ВИДОВДАН СИМБОЛ СРПСКЕ ЧАСТИ И ЈУНАШТВА: Данас је 28. јун, дан када се посебно сећамо жртве на коју је 1389. позвао кнез Лазар

Б. СУБАШИЋ

28. 06. 2021. у 07:54

ИЗВОРНИ Видовдан није обичан црквени празник, ни дан за самосажаљиво уздисање над неумољивом судбином, већ симбол тренутка истине у коме дела показују "ко је вера, а ко је невера". Жртва на коју је 1389. позвао кнез Лазар постала је темељно морално начело српске "народне вере" и има дубоко хришћански смисао: ратници на "косовски крст" нису отишли као очајници, већ да омогуће васкрс и вечни живот Србије.

ВИДОВДАН СИМБОЛ СРПСКЕ ЧАСТИ И ЈУНАШТВА: Данас је 28. јун, дан када се посебно сећамо жртве на коју је 1389. позвао кнез Лазар

Косовка девојка

Видовдански мит, по мишљењу проф. др Миодрага Поповића, носи и трагове старијег херојског претхришћанског култа чије је начело: "Све за образ, а образ ни за шта" оличено у Милошу Обилићу.

Видовданска епика није научна историја, већ морални кодекс који је вековима, од пропасти до обнове државе, одржао српски народ у јасном историјском току. Тако је и данас, када обележавамо један од највећих црквених и државних празника.

- Срби се већ у 18. веку географски, културно и класно деле на две различите целине. Једну чине клерократско-граждански врхови у Аустрији, који су прихватили европску културу. Другу, широке граничарске масе у Аустрији и Срби у Турској. У устанку, за тренутак, и једни и други, нашли су се заједно у борби против Турака. Сјединила их је идеја о независној српској држави. Залажући се за њено остварење обе стране славиле су кнеза Лазара и Косово - закључује проф. Поповић у изузетној студији "Видовдан и Часни крст".

Истовремено упозорава да од тада почиње и политичка употреба видовданског мита, "којом интересне групе модификују легендарне ликове Лазара и Милоша према тренутним потребама". Првобитна морална начела све више заклања "шума тумачења Видовдана".

- Тако се смишљена аустроугарска провокација Србије одржавањем војних маневара у Босни 28. јуна 1914, после које је уследио Сарајевски атентат, у медијским наклапањима ставља раме уз раме са резолуцијом Информбироа 1948, као да је Стаљин реинкарнација султана Мурата, а Тито "цара Лазе". Видовданском митингу 1989, чији је јунак Слободан Милошевић, супротставља се опозициони Видовдански сабор 1992. персонификован у Вуку Драшковићу - говори проф. Поповић.

Митском дану српске части и мушкости из 1389. новим тумачењима се, како каже социолог др Слободан Вуковић, даје злокобна симболика српске несреће и подела.

- Сваке године 28. јуна у медијима се наводи све више нових "пресудних" и "историјских" видовданских догађаја, према чему морамо да будемо веома опрезни - наводи др Вуковић. - Накнадно повезивање догађаја који се одиграо 28. јуна са видовданским митом, који за Србе има велики емотивни набој, лако може да буде злонамерна манипулација.

Социолози указују да видовдански дух није повезан са датумом, већ са делима. Он се види, на пример, у октобарској одбрани Београда 1915. када мајор Гавриловић каже војницима пред јуриш: "Наш пук је жртвован за част Београда и отаџбине. Ви немате, дакле, да се бринете за животе ваше, они више не постоје." Или од априла до маја 1999. у одбрани границе код Кошара под командом: "Нема назад, јер иза је Србија."

Најинтригантнија модерна манипулација видовданским митом одиграла се 28. јуна 2001. када је бивши председник Србије Слободан Милошевић изручен Хашком трибуналу. Медијима је из круга људи који су обавили трансфер испоручена прича да је Милошевић при уласку у хеликоптер којим је одведен из Београда презриво добацио: "Ајде здраво Срби, данас је Видовдан." После 20 година, у интервјуу "Новостима", пилот пуковник Влада Косић, сведок овог догађаја, демантовао је да је Милошевић изговорио модерну "кнежеву клетву".

