НА ИЗМАКУ СНАГА 10.000 МЕДИЦИНАРА: Под највећим притиском анестезиолози, којих је око 900 у читавој земљи

У ЈЕКУ четвртог епидемијског таласа, који бележи рекорде по броју новозаражених, здравствени систем је опет на испиту издржљивости. Према грубим проценама, у бици против ковида тренутно је ангажовано око 10.000 лекара, медицинских сестара и других медицинских радника.

НА ИЗМАКУ СНАГА 10.000 МЕДИЦИНАРА: Под највећим притиском анестезиолози, којих је око 900 у читавој земљи

Фото З. Јовановић

Они који су остали у нековид-болницама битку бију да олакшају живот пацијентима са малигнитетом којима су одложене операције, са кардиоваскуларним и другим обољењима. Под највећим притиском су анестезолози, којих у нашој земљи има свега око 900. Они тренутно "држе воду" читавог здравства, јер бдију над пацијентима на респиратору, али су незамењиви и у свим хируршким интервенцијама.

Само у три специјалне ковид-болнице - Батајница, Нови Сад и Крушевац, као и два клиничко-болничка центра - "Др Драгиша Мишовић и "Звездара", ангажовано је око 5.500 медицинара. Због последица узрокованих вирусом корона на болничком лечењу широм Србије, у ове три специјализоване и свим осталим болницама, налази око 6.500 пацијената.

Из Универзитетског клиничког центра Србије се у ковид-болницу У Батајницу свакодневно упућује више од 300 лекара и 500 медицинских сестара. Лекари се за потребе ове болнице повлаче из свих делова Србије, у сменама од по две недеље, измештајући се из својих домова и породица.

Специјализовану ковид-болницу у Крушевцу, која има капацитет од 500 постеља, води 700 лекара и сестара из Универзитетског клиничког центра у Нишу.

- Када ми је било лоше, колеге других специјалности нису могле да ме прегледају, јер су биле заузете спасавањем живота тешких ковид пацијената, без минута паузе - присећа се прошлог епидемијског таласа др Светлана Ваљаревић, ОРЛ специјалиста КБЦ "Земун" и додаје да су лекари поново у истој ситуацији и да због обавеза занемарују сопствено здравље, улажући огромне напоре да здравствени систем како-тако функционише.

Болница у Земуну тренутно ради у комбинованом режиму, са тријажном ковид-амбулантом и са свакодневним 24-часовним радом по типу пријемних дежурстава за ургентна стања из свих области.

- Овакав рад захтева изузетно ангажовање свих лекара и медицинског особља, а већ смо у неколико наврата радили у потпуном ковид-режиму - прича др Ваљаревић. - Поново, уз ношење тешке заштитне опреме, уписујемо терапију и куцамо извештаје са неколико пари рукавица, не можемо да пијемо и једемо нормално, не чујемо се са породицом за време трајања смене, а веома често не будемо прегледани ако се осећамо лоше.

Заменик директора КБЦ "Др Драгиша Мишовић" Предраг Савић каже да је више од 85 одсто пацијената на болничком лечењу невакцинисано:

- Мислим да је то довољан разлог да се замисле сви који су против вакцинације. Тешко је било у среду када смо морали да кажемо пацијентима који имају малигнитете да морају да оду у друге болнице и пронађу лекаре који ће да их оперишу.

Ипак, охрабрујуће звучи да се, према подацима Канцеларије за е-управу, у појединим општинама у Србији бележи раст у проценту вакцинације, а највећи раст забележен је у Прешеву и Бујановцу, док се ситуација поправља и у Новом Пазару.

- Прешево је на почетку било међу 10 општина са најслабијим одзивом на вакцинацију, а данас је четврта општина, иза Старог града, Савског венца и Врачара, са 67,4 одсто вакцинисаних - наводе у Канцеларији за е-управу. - Бујановац је био међу пет општина са најмањим процентом вакцинисаних грађана, а сада је у том граду 44,5 одсто вакцинисаних. Ситуација са вакцинацијом у Новом Пазару иде набоље, а тај град "прескочио" је Мионицу и Лајковац, са 30 одсто имунизованих.

Без обзира на овај раст, места опуштању нема. У последња 24 сата у Србији је на корону тестирано 22.715 особа, од којих је чак 7.271 позитивно. Преминуло је 46 особа, а на респираторима је 246 пацијената.

ТЕК ПЕТИНА МЛАДИХ ВАКЦИНИСАНА

ПРЕМА подацима Канцеларије за е-управу, када је реч о вакцинацији младих до 30 година, у тој популацији вакцинисано је тек 22,45 одсто, а само четири општине имају више од 50 процената вакцинисаних у тој популацији - Стари град, Савски венац, Врачар и Прешево.

Запратите Нпортал на Фејсбук страници

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)