"КАМЕНА БРДА" СТАРИЈА ЧАК И ОД ПИРАМИДА: Гобеклитепе на југоистоку Турске, једно од богатих археолошких налазишта из неолита
СТАРИЈА од египатских пирамида и британског Стоунхенџа, места где су ловци сакупљачи "постали" ратари, изградили прва села, научили да рукама обрађују пшеницу, да ложе ватру, из склоништа прешли у куће, подигли прва села, развили прва трговања...
То су "Камена брда", око Шанлиурфе, двомилионског града на југоистоку Турске, недалеко од границе са Сиријом. Некада позната као Едеса и Урфа у горњој Месопотамији. Ова богата археолошка налазишта стара готово 12.000 година, по мишљењу турских званичника "нулта су тачка цивилизације" и ускоро би могла да постану светска туристичка атракција.
Управо овај пројекат, "Камена брда", који обухвата археолошке ископине из седам области:
Гобеклитепе, Карантепе, Гурџутепе, Сајбруч, Чакмактепе, Сефертепе и Јени Махале, Министарство културе и туризма Турске и Агенција за промоцију и развој туризма (ТГА) представили су крајем септембра. Верују да ће ови налази дати значајан и далекосежан допринос познавању човечанства у праисторији.
- Почиње ископавање у хумкама насеља Ајланар, Јогунбурч, Харбетсуван, Курттепеси и Ташлитепе, као део прве фазе неолитског истраживачког пројекта " Шанлиурфам" који ће трајати до 2024. године - рекао је Мехмет Нури Есој, министар културе и туризма Турске на симпозијуму "Одрази неолита у свету", одржаном од 21. до 27. септембра у Шанлиурфи.
- Овај регион је место првих примера организованог рада и специјализације у историји цивилизације. У наредне три године, ископавања ће бити на 12 локација, укључујући и Карантепе, локацију са више од 250 блокова мегалита у облику слова Т, налик онима који се од 2018. године налазе на Унесковој листи светске баштине у локалитету Гобеклитепе.
Управо за то место Турци верују да би могло да буде примамљиво туристима из целог света. Локалитет Гобеклитепе, двадесетак километара од Шанлиурфе, откривен је 1963, а тек 1995. почела су прва истраживања. На простораној равници жуте земље, где готово и да нема дрвета и траве ископане су камене скулптуре са рељефима дивљих животиња.
Претпоставља се да ово место није било само ловачко светилиште, већ и први покушај настањивања друштва на једном месту. На то упућују и четвороугаони темељи које су археолози пронашли.
- Познати су нам пећински цртеже, а овде први пут имамо украсе људском руком на грађевини - рекао је археолог Ли Клер многобројним новинарима код локалитета.
- Гобеклитепе су чинила вишенамеснака здања, од којих нека подсећају на храмове, али читаво налазиште није било само светилиште, управо због постојања просторија за становање и дела за обреде. Ово се може гледати и као место обреда, где су неолитски људи настојали да митовима одрже заједницу на окупу, суочени са појавом све бољих услова за живот, узгојем биљака и припитомљавањем животиња.
Налазиште Гобеклитепе је препознатљиво по неколико ископаних овалних камених темеља, са очуваним кречњачким стубовима, исклесаним у облику слова Т, високи готово пет метара. Реплика је изложена у Археолошком музеју у Шанлиурфи, где се чувају камене фигуре дивљих животиња донете са налазишта: дивље свиње, главе леопарда, бикова...
- Претпоставља се да је развој земљорадње одвео становништво на плодније тло, да су зато напустили станишта на брду, а локалитет је потом затрпан, делимично намерно. Сондажна испитивања показала су да је до сад истражено мање од 10 одсто Гобеклитепеа, а сада се упоредо са ископавањима спроводе и конзерваторски радови на самом налазишту.
"ЧОВЕК ИЗ УРФЕ"
У АРХЕОЛОШКОМ музеју Шанлиурфе, изложена је и скулптура "Човек из Урфе" (на слици).
То је најстарија пронађена камена фигура целог човека, урађена у природној висини од око 180 центиметара. Пронађена је у четири дела, и претпоставља се да потиче из времена 9.000 година пре наше ере.
КАРАНТЕПЕ
ОКО сат вожње од Шанлиурфе је локалитет Карантепе, привремено отворен за посету новинара, док би туристи могли да дођу тек наредног лета, јер локалитет још није наткривен и обезбеђен.
Ископавања на овом месту трају две године, а досад је истражен само један одсто налазишта.
За разлику од Гобеклитепеа, у Карантепеу су нађени мањи, али бројни стубови са овалном основом здања уклесаним у стени, и камене фигуре, које су такође имале људске и животињске ликове.
Запратите Нпортал на Фејсбук страници
Препоручујемо
ГЕСТ ЗЕМУНАЦА ВРАЋА НАДУ: Још увек има Београда у Београђанима... (ФОТО)
04. 10. 2021. у 15:36
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ЛУКАС ЖЕСТОКО О СЕВЕРИНИ ПОСЛЕ ИЗЈАВЕ О ЈАСЕНОВЦУ: "Она је будала, прича бљувотине о Србији, а син јој Србин"
У НОВОМ издању емисије "Четири и по жене", код водитељки Зине Ал Саттаф, Катарине Одаловић, Јадранке Јевтић и Маје Мојсовски Рашевић, гост је био певач Аца Лукас.
27. 12. 2024. у 09:30
Коментари (0)