Фото АП

- Социолошки посматрано, наводна Милошевићева порука је манипулација видовданским митом, да би се одговорност за поступак о коме је одлучивала и извела га конкретна група људи пребацила на цео српски народ - објашњава др Вуковић.

- Скривена порука наводне Милошевићеве реченице "Ајде здраво Срби, данас је Видовдан", тумачена емотивно, митом, гласи отприлике: "Сви ви Срби сте Бранковићи, издајници". Због таквих ствари треба да се чувамо накнадног повезивања Видовдана са произвољним догађајима који су се одиграли неког 28. јуна. Једини прави Видовдан и порука су они из 1389. године.

ПИРОВА ПОБЕДА НА КОСОВУ ПОЉУ

КОСОВСКИ бој одиграо се 15. јуна, по старом календару, односно 28. јуна 1389. године. Кнез Лазар Хребељановић, владар Моравске Србије, предводио је српску војску која је раније на Плочнику код Прокупља поразила турске снаге.

На Косово поље је из Босне дошао војвода Влатко Вуковић, који је раније поразио Османлије у боју код Билеће. Мурат, османски владар, после тих пораза је на Косово повео снаге које су бројем превазилазиле српску војску. У боју су страдала оба владара, а први извештаји су говорили о српској победи. Исте године угарски краљ Жигмунд је напао Србију са севера. Српска држава више није имала војне резерве и кнегиња Милица је прихватила турско вазалство.

ВУЧИЋ: ПРАЗНИК ПРОВЕСТИ У РАДОСТИ

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић изразио је уверење да ћемо национални празник Видовдан данас провести у радости јер, како је истакао, Србија брзо напредује. Вучић је празник посебно честитао српском народу на Косову и Метохији и монаштву у светињама Српске православне цркве у јужној покрајини.

- Верујем да ћемо Видовдан провести у радости јер Србија брзо напредује, са погледом у будућност и много изазова који нас очекују, али чврсто опредељени да чувамо своју земљу, да је штитимо, да се убрзано развијамо и напредујемо - рекао је Вучић у недељу на Пештеру.

ЦЕЛИВАЊЕ МОШТИ КНЕЗА ЛАЗАРА

ЦЕНТРАЛНА свечаност за Поморавље и овај део Србије, поводом Видовдана одржава се данас у средњовековном манастиру Раваница, у чијој се цркви Вазнесење Господње налазе мошти кнеза Лазара. За вернике, у цркви ће бити отворен саркофаг, испред иконостаса са моштима кнеза Лазара, за поклоњење и целивање.

После свете литургије, коју по традицији служи владика браничевски Игњатије, у порти манастира, биће одржана свечана академија и подељене награде најбољим ученицима школа у Ћуприји и одржан традиционални витешки дан "Свибор".

НАЈЛЕПША ЈЕ ЈОВАНА

НА "Избору за најлепшу Косовску Девојку", одржаном у оквиру Видовданских свечаности у суботу увече, у порти манастира Грачаница изабрана је Јована Анђелковић (18) из Добротина. Прва пратиља је Миљана Миленковић из Преоца, а место друге пратиље жири је доделио Миони Радуловић из Лешка.

Фото: Д. З.

Избор за најлепшу девојку Косова, међу њих 12, одржан је у оквиру Видовданских свечаности у присуству владике Теодосија, локалних званичника, гостију из региона и других градова наше земље, као и неколико стотина грађана са Косова и Метохије.

- Нисам очекивала победу и врло сам узбуђена. Конкуренција је била јака, све девојке су биле прелепе - истакла је овогодишња победница.

СИЈА СВЕТИЊА У САМОДРЕЖИ

СА благословом епископа рашко-призренског Теодосија, група младих волонтера из Косовске Митровице очистила је уочи Видовдана Цркву Светог Јована Претече у Самодрежи у општини Вучитрн.

Наиме, како је на "Твитеру" објавило братство манастира Високи Дечани, момци и девојке из Косовске Митровице у потпуности су очистили светињу у Самодрежи која је била руинирана, а у којој се војска цара Лазара причестила уочи боја на Косову 1389 године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (3)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности