ЧЕТИРИ РОБИЈЕ ЗБОГ ТУЂИХ РАТОВА: Из Сирије и Ирака до прошле године на Балкан се вратило око 500 бораца и чланова њихових породица
ЈЕДНА особа правоснажно је осуђена због учествовања у сукобима на страним ратиштима прошле године - показује најновији извештај Републичког завода за статистику о кривичним делима и њиховим починиоцима током 2020.
Како "Новости" сазнају, у српским затворима тренутно се налази четворо таквих осуђеника.
До почетка короне, тачније до прошле године, из Сирије и Ирака на западни Балкан вратило се 485 особа. Како је тада објавио Адриан Штуни, амерички експерт за међународну политику и сигурност, то је регион учинило подручјем са највише бораца повратника у Европи (сходно општој популацији), будући да се у много насељеније земље западне Европе, вратило њих 1.765.
Корона је ипак ове процесе мало успорила, примећује проф. Радомир Милашиновић, бивши декан Факултета за безбедност. Он је сигуран да и сада има више десетина, можда чак и стотина бораца са територије Србије, укључујући и КиМ, на ратиштима Сирије и Ирака, али и у на истоку Украјине. Нови, међутим, готово да не иду.
- Као што је успорила кретање људи, а то најбоље видимо у случају миграната, корона је успорила и циркулацију људи на ратиштима, али и њихов повратак кући - каже Милашиновић.
- Највећа плима била је пре две-три године, када су била активна и блискоисточна и украјинско ратиштa. Сада је то мало утихнуло, али сукоби стално тињају.
Милашиновић наглашава да обавештајно-безбедносне структуре имају тачне бројке и бораца и повратника, чије је кретање под сталним надзором.
Иначе, највећи број оних који су се досада вратили јесу одрасли мушкарци, који су највероватније били укључени у војне и терористичке активности. Неки од њих дошли су кући са целим породицама и пре, али и на почетку саме короне. На Косово је стигло 110 повратника, међу којима 32 жене, 74 деце и четири борца. Сви одрасли повратници су процесуирани.
Штуни је изнео и податак да је са западног Балкана у Сирију и Ирак отпутовало укупно око 1.070 држављана БиХ, Косова, Северне Македоније, Албаније, Србије и Црне Горе, међу којима држављани БиХ предњаче са две трећине одлазака. Већина је завршила и џихадским милицијама и терористичким организацијама попут Исламске државе и Ал-Нусре.
Србија је у октобру 2014. усвојила измене Кривичног законика, које предвиђају затворске казне од шест месеци до пет година за све који се боре на страним ратиштима, а до 10 ако организују одлазак и врбују грађане. Највећи број ипак су биле условне казне и кућне нарочито за борце у Украјини, којих је било највише - тридесетак.
ПОГИНУЛО 260 ЉУДИ
ПРЕД сам почетак пандемије короне, према проценама, у Сирији и Ираку било је око 470 особа са западног Балкана, од чега половина мушкараца из БиХ, са женама и децом. Процене су и да је најмање 260 људи из овог региона скончало живот на тим ратиштима.
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (0)