ДЕЦА ЖИВЕ КАО У КАВЕЗУ, УЗ СМРАД УРИНА И ФЕКАЛИЈА: У социјалним установама уочили драстично занемаривање
СМРАД урина, зноја и фекалија осећа се у собама. Око 100 малишана са церебралном парализом дане проводи као у кавезу, у металним кревецима са високим решеткама.
Напуштају их само кад се купају и једу. Многи изгледају знатно млађе, јер су им мишићи атрофирали од некретања.
Укратко овако изгледа слика деце и младих без родитељског старања, са сметњама у развоју, који бораве у установама социјалне заштите, у очима истраживача Иницијативе за права особа са менталним инвалидитетом (МДРИ) објављене у публикацији "Заборављена деца Србије".
Њихов извештај се заснива на налазима прикупљеним током 2019. године у установама социјалне заштите широм Србије. Ушли су у осам институција - три установе за децу и младе са сметњама у развоју и пет за децу без родитељског старања и са сметњама у развоју.
- У свим институцијама које смо посетили, без обзира на њихову величину, уочили смо драстично занемаривање и недостатак медицинске неге, који су опасни по здравље и живот деце са сметњама у развоју - наводе истраживачи. - Влада Србије није учинила готово ништа да се ситуација поправи, иако је била свесна стања у овим установама.
Они наводе да су у установама затекли децу са згрченим и веома танким удовима која су лежала на тврдим подлогама. Више од половине њих храни се преко сонде, кроз нос, што је изузетно опасно. Ускраћује им се медицинска нега јер особље болница одбија да прими акутно болесну децу са сметњама у развоју из ове домске установе.
Истраживачи констатују да су затекли неколико малишана који имају врло хитну потребу за болничким лечењем јер им се цереброспинална течност накупља у мозгу, осећају стални бол и смрт је питање дана. Али, ако добију болничко лечење, живеће дуг живот. У тој социјалној установи особље је навело да једино конзилијум лекара одлучује о операцији, али да то најчешће одбијају јер је "ризично", иако дете сигурно умире без операције. Тако их осуђују на смрт, што је по њима свесно убијање деце са сметњама у развоју.
У једној од установа дозвољени су "партнерски односи" уз претпоставку да су добровољни. Висок проценат жена подвргнут је принудној контрацепцији, а директор установе је рекао да више од половине њих има уграђену "спиралу" у материцу, а остатак добија контрацептивне таблете без икаквог сазнања о томе шта узимају.
- Ова пракса практично служи за прикривање евентуалних случајева силовања и сексуалног злостављања - сматрају истраживачи.
У најгорем положају су бебе са сметњама у развоју, које дочекају прерану смрт у институцији, јер хранитељске породице нису довољно специјализоване за бригу о њима. С друге стране,многи тинејџери изгледају као деца јер се нису развили услед дугогодишњег боравка у металним кавезима, у лежећем положају.Забележено је да у собама са по 10 до 12 деце за надзор и бригу су ту највише две неговатељице.
Само у једној установи истражитељи су приметили истинске напоре особља да створе услове за подршку деци и породицама како би се одржала њихова веза.
ОБИЛАЗАК
НА иницијативу министарке за рад, запошљавање, борачка и социјална питања проф. др Дарије Кисић Тепавчевић, јуче је одржан састанак са представницима Иницијативе за права особа са менталним инвалидитетом.
- До сада није било конкретних пријава о кршењу права корисника у установама социјалне заштите, а на које је могла да укаже и Иницијатива одмах пошто је сазнала за њих 2019. године, када је извршила мониторинг - рекла је министарка.
Договорено је да се у наредном периоду оформи стручни тим, представника Министарства и Иницијативе, који ће поново обићи установе, установити ситуацију и изнети конкретна решења за побољшање положаја корисника.
НИКО НИЈЕ УКАЗИВАО НА НАСИЉЕ
ИНСПЕКЦИЈА социјалне заштите редовно обилази установе социјалне заштите и током 2020. и 2021. године имали су 163 надзора. Том приликом утврђено je да установе нису испуњавале стандарде у погледу броја и структуре запослених, простора и опреме, али није утврђена појава насиља над корисницама и њиховог злостављања.
- Заштитник грађана је од почетка 2021. године у својству Националног механизма за превенцију тортуре обишао шест установа социјалне заштите и није имао озбиљне примедбе на њихов рад и заштиту права корисника на смештају - рекла је Дарија Кисић Тепавчевић, министарка за рад. - У марту ове године, делегација Комитета против тортуре, нечовечног или понижавајућег поступања или кажњавања Савета Европе је методом случајног избора обишла две установе и није навела примедбе на поштовање људских права корисника у периоду епидемије.
Препоручујемо
ТРГОВИНА ДЕЦОМ НА ЗАПАДНОМ БАЛКАНУ: У порасту сексуална експлоатација најмлађих
23. 06. 2021. у 12:53
СВАКО ДЕСЕТО ДЕТЕ НА ПРИНУДНОМ РАДУ: Пандемија погрошала ситуацију - упозоравају УН
10. 06. 2021. у 12:38
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)
"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."
22. 01. 2025. у 14:15
Коментари (4)