НАШИ ХЕМИЧАРИ У БОРБИ ПРОТИВ КОРОНЕ: Фонд за науку Србије финаснира два пројекта - лек и тест за ковид-19

Б.Б.

13. 09. 2021. у 17:55

НАУЧНИЦИ са Хемијског факултета Универзитета у Београду, у оквиру два пројекта Специјалног програма истраживања COVID-19, који финансира Фонд за науку Републике Србије, развијају решења која ће помоћи у борби против коронавируса.

НАШИ ХЕМИЧАРИ У БОРБИ ПРОТИВ КОРОНЕ: Фонд за науку Србије финаснира два пројекта - лек и тест за ковид-19

Фонд за науку

Пројекат "CAPSIDO" развија поузданији и бржи антигенски тест за детекцију COVID-19 под вођством дописне чланице САНУ проф. др Тање Ћирковић Величковић, редовне професорке на Хемијском факултету Универзитета у Београду. Пројекат "SMART Repurposing", има за циљ проналажење лека против COVID-19, а научни тим води акaдемик Радомир Саичић, редовни професор на Хемијском факултету Универзитета у Београду.

У оквиру редовног праћења реализације проjeката, Фонд за науку Републике Србије је 10. септембра посетио ове истраживачке тимове и лабораторије у којима се спроводе истраживања.

Научни тим "SMART Repurposing" је један од 200 тимова у свету који ради на проналажењу лека против COVID-19. Они су, најпре, кренули у истраживање једињења, која у људима могу да блокирају ензиме и протеине потребне за дупликацију коронавируса, како би затим прешли на њихово компјутерско моделовање и симулацију, као и проналажење кандидата за лек. Финална тестирања ће бити спроведена у Пастеровом институту у Француској.

Истраживачи који раде на пројекту "CAPSIDO" развијају тест, који ће бити осетљив на веома ниске концентрације коронавируса код оболелих. Циљ је развијање антигенских тестова који ће, за разлику од PCR тестова, детектовати протеине коронавируса, чак и када се овај вирус налази у јако ниској концентрацији. За потребе овог пројекта, купљена је и капитална опрема каква не постоји у земљи, нити у региону. У питању је масени спектрометар високе резолуције, инструмент врхунских перформанси који пружа велику количину информација по анализираном узорку.

- Драго ми је да су научници набавили опрему као што је масени спектрометар и да је Хемијски факултет већ увео процедуре како би овај уређај био доступан за тестирања и другим истраживачима широм Србије, на начин како то организују научне институције широм света - истакла је др Милица Ђурић Јовичић, в.д. директора Фонда за науку Србије.

- Јако је важно да опрема која се набавља буде на располагању целој научној заједници. Јасно је да то представља додатан организациони задатак за институцију, као и одговорност, али такође доприноси научној сарадњи и ефикаснијем коришћењу ресурса.

 Она је истакла да су надзорне посете прилика да се упознају  истраживачима и радом на пројектима. То је део редовних активности Фонда за науку, које имају за циљ праћење реализације пројеката. Важне су и због директног контакта са научницима и институцијама.

- Двосмерна комуникација помаже у разумевању потреба наше науке, а на тај начин можемо да сагледамо све што је неопходно нашој науци како би давала још боље и брже резултате - навела је др Ђурић Јовичић. - Фонд за науку у оквиру овог програма финансира укупно 14 пројеката, који су међу 126 предлога пројеката били најбоље рангирани од стране међународних експерата који су их оцењивали. Кроз ове пројекте уложено је у истраживаче и у савремену опрему која је омогућила нашим научницима да иду у корак са светом и раде на решавању проблема које је изазвала пандемија коронавируса.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ОТКРИО СВОЈИМ САВЕТНИЦИМА: Ову земљу ће прву посетити када преузме дужност председника САД

ТРАМП ОТКРИО СВОЈИМ САВЕТНИЦИМА: Ову земљу ће прву посетити када преузме дужност председника САД

НОВОИЗАБРАНИ амерички председник Доналд Трамп рекао је саветницима да жели да отпутује у Кину након преузимања дужности, објавио је јуче Волстрит џурнал, позивајући се на изворе блиске разговорима.

19. 01. 2025. у 08:22

Коментари (0)

ДОКТОР КОШАРКЕ, НИКОЛА ЈОКИЋ: Србину нико раван у једном важном статистичком параметру