БОЛНИЦЕ ПРЕПУНЕ, РЕДОВИ ЗА ПРЕГЛЕД: Готово сви кревети у београдским клиникама попуњени, није лакше ни у осталим градовима

Е. В. Н.

01. 10. 2021. у 07:00

СВИ капацитети КБЦ "Др Драгиша Мишовић" од јуче су у ковид-систему, али то ће решити проблем смештања заражених короном у главном граду на свега два до три дана. Све остале ковид-болнице су пуне, а нове оболеле примају само на места отпуштених на кућно лечење.

БОЛНИЦЕ ПРЕПУНЕ, РЕДОВИ ЗА ПРЕГЛЕД: Готово сви кревети у београдским клиникама попуњени, није лакше ни у осталим градовима

Пацијенти испред ковид-амбуланте у београдској општини Раковица / Фото П. Милошевић

Нековид пацијенти из "Мишовића" пребачени су у КБЦ "Земун", али је питање дана када ће и овај клиничко-болнички центар поново бити враћен у ковид-систем. Тада ће они који су у Земунској болници хоспитализовани због других болести морати да буду отпуштени или пребачени, колико има места, у друге клинике.

Тешка 24 сата су иза лекара, сестара и ковид пацијената којима је потребна лекарска помоћ. Притисак на ковид-амбуланте је огроман, чека се сатима на преглед, исто толико и на тријажу и на проналажење слободног места у некој од болница у којима лече заражене короном.

Тешко је и у другим градовима широм Србије. Стручњаци кажу да, због малог процента имунизованих, вирус све више пробија "бедем", па расте број позитивних и међу вакцинисанима, али већина, ипак, има лакшу клиничку слику.

Последњи подаци показују да је од 23.991 тестираних, на вирус корона позитивно 7.549 људи. Борбу са опаком болешћу изгубило је још 47 пацијената, док се за дах, на респиратору, бори 241 особа.

Погоршава се ситуација и међу децом. Оливера Остојић, начелница Дечје клинике у КБЦ "Драгиша Мишовић" каже за "Новости" да се број најмлађих пацијената који се код њих збрињавају повећава свакодневно.

- Тренутно се овде лечи 28 малишана који су у пратњи 20 родитеља. Имамо укупно 60 кревета и надамо се да они неће бити попуњени - истиче докторка.

У Институту за мајку и дете "Др Војкан Чупић" најтежи ковид пацијент има 14 година и прима високе дозе кисеоника, али није животно угрожен.

По оцени Института за јавно здравље Војводине епидемиолошка ситуација у Војводини је ванредна. Међу новооболелима и даље доминира невакцинисано углавном радно активно становништво, а највећи део чине особе узраста 20 до 39 година, потом од 40 до 59. У ковид-болници на Мишелуку је 500 хоспитализованих, што значи да, ако се настави овим темпом, установа која је започела с радом 2. септембра, убрзо ће бити сасвим попуњена, јер располаже са 616 кревета.

Велики је притисак и у ковид-болници у Крушевцу, где је у четвртак на лечењу било 430 пацијената.

- Притисак је веома велики, дан раније смо имали 48 пријема, и око 15 отпуста - наводи за "Новости" др Владан Цветановић, директор ковид-болнице. - Крећемо се око 90 посто попуњености капацитета.

У Општој болници Крушевац, која је у ковид-режиму нешто дуже од две недеље, број пацијената је нешто већи од сто. За потребе лечења ковида намењено је 155 кревета са могућношћу проширења капацитета, а тренутно је попуњено 109.

- У овом тренутку слободно је 46 кревета - наводи за "Новости" др Весна Стевић Гајић, директорка Опште болнице Крушевац. - И даље се на стационарно лечење више прима, него отпушта. У последња 24 часа је примљено 20, а отпуштено 15 болесника.

У болницама Златиборског округа хоспитализована су 443 ковид пацијената од којих је 26 на респираторима, саопштио је Здравствени центар Ужице.

КАСНО ЗА КОВИД-ПРОПУСНИЦЕ

У ОВОМ пику пандемије је касно за ковид-пропуснице и зато би требало увести рестриктивне мере. То би било затварање кафића и ресторана после 17 часова, али би остале отворене апотеке и продавнице прехране, као и бензинске пумпе, док не падне број инфицираних особа, сматра вирусолог Тања Јовановић.

- Бројеви су врх леденог брега, има оних инфицираних који и не дођу до лекара и имају блажу клиничку слику. Када бисмо поштовали само основне мере, ситуација би била потпуно другачија - каже Јовановићева.

ШАНСУ СМО ПРОПУСТИЛИ ЛЕТОС

ШАНСУ да се изборимо са епидемијом испустили смо у јуну и јулу и данас нам умире на десетине људи дневно. Што се вакцинације тиче, стигли смо до 53 одсто, каже доктор Зоран Бекић, координатор пункта за вакцинацију на Београдском сајму и директор ДЗ Савски венац.

- Португалија је у јануару имала 10.000 заражених дневно и 30 умрлих на милион становника, а данас, захваљујући рестриктивним мерама и 84 одсто вакцинисаних грађана, имају свега 50 инфицираних дневно - објашњава др Бекић.

Запратите Нпортал на Фејсбук страници

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МОЖЕ ДА БУДЕ У ПРВИХ 10 НА СВЕТУ“: Велике речи славне тенисерке о Српкињи