У "ЗВЕЗДАРИ" ОСАМ ПУТА КРАЋЕ ЛИСТЕ: РФЗО ревидира спискове чекања за операције катаракте
НА операцију катаракте код приватника, о трошку осигурања, од фебруара до краја маја упућено је 3.300 осигураника, од којих је 2.100 већ оперисано, потврђено је у понедељак "Новостима" у Републичком фонду здравственог осигурања.
До краја године на овај офталмолошки захват, иначе и најчешћу хируршку процедуру у свету, у приватне установе, са упутом РФЗО, биће послато укупно 16.000 пацијената. То су осигураници који су се већ уписали или ће се тек евидентирати на листама чекања, на које се годишње пријави око 20.000 људи. Због епидемије ковида 19 многе државне установе нису ажурирале "регистре", а неке нису ни радиле операције катаракте, па се спискови за ове процедуре, како нам је потврђено у РФЗО, тренутно ревидирају.
Највише уписаних је за интервенције у Клиничком центру Војводине - 1.342, где би пацијент пријављен другог дана јуна ове године требало да стигне на операцију 20. јуна следеће године. За операцију катаракте у Универзитетском клиничком центру Србије, рецимо, пријављених је 1.039. Међутим, тек после ревизије спискова знаће се да ли су то реални бројеви оних који чекају или се неки пацијенти "воде" у више установа.
У КБЦ "Звездара", једној од ретких установа која је, и поред тога што је у четири наврата била ковид-болница, успела да ради операције катаракте, "Новостима" је потврђено да захват овде чека 217 пацијената. Листу чекања ова установа успела је да скрати чак осам пута.
- Када је одлучено да Клиника за очне болести са делимичним кадровским капацитетима обавља операције катаракте од новембра 2020, на листи чекања је било око 1.800 пацијената, док је остатак КБЦ "Звездара" био у ковид-режиму рада - прича, за "Новости", професор др Мирослав Стаменковић, директор Клинике за очне болести КБЦ "Звездара". - Током прва два таласа ковида 19, наша клиника није радила, особље је било ангажовано у црвеној зони КБЦ "Звездара", а у трећем таласу - од новембра прошле до јануара ове године - радили смо и операције катаракти. Имамо седам хирурга и успели смо знатно да смањимо листу чекања на ову процедуру, толико да она са 217 уписаних, никад није била краћа.
Професор Стаменковић каже да се у њиховом центру на операцију катаракте пре епидемије чекало максимално до годину дана.
- Сада пацијенти након прегледа добијају одмах и датум операције и то у року до месец дана - каже наш саговорник.
Поред државних болница, које се, са смиривањем епидемије, враћају у редован режим рада, операције катаракте раде и 23 приватне установе. У односу на прошлу годину, то су четири очне клинике више ван плана, мреже са којима је РФЗО, на основу процене потреба коју је направио Институт за јавно здравље Србије, са којима је РФЗО, после јавног позива, склопио уговор. И број уговорених операција са приватницима је ове године за 6.000 већи него лане, а у поређену са 2019. годином, има чак два и по пута више уговорених захвата код приватника.
ЦИЉ ЧЕКАЊЕ ДО ШЕСТ МЕСЕЦИ
КАКО је катаракта дегенеративна болест, а животни век се повећава, не може се очекивати да ће престати прилив пацијената за ову врсту операција, ни код нас, ни у свету. У Србији је циљ да се време чекања за захват сведе на шест месеци.
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)