НИЈЕ МОГЛА У ШКОЛУ СА ДЕЧАЦИМА, ИЗБОРИЛА: ДИПЛОМУ: Паулина Маширевић, прва жена матуранткиња Карловачке гимназије 1918.

Љиљана Прерадовић

07. 11. 2021. у 14:00

У БОГАТОЈ и надасве занимљивој историји чувене Карловачке гимназије име Паулине Маширевић (1896-1972) остаће заувек уписано. Ова одлучна жена прва је дама која је стекла матурску диплому чувене Гимназије, а испит зрелости, и то са одликом, положила школске 1917/18. године. Према тадашњем обичају, као и остали матуранти, Паулина је недељу дана носила посебно набављен штап, као одраз зрелости.

НИЈЕ МОГЛА У ШКОЛУ СА ДЕЧАЦИМА, ИЗБОРИЛА: ДИПЛОМУ: Паулина Маширевић, прва жена матуранткиња Карловачке гимназије 1918.

Паулина (прва здесна) са браћом и сестрама / Приватна архива

Тај штап, као и црна торбица и беле дамске рукавице, у породици Маширевић, познатој и цењеној у Сремским Карловцима, и данас се, после 103 године, брижљиво чувају као реликвије и успомена на Паулину и њен девојачки подвиг.

Као најстарија од шесторо деце Ивана Маширевића, катихете који је и сам био карловачки ђак и у школи предавао од 1895. до смрти, и мајке Даринке, одрастајући окружена књигама, у кући којој се велика важност придавала образовању, Паулина је решила да похађа школу у родним Сремским Карловцима. Њеној мајци, која је после преране супругове смрти у његовој 42. години остала да сама брине о три кћери и исто толико синова, није преостало ништа друго већ да напише молбу тадашњем директору Радивоју Врховцу да јој дозволи да "учи школе".

Препричавајући нам како је протицало школовање Паулине, њена братаница Јасна Маширевић, ћерка млађег брата Лазара, док седимо у Завичајној збирци у Сремским Карловцима, где је недавно отворена изложба поводом 230 година од оснивања Карловачке гимназије, казује нам да њена тетка, по ондашњим правилима, није могла да одлази на часове међу другове, већ је код куће учила градиво и касније полагала испите. И као прва девојка стигла је до - матуре!

- Таква су времена била, али је она успела у свом науму, а касније су Гимназију похађале њене млађе сестре Анђелија и Милана, која је матурирала у Осијеку, и браћа Лазар, Михајло и Ђорђе - препричава за "Новости" Јасна Маширевић, такође некадашњи ђак чувене гимназије. - Њихова мајка, а моја бака Даринка, иако сама, без супруга, била је одлучна да јој се деца школују.

Као матуранткиња, Паулина је била у вези са Душаном Јовичићем, такође карловачким ђаком, са којим је заједно отишла у Беч на студије медицине. Жеља да постане лекар није јој се испунила, јер је после прве завршене године родила ћерку Иванку Јовичић, која је понела име по Паулинином оцу.

- Касније су добили још једну ћерку, Марију, и сина Слободана, те се тетка потпуно посветила породици. Када је њен супруг стекао лекарску диплому селе се у Сомбор, где је у кући отворио приватну праксу - приповеда нам Јасна, сетно се присећајући свог детињства и одлазака код тетке. - Педантно је водила домаћинство, али и супругу помагала у ординацији.

Паулина за клавиром / Приватна архива

Још памти наша саговорница како је теткина лепо опремљена кућа у Сомбору увек била пуна људи, а међу њима су били и многи чувени и познати житељи тог града, попут сликара Милана Коњовића.

- Није била само стуб своје породице, већ и читаве фамилије - вели нам Јасна, додајући да иако је била строга, сви су је волели и поштовали. - Сви имамо понеку фотографију из Сомбора, јер нас је кад бисмо долазили код ње на распуст обавезно водила код фотографа. И сви ми рођаци први капут смо добијали од ње на поклон, и то је била нека врста породичне традиције. О Васкрсу и Божићу окупљала нас је у свом дому.

Прва матуранткиња Карловачке гимназије своје најмилије и родбину није заборављала ни у кризном и ратном времену. Снабдевала их је храном, штофовима и осталим потрепштинама. Знали су да увек могу да се на њу ослоне.

Њени Сремски Карловци су јој увек били у срцу и мислима, па не чуди што су се по Душановом пензионисању вратили у њено родно место. Живели су у кући у Улици Светозара Марковића, а др Јовичић је радио као лекар у карловачкој Богословији. Прва карловачка матуранткиња се упокојила 1972. године и почива на карловачком гробљу.

Паулина као матурант са друговима из школе / Приватна архива

ИГРАЛА ТЕНИС

ПРВА карловачка матуранткиња је волела путовања, да посећује позориште, а бавила се и спортом. Пред Други светски рат у Сомбору се учланила у тамошње Удружење спортиста и играла је тенис.

- Одлазила је и у Београд да гледа представе, а нас је обавезно водила са собом у сомборско позориште - навиру сећања нашој саговорници.

ЛЕПО ПЕВАЛА И СВИРАЛА КЛАВИР

ПАУЛИНА је лепо певала и била је члан црквеног хора у Сремским Карловцима, о чему сведочи фотографија из 1915. године на којој је написана посвета: "Госпођи Паулини Маширевић, вредном алту у мом хору у знак захвалности за труд и љубав према црквеном појању".

- Свирала је и клавир, који је и дан-данас сачуван - казује Јасна Маширевић.

КЋЕРКЕ И СИН БЕЗ ПОРОДИЦА

ПАУЛИНА и Душан су изродили троје деце, кћерке Иванку, Марију и сина Слободана, и нико од њих није створио породицу. Најстарија кћер је најпре радила у Библиотеци Матице српске, а затим у Београду у Библиотеци САНУ. Млађа, Марија, пошла је очевим стопама и постала лекар и као микробиолог радила у београдском Институту "Др Милан Јовановић Батут". Слободан је завршио архитектуру у Загребу, где је и живео.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

РУСИ ОДУШЕВЉЕНИ АВРАМОВИЋЕМ: Све засмејао једним питањем (ВИДЕО)