ДРЖАВА ОДЛУЧУЈЕ О ИМОВИНИ ГЕЦЕ КОНА: У Београду одржана расправа у случају познатог књижара, jавио сe наследник Јован Рајс из Шведске
ЈАВНА расправа пред Агенцијом за реституцију у случају повраћаја имовине најпознатијег предратног књижара Геце Кона одржана је у петак у Београду.
Како нам је потврђено, Јован Рајс, професор емеритус судске медицине и писац из Шведске, као Конов наследник, иначе унук Гецине сестре Бланке, поднео је захтев за враћање књижаре и земљишта у Кнез Михаиловој 12, односно Чика Љубиној 1, у Београду, затим куће и дворишта у Добрачиној 30, куће и дворишта у некадашњој Улици Милорада Драшковића 4, сада Сремској, виле у Врњачкој Бањи и зграде у Јајинцима.
Такође се зна да се у Народном музеју налазе два портрета, Геце и његове жене Луизе, али недостају акти о одузимању. Наследници су и потомци Марице Рајс, Јованове сестре од стрица.
У Агенцији за реституцију кажу да је законски рок за одлуку и доношење решења шест месеци уколико је документација комплетна, а у комплексним случајевима годину дана од предаје комплетиране документације.
У међувремену, истраживач Блажо Ђуровић дошао је до података да су Кону одузете и бројне вредне покретности: два аутомобила - "мерцедес" и "фијат", намештај за два луксузна стана, седам тепиха, складиште лабораторијске опреме и учила "Хемолабор", слике и књиге, 300.000 динара, 146 наполеона, три енглеска златника по сто шилинга, 2.000 српских и француских златника, 500.000 динара у хартијама од вредности, 60 кутија разног накита, једна врло вредна бисерна огрлица, два албума филателистичких марака вредних тадашњих милион и по динара, 16 писаћих машина и један фото-апарат.
Породица Кон страдала је 1941. Геца је ухапшен убрзо по уласку нациста у Београд, и из затвора Гестапоа, депортован у Аустрију, где је убијен. Супруга и кћерке Елвира и Малвина, зет и унуци послати су у логор Старо сајмиште, и стрељани у Јабуци, код Панчева. Од целе породице преживео је једино зет Леополд Херцег.
НЕСТАЛЕ ХИЉАДЕ КЊИГА
ТОКОМ 1942. у Националну библиотеку Беч, као и у народне библиотеке у Берлину, Минхену, Бреслау и Лајпцигу, пребачено је више од 6.000 књига из магацина издавачке куће Кона, а до августа 1943. пребачено је укупно 7.500 књига на српском језику, Коново власништво. Нешто је после рата враћено, а нечему се губи сваки траг по повратку у Југославију.
Препоручујемо
ЧУВАР СЕЋАЊА НА ТЕШКО ДОБА РАТА: Весковић: Српска култура се одужила значајном аутору
25. 06. 2021. у 14:34
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)