ВАКЦИНАЦИЈА ДЕЦЕ ПРОТИВ КОРОНЕ: Доктори изнели три чврста разлога за имунизацију најмлађих
КОРОНА вирус на самом почетку није представљао опасност за децу, међутим, након годину дана упорне пандемије, ова вирусна инфекција мутирањем постала је смртносна и за најмлађе. Да би зауставили ове до сада не тако честе али већ примећене случајеве Израелци су почели са вакцинацијом деце узраста од 12 до 15 година, а стручњаци у овом виде само позитивне карактеристике.
Три чврста разлога за вакцинацију деце
Иако за сада влада недовљна информисаност да ли децу треба вакцинисати инфектолог др Драган Делић каже да за то постоје три добра разлога зашто би то требало урадити.
- Ја јесам за вакцинацију деце, и за то постоје веома чврсти разлози. Најпре видели смо из искуства да и деца оболевају од овог вируса, и један одсто су деца до девете године живота. Американци су публиковали појединачне случајеве синдрома који захвата готово све органе и тако долази до смртних исхода - каже др Делић.
Према његовим речима "Први разлог" зашто треба вакцинисати децу је управо због тога што и оболевају и што могу да имају тешку форму, ретко јесте, али се дешава - каже доктор и напомиње да један смртан сллучај је већ довољно добар разлог да мора да се реагује да се то спречи.
"Други разлог" био би јер су деца извор инфекције.
Како доктор објачњава, увек ће постојати проценат људи који се неће заштити из личних, субјективних или објективних разлога, те ће тако остати пријемчиви за вирус, који им млади могу пренети.
- Млади могу да инфекцију пренесу на старију популацију са могућношћу тешке форме. Млади могу да буду резервоар инфекције и да се тако из те популације вирус прелива на старију невакцинисану популацију - објашњава др Делић.
Према његовим речима "Трећи разлог" био би због могућности мутација.
- Вирус се размножава, и кроз тај процес он прави грешке, што буде више заражених биће већа могућност за репликацију и размножавање вируса. Тиме може доћи до стварања мутантне форме, а ми тешко да можемо предвити у ком правцу ће оне ићи - каже инфектолог Драган Делић.Он закључује да због ових разлога треба размишљати о имунизацији деце.
Вакцинисати све а затим децу
За вакцинацију деце биће потребно стручно мишљење педијатра и Епидемиолога, сматра Професорка др Нада Куљић-Капулица.
- Они треба да процене ситуацију, како је уопште у нашој земљи, који је обухват и колика је опасност, јер требало би да се ова епидемИја већ једном заустави - каже докторка.
Према њеним речима најпре би требало спровести вакцинацију за све остале категорије, а децу вакцинисати тек ако се након тога установи да је неопходно да и та категорија прими имунизацију.
- Прво би требало вакцинисати све остале категорије, а децу тек на крају ако је потребно. Сви ови што се колебају њих треба убедити да приме имунизацију а тек након тога видети како тече епидемија, у крајњем случају ако буде нужно, онда вакцинисати и децу - каже др Капулица.
Руководилац Дечје клинике КБЦ “Др Драгиша Мишовић” др Оливера Остојић каже да су педијатри увек за вакцинацију.
- Наши стручњаци ће независно од налаза Европске агенције за лекове радити процену. Приоритет је свакако безбедност деце, ефикасност и квалитет цепива, па ћемо у односу на то издати дозволу "Фајзеру" у наредним данима и омогућити вакцинацију за ту старосну категорију - истакао је директор АЛИМС др Саша Јаћовић.
Кина одобрила употребу вакцине Синовак
Светска здравствена организација је 1. јуна одобрила хитну употребу вакцине Синовак. Директор кинеске компаније Синовак Вејдонф Јин недавно је саопштио да је Агенција за лекове одобрила употребу Синовак вакцине против коронавируса и за децу узраста од три до 17 година, пренела је Анадолија.
