ДА ЛИ ЈЕ ЗЕМЉОТРЕС У БАЈИНОЈ БАШТИ САМО ПОЧЕТАК? Сеизмолог Славица Радовановић објаснила шта је узрок потреса

Новости онлине

16. 08. 2021. у 20:04

ЗЕМЉОТРЕС јачине 3,3 степена по Рихтеровој скали погодио је јуче Бајину Башту, а овакво подрхатавање тла је, како каже сеизмолог Славица Радовановић нормално после јаког који је погодио Хрватску.

ДА ЛИ ЈЕ ЗЕМЉОТРЕС У БАЈИНОЈ БАШТИ САМО ПОЧЕТАК? Сеизмолог Славица Радовановић објаснила шта је узрок потреса

Фото: Јутјуб/Al Jazeera Balkans/Твитер/EMSC

Она објашњава да ће се простор због тога прво "разбудити" на мање земљотресе, а онда ће се догодити и неки већи.

Када, и где тачно, то не може нико да каже.

Ово што се десило у Бајиној Башти, према њеним речима, није изненађење за тај простор који је на почетку 20. века имао јак земљотрес.  

- Бајина Башта је у прошлости, на почетку 20. века, у непосредној околини имала један јачи земљотрес, када су и објекти били оштећени. Димњаци су попадали, тако да то није простор у коме нема земљотреса, да би нас овај изненадио. Ту се на сваких пар година догоди.

- Била је једна серија каснијих земљотреса од 1991. до 1996. године, тако да није необично да се ту са времена на време догоди неки слаб земљотрес. Имали смо и земљотрес у Бањалуци пре неки дан. То међутим, не значи да је следећи Београд. Такво закључивање је погрешно, али можемо бити сведоци мањих, али и већих у тим неким просторима у којима их је и било. Али, не знамо где и у ком месту од оних у којима све могу да буду. Има кандидата доста, а где ће прво бити, то нико не може да каже - објашњава Славица Радовановић.

Дакле, Бајина Башта, како каже, није најава, односно увод у неки јачи земљотрес.

- После јаког хрватског земљотреса, нормално је што се ово дешава. Пре неки дан је био земљотрес у Бањалуци, па јуче у Бајиној Башти... То је један простор. Он ће се прво разбудити на мање земљотресе, а онда ће се догодити и неки већи, али где ће се догодити не може да се каже - каже наша саговорница.

Осврнула се и на веома јак земљотрес од 7, 2 степена који је у суботу погодио Хаити.

- То што је Хаити погодио јак земљотрес после десетак година, сведочи о просеку. Тих неких 10-ак година није необично кратак период да се два јака земљотреса догоде у суседству. Ми смо такве примере имали у Србији када се јавио земљотрес на Руднику и у Лазаревцу, два наша најјача земљотреса у неколико година - рекла је Славица Радовановић и додала да ће се земљотреси догађати тамо где су били, где их се сећамо, али не баш на истом месту.

Наши максимални земљотреси су имали магнитуде до 6 јединица Рихтерове скале. 

Препоруке МУП-а како се понашати током земљотреса

На сајту Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије наведене су препоруке како се треба понашати током земљотреса.

Пре свега, грађанима се саветује да остану мирни, присебни и да не дозволе да их обузме паника. Напомиње се да треба бити свестан тога да су неки земљотреси само почетни потреси и да убрзо може уследити јачи потрес. Грађани се саветују да не паниче, не покушавају да беже, већ да се спусте на под, склупчају и заштите главу.

Уколико се налазите у кући за време земљотреса, потребно је наћи заклон на безбедним местима, као што су довратници, носећи зидови, место испод стола, чврстог намештаја.

Потребно је да покријете лице и главу рукама и склоните се у угао унутрашњих зидова посторије. Ту треба остати док потрес траје.

Потребно је удаљити се од стакла, прозора, спољних зидова и врата, и било чега што може да падне, попут лустера или полица.

Уколико сте у кревету, спустите се поред кревета и заштитите главу, наводи се међу упутствима.

Указује се и да треба остати у кући док потрес не престане и не буде безбедно да се изађе и напомиње да су истраживања показала да највише повреда настаје кад људи покушавају да изађу из зграде за време потреса.

Све док земљотрес траје, треба избегавати степеништа и лифтове, које не треба користити. Не треба излазити на терасу или балкон, нити држати полице изнад кревета.

Уколико сте у близини високе зграде или унутар ње, склоните се од стакла и спољних зидова. Уколико сте се затекли у неком јавном објекту током потреса, као што су школа, предузеће, тржни центар, центар за рекреацију или продавница, треба задржати прибраност и држати се даље од масе људи која се у паници креће ка излазима.

Препоручује се и да се код себе увек има припремљена батеријска лампа и транзиторски пријемник с резервним батеријама. Неопходно је одмах искључити све изворе електричне енергије, гаса и воде. Уколико сте користили било који извор топлоте, искључите га када се потрес смири. Уколико дође до појаве пожара, покушајте да га угасите и обавестите локалну ватрогасно-спасилачку јединицу.

Ако сте на отвореном током земљотреса

Саветује се да се склоните од уличне расвете, електричних каблова и зграда. Упозорава се да је највећа опасност у близини грађевина, на излазима и уз спољне зидове.

Уколико сте на улици, треба водити рачуна о објектима који могу пасти на вас, као што су димњаци, црепови с крова, сломљено прозорско стакло... У случају да се затекнете у возилу у покрету потребно је да се зауставите уколико вам безбедност у саобраћају дозвољава. Треба избегавати заустављање у близини зграда, дрвећа, надвожњака или електричних каблова, као и мостове или рампе који су можда оштећени у потресу.

Уколико се нађете под рушевинама, према упутствима, не треба палити шибицу, не треба се кретати, а уста је потребно прекрити марамицом или тканином.

Саветује се да се удара о цев или зид да би спасилачки тимови могли да вас пронађу.

Уколико имате пиштаљку, искористите је, а вичите само уколико је то последња опција, додаје се у упутствима и објашњава да викање може изазвати удисање опасно велике количине прашине.

После првог удара земљотреса, треба бити спреман за додатне потресе.

Ако је објекат оштећен, због могућности настанка јачег земљотреса, треба га напустити смирено, без панике и по реду - мајке с децом, стари, болесни, особе с инвалидитетом... Уколико се налазите у оштећеном објекту и осећате мирис гаса или видите покидане каблове, не палите свеће, шибице због опасности од пожара и експлозија. Треба проверити да ли је неко повређен и не напуштати озбиљно повређене особе.

Телефон треба користити само у случају нужде да се телефонске линије не би оптеретиле.

Избегавајте улазак у кућу, поготово уколико постоје оштећења, осетите мирис гаса или видите оштећене каблове.

(Телеграф)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

27. 12. 2024. у 09:04

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.

27. 12. 2024. у 09:23

Коментари (1)

ЗАБРИНУТИ НАВИЈАЧИ АЛ ХИЛАЛА: Митровићу прети дуже одсуство