ГУБИТАК ТЕМЕЉА ЗА ИСТОРИЈСКУ ОБНОВУ: Српски народ у југословенској држави од 1918. до 1992. године

В.Н.

07. 09. 2021. у 18:50

БЕЗ удараца, најпре нацистичке Немачке, а затим глобалистичких Сједињених Америчких Држава, југословенска заједница би и 1941, а још више 1992, била у стању да превазиђе своје унутрашње разлике и очува заједничку државу

ГУБИТАК ТЕМЕЉА ЗА ИСТОРИЈСКУ ОБНОВУ: Српски народ у југословенској држави од 1918. до 1992. године

Крајем 19. и почетком 20. века народ у Истри, Далмацији, а посебно на острвима, почиње да прелази у православну веру, Фото Архива

Међународни положај новостворене југословенске државе је био кључни чинилац у њеном развоју и у коначном слому. Без спољног удара, та би држава у дужем времену превазилазила унутрашње сукобе, засноване на расцветавању религиозне нетрпељивости.

То се односи и на другу Југославију и њен коначни слом 1992. Као већину источноевропских земаља, тако је спољну безбедност Југославије чувао интерес великих сила да задрже Немачку од израстања на положај главног европског хегемона. С друге стране, ни све европске велике силе нису увек сматрале да су највише угрожене од немачке моћи, па су и саме према њој настојале да држе одрешене руке.

У напору да створе југословенску државу једног, а троименог народа, српска политика и српска култура су доживеле пораз пре него су ишта почеле. Крај рата 1918. је дочекан у слому илузија, са којима се у њега 1914. одушевљено ушло. Сем мале словеначке помоћи, која је долазила више из стратешких бојазни од италијанског суседства, српски интерес за изградњу југословенске државе је остао од почетка усамљен. На самом почетку се видело да Католичка црква усмерава своје вернике на државну независност и отцепљење од југословенске заједнице. Она је главна идеолошка и политичка снага процеса кроатизовања сељака и њихове политике конверзије од католика у Хрвате. Зато је  свој покрет Католичка акција  убрзано почела да претвара у масовну појаву и да њиме обухвати цело становништво.

Немогуће је тачно набројати колико је било разних друштава која су улазила у оквир Католичке акције, а посебно је тешко навести број чланова. У загребачкој надбискупији 1939. била је 21 организација, од којих су само мушки крижари имали 16.350 чланова, док је женских било. 7.821. Лаичко организовање под вођством цркве обухватало је све професије и све социјалне сталеже.

Фотографије:

Документација Кинотеке,
Стеван Крагујевић, документације: "Новости", "Борбе", Танјуга, Youtube, "Википедије", САНУ и Архива Југославије

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: Две на страни Путина, две жестоко против Руса

НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"

СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.

22. 11. 2024. у 09:14

ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.

22. 11. 2024. у 18:36

Коментари (0)

РАФА НАДАЛ НИКАД НИЈЕ БИО ОВАКО ЕМОТИВАН: Погодиле га речи Новака Ђоковића, снимак о ком прича тениски свет (ФОТО/ВИДЕО)