поставиле су контејнере за рукавица, маске и марамице на 30 места. Грађани на тај начин безбедно могу да их одлажу, чиме истовремено штите од заразе и сакупљаче комуналног отпада. Посебне мере за одлагање ове врсте отпада спроводе се и у Чачку. У овом граду грађани који су у изолацији добијају посебне кесе за ту намену.

- Наше предузеће преузима медицински отпад тек након аутоклавирања односно стерилизације, а овакав отпад се у депонији на Винчи додатно обрађује и одлаже у посебне касете - објашњавају у ЈКП "Градска чистоћа" у Београду.

Престоничко комунално предузеће и Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", по почетку пандемије, позвали су домаћинства да искоришћене предмете попут маски, рукавица и убруса попрскају дезинфекционим средством, скупљају у кесе и везују их пре бацања.

- Препоручено је да рукавице треба преврнути приликом бацања, а потом у њих убацити и маску - изјавио је тада инфектолог Горан Стевановић.

Фото Илустрација В. Н.

Истраживања су показала да вирус корона може да преживи на хируршкој масци и до седам дана. Када је неадекватно одложена, она представља опасност по раднике комуналних служби, сакупљаче секундарних сировина, али и по оног ко први следећи дође до контејнера или канте да баци своје ђубре.

Посматрано дугорочно, неадекватно одложене маске права су опасност за биљке и животиње. Познато је да пластични отпад гуши и уништава екосистем.

Зато медицински и инфективни отпад мора много пажљивије да се третира. Да би људи били безбедни, али и да се заштити животна средина.

Фото Shutterstock

 

МАЊЕ ОД 3.000 ПОЗИТИВНИХ

Корона бројке и даље су у паду, па је тако у Србији после дуже времена број новозаражених пао на мање од три хиљаде. У последња 24 сата на корону је тестирано 11.399 особа, од којих је 2.777 позитивно, док је 58 особа преминуло. На респираторима је 275 пацијената. Љ. Б.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СТРАХИЊА ПАВЛОВИЋ ОТПИСАО ТУРКЕ: Жозе Мурињо због Србина употребио план Б, довео двојицу искусних штопера (ФОТО)