МЕКИ ПРИТИСЦИ НА СРПСКУ БАШТИНУ НА КиМ: Научни скуп у САНУ о заштити и очувању културног наслеђа у нашој јужној покрајини

М. Краљ

01. 06. 2021. у 21:26

ОЧУВАЊЕ нашег културног наслеђа један је од услова опстанка српског народа на Косову и Метохији и спада међу приоритете културне политике наше земље.

МЕКИ ПРИТИСЦИ НА СРПСКУ БАШТИНУ НА КиМ: Научни скуп у САНУ о заштити и очувању културног наслеђа у нашој јужној покрајини

Фото П. Милошевић

Ово је, отварајући дводневни научни скуп у САНУ - "Заштита, очување и афирмација српског културног наслеђа на КиМ", рекла министарка културе и информисања Маја Гојковић. Говорећи о важности борбе на међународном плану за очување те баштине, она је навела:

- У контакту са представницима Унеска и других институција, свакодневно подсећамо да претензије Приштине за пријем у чланство међународних организација које се баве културом нису у складу са Резолуцијом 1244 Уједињених нација, нити су у интересу очувања културног наслеђа.

Према њеним речима, они који претендују на нашу културну баштину рачунају на трајно уништавање сећања и идентитета нашег народа на том простору:

Све више смо, како је рекла, сведоци "меког притиска" на нашу верску и културну баштину, наводећи примере: постављање тзв. косовске заставе и служење римокатоличке мисе на остацима Цркве Светог Николе у Новом Брду, изградња магистралног пута непосредно уз манастир Високи Дечани; одбијање локалне самоуправе да спроведе одлуку Уставног суда у Приштини и врати Дечанима 24 хектара земље...

- Наше културно благо на КиМ деценијама уназад и све до данас, изложено је различитим врстама насиља и претњи, отвореним насртајима и физичком уништавању, као и свакодневним кампањама и притисцима, покушајима брисања и фалсификовања - навела је Гојковићева, подсећајући да је Министарство преко Републичког завода за заштиту споменика културе спровело конзерваторско-рестаураторске радове у Бањској, Дечанима, Пећкој патријаршији, Грачаници, Богородици Љевишкој, Великој Хочи и Светим архангелима, а да се ове године настављају радови у Бањској и Богородици Љевишкој.

Научно је утврђено током 19. и 20. века да на КиМ постоји 1.994 српска топонима: 1.181 црква, 113 манастира, 48 испосница, осам спомен-

-капела, 543 гробља, 96 тврђава, 14 двораца српске властеле, подсетио је Зоран Гарић, директор Завода за заштиту споменика културе Приштина - Лепосавић, додајући да је број споменика културе - 372 (55 стамбених, 15 јавних, 160 верских, 12 споменика војне архитектуре, 57 археолошких места, 23 градске целине, 13 инжењерских и привредних грађевина и 37 споменика меморијалне архитектуре).

После уласка међународних снага, према његовим речима, само од јуна до октобра 1999. срушено је, оштећено или оскрнављено 76 српских светиња. А према подацима СПЦ од јуна 1999. до августа 2001. уништено је 107 споменика и православних грађевина. У мартовском погрому 2004. само за два дана порушено је још 19 споменика културе и 15 културних места.

Научни саветник Балканолошког института Даница Поповић подсетила је да је историја наше баштине на КиМ, континурана повест страдања, почевши од рушилачке стихије отоманских освајача. Када је у питању будућност бриге о њој, позвала се на речи Стојана Новаковића, који је тврдио да је српска баштина на КиМ, тачка на којој српски народ не може да чини било какве уступке, компромисе и трансакције.

БОГОРОДИЦА ЉЕВИШКА ПРОКИШЊАВА

ГОВОРЕЋИ о великим проблемима и многобројним изазовима наших стручњака, у последње две деценије, када је у питању конзерваторско-рестаураторски рад на зидном сликарству српских средњовековних споменика на КиМ, Александра Давидов Темерински истакла је као позитиван пример потпуну обнову живописа у Грачаници. Али, и упозорила је на алармантно стање у призренској Богородици Љевишкој, страдалој у погрому 2004, где су фреске само делимично обновљене, а црква однедавно и прокишњава, на источној страни.

ПИТАЊЕ СВИХ ПИТАЊА

ИСТАКАВШИ значај пројекта "Српско питање", који је покренула САНУ, Владимир Костић, њен председник, истакао је:

- Жеља је да се уз присуство чланова САНУ, уз учешће релевантних институција и појединаца покрећу питања од виталног значаја за наше друштво, народ и државу. Било је јасно да ће у таквим плановима приоритет свих приоритета бити проблеми на КиМ - казао је Костић, констатујући да је скуп неколико пута одлаган због пандемије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје (ФОТО)

ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)

ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.

25. 11. 2024. у 18:13

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).

25. 11. 2024. у 15:22

Коментари (0)

ПОСТАВЉАМО НОВЕ СТАНДАРДЕ! Лажна држава Косово запањила свет! Ово је њена жалба на казну УЕФА за бежање с терена у Румунији