Јин је у свом саопштењу казао да су од почетка ове године завршене две фазе испитивања деловања Синовак вакцине код малолетника и да су резултати ових истраживања показали да вакцина делује и ствара имунитет и код деце и да вакцинација деце може бити праћена лакшим појавама попут благо повишене температуре.
Израел највише вакцинисаних у свету
У Израелу, који је међу земљама с највише вакцинисаних у свету према броју становника, има око 600.000 деце узраста од 12 до 15 година. Према подацима из Министарства здравља ове земље до сада је за вакцину термин добило 10.000 деце ове старосне групе.
Израел је земља која има 9,3 милиона становника, а подаци кажу да је до сада прву дозу примило 5,45 милиона становника, а другу дозу 5,13 милиона људи.
У овој земљи је, у складу с епидемиолошком ситуацијом побољшаном због вакцинације, од фебруара дошло до попуштања мера, а од 19. априла је укинута обавеза ношења маски на отвореном.
Званично одобрен само "Фајзер"
Тренутно је за вакцинацију млађих од 18 година одобрена само вакцина "фајзер". Ипак, директор кинеске компаније "Синовак" Вејдонф Јин недавно је саопштио да је Агенција за лекове одобрила употребу ове вакцине и за децу узраста од три до 17 година.
Прво преглед, па вакцина
У Србији већ месец дана траје вакцинација деце од 16 до 18 година, мада се чини да су, за сада, прилично обазриви како родитељи тако и лекари.
Надлежни су препоручили да се пре вакцинације обави преглед код педијатра који би дао својеврсну препоруку за вакцинацију, односно потврдио да не постоје разлози због којих дете евентуално не би требало да буде цепљено неком од одобрених вакцина.
Вакцинација тинејџера у Европи
Француска ће почети да вакцинише тинејџере старије од 12 година Фајзеровом вакцином од 15. јуна. Влада се нада да ће тако избећи затварање школа у септембру.
Немачка и Пољска планирају да понуде прву дозу деци узраста од 12 до 16 година од 7. јуна.
Литвански премијер рекао је да би земља могла да почне са вакцинацијом деце старије од 12 година у јуну.
Италија је 31. маја одобрила проширење употребе Фајзерове вакцине на узраст 12-15 година.
Естонија би могла да започне вакцинацију тинејџера до јесени, известио је јавни сервис ЕРР, позивајући се на шефа владиног савета за борбу против ковида.
Аустрија намерава да више од 340.000 деце узраста од 12 до 15 година вакцинише до краја августа, како би школска година могла да неометано да почне.
Мађарска је почела да вакцинише тинејџере старије од 16 годна средином маја.
Британија је у петак дала ишчекивано одобрење за вацинисање старијих од 12 година.
Норвешка разматра скоро увођење вакцинације деце која имају висок ризик од озбиљног оболевања од ковида-19.
Швајцарска здравствена служба рекла је почетком маја да је Фајзер затражио одобрење за вакцинацију деце узраста од 12 до 15 година. У земљи је тренутно одобрена вакцинација старијих од 16.- Сан Марино је 1. јуна одобрио вакцинацију за децу од 12 до 15 година.
У Хрватској је 29. маја одобрена употреба Фајзерове вакцине за децу старости од 12 до 15 година. Епидемиолошкиња Хрватског завода за јавно здравље (ХЗЈЗ) Татјана Немет Блажић позвала је лекаре да о томе обавесте пацијенте, поготово децу са хроничним болестима.
(Блиц.рс)
Препоручујемо
ШТА КАЖЕ СТРУКА? Хоће ли у Србији почети вакцинација деце од 12 до 16 година?
08. 06. 2021. у 10:05
ВАКЦИНАЦИЈА РАЗЛИЧИТИМ ЦЕПИВОМ: Истраживање показало да повећава имунитет
07. 06. 2021. у 22:34
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (1)