ТИТО ЈЕ ЗАБРАНИО ОВУ ПЕСМУ: Била је толико тужна да су се људи због ње убијали, а онда ју је наручила Јованка Броз (ВИДЕО)
ЈЕДНА од урбаних легенди које се везују за Јосипа Броза Тита и бившу Југославију је свакако она о песми која је била толико депресивна да су људи због ње дизали руку на себе.
Песма коју је после великог броја суицида Тито наводно забранио, зове се "Плућа су ми болна". Сматра се једном од најтужнијих песама која је икад написана на овим просторима.
Аутор песме је био Драгиша Недовић, који је написао и чувену стару песму "У лијепом старом Вишеграду", као и данас радо слушану "Стани, стани, Ибар водо", затим "Коме шумиш, ој Мораво", "Негде у даљини поглед ми се губи", "На Морави воденица стара", "Шумадијо родни крају", "Коме шумиш, ој Мораво", "Игра коло крај Нишаве", "Зарудела зора на Морави", "Београде, граде на Дунаву", као и многе друге.
Живот није штедео Драгишу, који је био један корак од смрти 1941. године, када је био изведен пред стрељачки вод у Шумарицама у Крагујевцу. У задњем тренутку су га, као већ тада чувеног текстописца, одвојили са стране и тако је избегао судбину многих Крагујевчана. Крај Другог светског рата дочекао је у немачком радном логору у Дормагену.
Када се вратио у Крагујевац неколико година по завршетку рата, 1950. године сазнао је да је оболео од туберкулозе. Та патња му је, ваљда, дала инспирацију да напише песму "Плућа су ми болна" чији текст гласи:
"Плућа су ми болна, здравља више немам
Јер су сасвим близу, моји задњи дани
Живећу још данас, а можда и сутра
А онда заувек, збогом, мој животе
Није мени жао беднога живота,
Јер ја среће никад, осетио нисам
Само бол и патња, горке сузе лио
У животу своме срећан нисам био."
Песму је први отпевао Заим Имамовић, али је она сугестивно деловала на публику, па је у то време широм Југославије забележен велики број самоубистава људи који су оболели од туберкулозе.
Тада су Централни комитет и Тито наводно одлучили да се плоча повуче из продаје и да се извођење песме забрани, уз објашњење да наводи на самоубиство.
Тек када је 10 година касније једном приликом Јованка Броз, о којој су кружиле приче да је и сама боловала од ове болести, наручила ову песму на једној прослави, забрана је укинута.
Нажалост, иако се Драгиша Недовић излечио од туберкулозе, дошли су проблеми са срцем. Од последица срчаног удара је 1966. преминуо у 49. години живота. Иза себе је оставио сина Александра, ћерку Раду и око 800 песама.
БОНУС ВИДЕО - Дружила се са Хичкоком, а Ричард Бартон је тражио да играју заједно
(Мондо)
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)