СВЕТ МОРА ДА ЗНА ИСТИНУ О ЈАСЕНОВЦУ: Српски историчар одговорио на лажи новинара - Срам да буде оне који преправљају историју!

18. 08. 2021. у 10:09

ПОВОДОМ текста новинара Давида Голдмана "Ова срамотна злоупотреба холокауста мора одмах да престане" објављеном у "Јерузалем посту" о злогласном усташком логору Јасеновац, реаговао је директор Музеја жртава геноцида Дејан Ристић у ауторском тексту за поменути медиј.

СВЕТ МОРА ДА ЗНА ИСТИНУ О ЈАСЕНОВЦУ: Српски историчар одговорио на лажи новинара - Срам да буде оне који преправљају историју!

Фото П. Митић

Упркос пажљиво створеној репутацији релевантног дневног листа, "Јерузалем пост" објавио је сраман текст непосредно пред тужну 80. годишњицу оснивања концентрационог логора у Јасеновцу - једном од најмонструознијих у целој Европи током Другог светског рата.

Ристић наводи да са текстом под насловом: "Ово срамотно исмејавање Холокауста мора одмах да престане", аутор, без икаквих стручних квалификација и потпуно непознат међународној научној заједници, се укључује у текућу дебату о феномену изобличења Холокауста.

- Користећи низ нетачних изјава и полуинформација, аутор је покушао да обесмисли 76 година континуираног истраживања, како стручњака и институција Југославије-касније Србије и Хрватске, тако и институција попут Јад Вашема и Меморијалног музеја Холокауста САД.

Фото: Новости

 

У низу проблематичних информација посебно се истиче изјава о форензичким истраживањима спроведеним у Југославији, која је наводно утврдила да је укупан број жртава Јасеновца између 2.500 и 4.500, што је апсолутна и срамна неистина!

Историчар указује да никакве есхумације нису обављане 1947. и 1948. године.

- Током 1946. године обављено је истраживање четири гробнице код Ускочких шума у којима је пронађено 967 остатака (311 мушкараца, 467 жена и 189 деце). На основу сондаже процењено је да и у гробници код шуме Струг има око хиљаду убијених, али су стручњаци закључили да због положаја, односно испреплетености жртава и стања у којима су се тела налазила није могуће обавити потпуно прецизно истраживање.

Дакле, не постоји никакво форензичко испитивање које је резултирало подацима о 2.500 до 4.500 јасеновачких жртава, извршено током 1947. и 1948. године, како се то наводи у овом ревизионистичком тексту, пише Ристић.

Индикативно је и то што овај чланак пропушта прилику да помене стварно форензичко истраживање које је током 1964. године спровела комисија стручњака у саставу Алојз Шерцељ, Вида Бродар, Антон Погачник и Србољуб Живановић. Ово истраживање је резултирало открићем посмртних остатака укупно 284 жртве (од којих је 197 у једној гробници).

Додаје да се у чланку спомињу и различити утврђени и/или процењени број људи убијених у систему концентрационог логора у Јасеновцу, и то: 59.000 (попис жртава Другог светског рата спроведен 1964.), 72.000 и 77.000, што у једном тренутку представљао постигнути резултат допуне броја жртава на основу ревизије већ поменутог пописа из 1964. године који је спровео Музеј жртава геноцида.

Како се наставља истраживање стручњака Музеја жртава геноцида - које се спроводи по истој методологији која се деценијама ради у Јад Вашему - за очекивати је да ће се број идентификованих јасеновачких жртава исправити у наредних година. Процењени укупан број жртава Јасеновца је, нажалост, далеко већи од оног који ће историјска наука икада моћи да идентификује прецизним подацима, истиче Ристић.

Штавише, 1997. године Музеј жртава геноцида доставио је Јад Вашему списак са именима 52.500 Јевреја убијених у Југославији током Другог светског рата (од којих је 10.500 изгубило животе у Јасеновцу), који је уврштен у званичну листу Јад Вашема. Следећи смешну, псеудонаучну, антицивилизацијску и срамну логику која у овом  чланку негира број жртава у Јасеновцу само на основу тога што не постоје одговарајући форензички подаци (осим 2.500 до 4.500 жртава, како аутор лажно тврди), могли бисмо поставити питање је ли могуће на исти начин порећи број од 1.200.000 до 1.500.000 убијених у Аушвицу будући да ни за ту тврдњу нема форензичких доказа? Било би занимљиво да је аутор овог ревизионистичког текста, негирајући број жртава у Јасеновцу, одговорио на питање о томе одакле је 30.000 Јевреја који су живели на територији Независне Државе Хрватске?

Музеј жртава геноцида подсећа да је, према доступним подацима, око 7.500 њих убијено у немачким концентрационим логорима. Шта се догодило са преосталих 22.500 њих? Где су они "нестали"?

Стручњаци из Музеја жртава геноцида континуирано јасно раздвајају патње жртава холокауста од жртава геноцида почињеног над српским народом на територији Независне Државе Хрватске.

Музеј жртава геноцида истиче да су, између осталог, чак три председника Републике Хрватске јавно изјавила да је геноцид почињен над Србима извршен у државном систему Независне Државе Хрватске између 1941. и 1945. године. Имајући то у виду, срамно је то што аутор овог чланка покушава да порекне ову трагичну историјску чињеницу.

- Музеј жртава геноцида јавно и одлучно одбацује и осуђује неистините тврдње садржане у горе поменутом ревизионистичком чланку који напада истину и достојанствено сећање на жртве Другог светског рата и тражи од вас да објавите ову реакцију како би читаоци "Јерузалем поста" схватили шта се заиста догодило у Јасеновцу, једном од највећих и најмонструознијих стратишта у целој Европи током Другог светског рата.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (6)

УСКОРО ПАДА КЉУЧНИ ГРАД, РУСИ НАДИРУ СА СЕВЕРА, ИСТОКА И ЈУГА: Детаљна анализа украјинских стручњака о стању на фронту