"МАЈКА СРБИЈА" ЗА ДЕДА ЂОРЂА СА ЗЕЈТИНЛИКА: Чувар српског гробља проговорио о свом животу - открио шта му је највише засметало

Танјуг

10. 11. 2021. у 16:30

НЕМА бољег народа од српског народа, само треба да има више среће, каже чувар српског војничког гробља из Првог светског рата Зеитинлик из Солуна, Ђорђе Михаиловић, који сутра треба да прими награду "Мајка Србија" за изузетан допринос у области односа матичне државе и дијаспоре.

МАЈКА СРБИЈА ЗА ДЕДА ЂОРЂА СА ЗЕЈТИНЛИКА: Чувар српског гробља проговорио о свом животу - открио шта му је највише засметало

Фото: И. Маринковић

Популарном Деда Ђорђу ту награду сутра ће у Конзулату у Солуну уручити министар спољних послова Никола Селаковић.

- Ја сам чувар српског војничког гробља у Солуну Ђорђе Михаиловић, трећа генерација. Мој деда је био борац на Солунском фронту, Србин из Црне Горе. Када је завршен рат остао је чувар овде на гробљу, а затим га је наследио мој отац, Ђуро Михаиловић. Он је умро 1960. и ја сам га наследио - каже Михаиловић.

Он је рекао да је чувар гробља од тада, и да ће радити докле год буде могао. Људи га, како каже, често питају зашто је тако стар још увек ту и нема наследника.

- Зато што хоћу да овде буде овде неки Михаиловић. Први пут који памтим је када сам ишао са оцем по коцку за гробље. То је моје гробље, рођен сам овде и тражићу да будем сахрањен овде. Цео живот сам провео овде - прича Деда Ђорђе.

Он је пре шест година тешко оболео и два месеца био у болници.

- Као и сви стари људи. Пустили су ме из болнице мислећи да ћу да умрем, неки медији су чак објавили да сам умро. И даље примам терапију, имам тешко обољење плућа. Боље не може да буде, биће само горе - рекао је деда Ђорђе.

Михајловић се не жали јер на гробљу "увек има посла", а тада је добио и заменика Предрага Недељковића.

- Он ради до три поподне, а ја до затварања. То је добро сада, када се смркава у пет, али лети је дан и до девет - додаје он.

Деда Ђорђе истиче да је на Зеитинлику сахрањено 21.000 бораца, Срба, Француза, Италијана, Енглеза и Руса. Срба има 8 хиљада, односно трећину.

- Две хиљаде су гробови оних који су умрли од последица рањавања у болницама, а 6.000 су посмртни остатаци бораца који су погинули у борби и они се налазе у костурницама испод споменика - објаснио је он.

Срби имају, каже Михајловић, централно место, најлепши и најинтересантнији споменик и највише посетилаца.

- Нема дана, а да не дође неко од Срба, некад мање, некад више, јер су то гробови њихових дедова. Погледајте Француско гробље, тамо и по два месеца нико не дође - прича Михаиловић.

Он подсећа да је гробље изграђено 1928. на месту где је била српска пољска болница и сав материјал је донет из Србије. Тада је то, прича, била периферија, јер је Солун имао 150.000 становника. Сада их има милион и по.

Деда Ђорђе објашњава што се догодило на Солунском фронту. Преко 200.000 Француза и отприлике исто толико Енглеза дошло је у септембру 1915. да помогну српској војсци у повлачењу, каже.

Међутим, подсећа, нису могли да пређу границу јер их је чекало пола милиона Бугара, Немаца и Аустријанаца.

- Историја није увек истинита. Зашто они нису могли, а Срби су могли. Зато што нису ратовали Французи и Енглези, већ пола Африке и Азије, људи који су живели у њиховим колонијама и које су они поробили. Имају једну пушку, али не и срце да дају крв за слободу, само паре. Сви су се они заједно борили, али Срби су пробили фронт. А Срби су ратовали од 1912., били су надомак својих кућа, жена и деце и њима се журило - закључује Деда Ђорђе.

Он подсећа на речи француског генерала Франша Д Епереа да је "српска пешадија бржа од француске коњице".

Деда Ђорђе посебно хвали стратегију војводе Живојина Мишића. Каже, он није ишао на поље, већ на планину.

- Хитар је човек био Мишић. Корени из Црне Горе, знао је шта је планина, тако је ишао на Кајмачкалан, висок преко 2.500 метара. Знао је да тамо нема артиљерије, јер тамо ни коза не може да прође, а камоли артиљерија и тако је и пробио фронт - прича Деда Ðорђе.

Деда Ђорђе наглашава да се мало спомињу друге српске гробнице из Великог рата - на Крфу, у плавој гробници, 12.000 војника, на острву Видо 1.200, у Бизерти 1.700 гробова српских војника рањених на Солунском фронту, затим у Паризу и Марсељу.

Каже да му 11. новембар као датум не значи тако много, јер је српска војска демобилисана тек 19. новембра.

Михаиловић каже да има доста награда, а да су гробље обишли сви важнији људи у српској политици.

- Није било виђенијег црквеног поглавара нити политичара, који није био овде. Од оних комунистичких до оних данас - прича Михаиловић.

Каже засметао му је само један детаљ.

- Дошла је једна хрватска делегација и положила венац на коме је писало ''палим југословенским војницима''. Немојте погрешно да ме схватите, немам ништа против Југославије, али то нису били југословенски, већ српски војници - закључио је Деда Ђорђе.

БОНУС ВИДЕО: Живела Србија! ДАН СРПСКОГ ЈЕДИНСТВА У СЛИКАМА

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (2)

АМЕРИКА ПУЦА ПО ШАВОВИМА ЗБОГ СУМАНУТОГ ПОТЕЗА: Путинов бумеранг Вашингтону у главу