ШТА ДА РАДИТЕ У СЛУЧАЈУ УДАРА ГРОМА: Једна ствар је кључна за спасавање живота - докторка из Хитне помоћи све објаснила

Новости онлине

07. 06. 2021. у 16:26

МАЈ и јун месец период су када је време врло нестабилно и када долази до непогода у виду обилних пљускова са грмљавином.

ШТА ДА РАДИТЕ У СЛУЧАЈУ УДАРА ГРОМА: Једна ствар је кључна за спасавање живота - докторка из Хитне помоћи све објаснила

Фото: Депоситпхотос

У недељу је током олује на Пештерској висоравни страдао дечак (14) када га је ударио гром. Он је тамо чувао стоку, а родитељи су несрећно дете на лицу места затекли мртво.

О пружању помоћи особама које гром удари говори др Радмила Шехић, специјалиста опште медицине у амбуланти Хитне помоћи.

Удар грома често је фаталан јер доводи до поремећаја срчаног ритма и срчаног застоја. Ипак, и ако некога у природи поред вас удари гром важно је покушати реанимацију.

- Ако дође до удара грома, важно је покушати спасити људски живот. За цервиокардиопулмолну реанимацију потребна су барем два учесника, а она подразумева вештачко дисање и компресија грудног коша кореном шаке. Ради се рука на руку и компримује се синхронизовано, бар 30 притисака на грудну кост и један удах се убацује на уста, а да се притом запуши нос. Наравно, мора се проверити да ли особа има нешто у устима, а глава мора да буде забачена да буде отворено - рекла је докторка.

Објаснила је и шта је кључно до доласка лекара.

- Важно је не одустајати уколико се повређеној особи враћа боја коже, усана, уколико има промене у зеницама, јер је то нада да се настави. Кључно је до доласка лекара одржавати виталне функције, посебно дотока мозга у кисеоник, јер све и да срце поново проради, уколико постоји већа пауза у дотоку кисеоника у мозак последице су трајне - објаснила је она и рекла да реанимација може и треба да траје бар пола сата и дуже, као што то раде и лекари.

(Курир)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЂОКОВИЋ ПОБЕДИО АЛКАРАЗА: Новак у полуфиналу Аустралијан опена