И ГРОМОВИ У ЈЕДНАЧИНАМА: Професор на Оксфорду Ендре Шили Суботичанима откривао тајне бројева

Ј. ЛЕМАЈИЋ

31. 08. 2021. у 12:31

ЗА већину, гром можда може да удари из ведра неба, али за математичара Шили Ендреа, редовног професора Универзитета у Оксфорду, члана Британске краљевске академије, САНУ и научника светског реномеа, та временска неприлика има објашњење исписано нумеричким једначинама.

И ГРОМОВИ У ЈЕДНАЧИНАМА: Професор на Оксфорду Ендре Шили Суботичанима откривао тајне бројева

интересовање Предавање привукло углавном младе Суботичане, Фото Приватна архива

И не само громови и муње, него свака друга природна појава. Веровали или не, све се може написати једначинама. О томе су нетремице слушали млади математичари из Суботице који су имали част да им један од највећих умова данашњице, а који потиче из највећег града на северу Бачке, одржи предавање о "Навиер-Стокесовим" једначинама.

- С обзиром на то да пада киша говорио сам о кретању воде јер се све природне појаве могу објаснити математичким једначинама. Моја област су нумеричке методе диференцијалних једначина. Када погледате око себе, у природи се дешавају разне ствари које се могу описати тим једначинама. Али су оне тако компликоване, које описују кретање ветра или облака да је немогуће доћи до решења. Али у пракси је то довољно - каже професор Шили.

Интересовање предавање привукло углавном младе Суботичане, Фото Приватна архива

Професор Шили већ 35 година предаје на Оксфорду и бави се проналажењем што ближих резултата сложених и компликованих једначина, а која можда и немају решења. Његова истраживања се примењују у области метеорологије и авио- индустрије.

- Важно је да у истраживању останете истрајни. Често приликом истраживања лутате и не знате како да дођете до тога. Многе ствари су апстрактне и не виде се увек - додаје професор.

- Математика је изузетно важна област, чини ми се да деци није јасно колико је она широка и применљива област и зато деци треба представити и неке индикације о њеној примени. Када знаш математику, онда знаш све. Чак иако се не бавиш њоме. Структура логичног размишљања је веома важна, не морате се бавити истраживањем.

То је, како каже, задатак школског система, који би требало више да приволи ђаке да се посвете математици и открије им све њене лепоте.

ЧЛАН ЊУТНОВОГ НАУЧНОГ ДРУШТВА

ЕНДРЕ Шили је један од овогодишњих лауреата награде "Про урбе", коју Град Суботица додељује заслужним грађанима. Он више од 35 година предаје нумеричку анализу у Математичком институту Универзитета у Оксфорду, има звање тутора Oxford Vorchester College, држи предавања на докторским студијама на многим универзитетима, институтима и истраживачким центрима широм света. Члан је Српске академије наука и уметности, Европске академије наука, сарадник Друштва за примењену и индустријску математику, а ове године изабран је за члана британског Краљевског научног друштва који је основао Исак Њутн давне 1660. године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ШТА СЕ ОВО ДОГОДИЛО: Незапамћени хаос у свлачионици Денвера након победе над Лејкерсима