СВЕТИЊА НИКЛА ИЗ ПОМИРЕЊА: Обележено 700 година од подизања манастира у Орашју код Варварина, значајног за српску историју и Немањиће

С. БАБОВИЋ

10. 08. 2021. у 10:09

ПРЕДАЊЕ каже да су се на локацији данашњег храма Јована Крститеља у Орашју код Варварина помирила браћа Немањићи Милутин (1253-1321) и Драгутин (1252-1316), и отуда се ово, место помирења двојице краљева, чији је међусобни сукоб трајао готово 11 година, сматра светим.

СВЕТИЊА НИКЛА ИЗ ПОМИРЕЊА: Обележено 700 година од подизања манастира у Орашју код Варварина, значајног за српску историју и Немањиће

Фото Н. Петровић

У самом Орашју, где је обележено седам векова од подизања некадашњег манастира, а данашње цркве под окриљем Епархије у Крушевцу, мештани тврде да свађе готово да никада нема.

- На велики јубилеј, седам векова од подизања манастира, цео темнићки крај може да буде поносан - каже Горан Ћиличанин, познати карикатуриста, директор библиотеке у Варварину, која је са црквом, минулог викенда, организовала сликарску колонију поводом значајног датума.

Краљ Драгутин, Фото Википедија

Летопис цркве чува драгоцену историју. Записано је да је манастир на темељима старије грађевине саградио краљ Милутин и да се отуда, негде од 1321. године и сматра његовом задужбином. Парох орашки, протојереј Братислав Петровић посведочио је својевремено да је најстарији храм у варваринском крају на обронцима Јухора рушен више пута после Сеобе Срба под Арсенијем Чарнојевићем 1690. године.

- Осим тога, на овом месту је прочитано чувено писмо Милоша Обреновића којим је 1815. године позивао на Други српски устанак - испричао је орашки парох Братислав Петровић. -

По угушеном устанку, Турци су за одмазду порушили читаву цркву, а монаштво је тада напустило светињу. Храм су поново саградили монаси манастира Каленић, а живописан је у два наврата 1840. и 1850. године.

Славни Јоаким Вујић на пропутовању, записује с почетка 19. века да се "при концу села находи један стари манастир који се равно именује Орашје и сада нема никаквог калуђера, него је потпао под мирксу церкву".

Краљ Милутин, Фото Архива

- Обаче у време рата серпскога вожда Г. Петровића, бјаше ова црква од Турака попаљена, разорена и много тиранства и разбојничества по њој почињена - записао је Јоаким Вујић.
Посебна вредност манастира је и близина извора минералне воде. Извор су случајно открили монаси копајући бунар како би дошли до обичне воде. Испоставиће се, много година касније, да ова вода обилује селеном.

- Ова црква је споменик српске историје, традиције и вере, један доказ нашег постојања и опстанка на овим просторима упркос свим недаћама са којима се сусретао српски народ кроз векове - каже Дејан Милановић, заменик председнице Општине Варварин, који је минулог викенда отворио малу свечаност поводом 700 година постојања храма помирења.

Фото Н. П.

СУКОБ ТРАЈАО ЧИТАВУ ДЕЦЕНИЈУ

ПРЕМА више историјских извора сукоб браће Милутина и Дргутина трајао је од 1301. до 1312. године. Претпоставља се да је до сукоба дошло услед Милутинове све блискије везе са Византијом. Помирење после исцрпљујућих сукоба и војевања два брата помогла је њихова мајка славна Јелена Анжујска, уз подршку епископа Данила, као и хиландарског игумана Никодима.

ИЗВОР Вода богата селеном, Фото Н. Петровић

ПОГИБИЈА БОЉА ОД ЗУЛУМА

ХРОНИЧАР и историчар по вокацији, учитељ Станоје Мијатовић наводи у истраживању да је орашки храм у једном тренутку обновио обер-кнез Јевта Бркић. До Другог српског устанка био је манастир, где је поп Огњен Павловић прочитао Милошеву поруку 1815. године.

- Браћо устаните сви против турског зулума. Ко не би устао удрите га, пребијте га, убијте га, па и кућу му запалите. Боље нам је изгинути него овај зулум довека трпети - писало је у поруци кнеза Милоша Обреновића, коју је претходно, према Мијатовићевим подацима, и извесни поп Филип, бивши студенички војвода, прочитао на њиви у атару села Бачина.

СВЕДОЧАНСТВА Богомоља чува многобројне књиге и вредне иконе, Фото Н. Петровић

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (0)

АЛБАНЦИ ХИСТЕРИШУ: Због песме уз коју је Србин ушао у ринг у Тирани - у лажној држави не могу да дођу себи! (ВИДЕО)