БУДУЋИМ ИНЖЕЊЕРИМА УСКРАЋУЈУ МАТЕМАТИКУ: Наставници у техничким школама и Национални просветни савет траже измене актуелног закона

Љ. Бегенишић

20. 07. 2021. у 11:17

ЂАЦИ у три средње школе - елекротехничкој, машинској и грађевинској - имају само три часа математике недељно током сва четири разреда. То је недовољно, јер њихово знање неће бити довољно добро да би полагали државну матуру када буде уведена.

БУДУЋИМ ИНЖЕЊЕРИМА УСКРАЋУЈУ  МАТЕМАТИКУ: Наставници у техничким школама и Национални просветни савет траже измене актуелног закона

Ученици техничких школа имају само три часа математике недељно / Фото А. Стевановић

Тренутно, принуђени су да уче математику да би положили пријемни испит на техничким факултетима и успешно студирали.

На ово упозоравају директори средњих стручних школа, професори математике, али и председник Националног просветног савета Радивоје Стојковић који напомиње да је проблем у Закону о средњем образовању и васпитању.

- Чланом 6 овог закона предвиђено је постојање општих и стручних предмета, али не и општестручних, а такође је и проценат општих предмета ограничен и не сме прећи 40 одсто - појашњава Стојковић. - Решење би било да се тај члан закона измени и да се, поред општих и стручних, уведу и општестручни предмети. Постојећим законским решењем, које је донето пре десетак година, појавио се проблем смањења фундаменталних предмета за струку у средњим стручним школама. Није реч само о техничким школама и математици, већ и школама медицинске струке где је потребно више часова хемије и биологије, или у пољопривредним школама где је потребно више часова биологије.

Стојковић наглашава да ће последице малог броја часова стручних предмета сносити ђаци које чека увођење државне матуре на крају средње школе, али пре тога пријемни испити који се на техничким факултетима полажу готово искључиво из математике. А ту су и тешке студије.

- Ти ђаци на државној матури треба да се такмиче са вршњацима из гимназија и математичких школа, ако желе да положе они морају имати додатне часове - упозорава Стојковић и напомиње да НПС већ 10 година упозорава да Закон треба да се мења.

Да број часова математике у средњим стручним школама треба повећати, сматра и професор Ђурађ Бањац, директор ЕТШ Земун и председник Заједнице електротехничких школа Србије.

- Електротехника је озбиљно подручје и тренутно најтраженије, а да би се школовали прави и комплетни стручњаци, неопходно је повећати фонд часова математике - каже проф. Бањац за наш лист. - Доста наших ђака уписује електротехнику, машински или математички факултет, ФОН... они полажу пријемне испите, стдудије су тешке, планира се и увођење државне матуре, а за све то потребно је велико знање из математике.

Директор ЕТШ "Никола Тесла" Бранко Суботић сматра да је математике мало за оне који намеравају да студирају, али за ђаке који одмах после школе хоће да се запосле овај број часова је довољан.

Проф. Суботић наглашава да ђаци имају могућност да у трећем и четвртом разреду изаберу математику као изборни предмет и тако надоместе мањак у редовном распореду часова.

НЕМА РОБОТИКЕ СА ТРИ ЧАСА

КАО добар пример Радивоје Стојковић наводи решење на смеру техничар за индустријску роботику, где је у првом разреду поред три часа математике уведен и предмет математичке методе као стручни предмет.

- Илузорно је очекивати да се роботичари могу школовати са три часа матемтике - каже Стојковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (5)

ВИДЕЛА ЈЕ ДА ЈОЈ БИЈУ МУЖА, ММА БОРЦА... А онда се десило оно што нико жив није очекивао (ВИДЕО)