КОВИД ОПУСТОШИО ИСТАНБУЛ: Репортер "Новости" на деоници некадашњег Пута свиле од Балкана, преко Цариграда до Анкаре и Кападокије
ПАНДЕМИЈА је опустошила ауто-путеве на древној траси Пута свиле преко Србије, Бугарске и Турске. Њима сада владају друмске крстарице натоварене робом, а тек с времена на време виде се путнички аутобуси и возила. Преко граничних прелаза са Бугарском и Турском се брзо прелази, уколико имате потврду о вакцинацији или пи-си-ар тест не старији од 72 часа.
Репортери "Новости" су тако за неочекивано кратко време, у односу на прековид еру, прошли око 1.700 километра између Београда, преко Истанбула и Анкаре, до малоазијског града Гореме у Кападокији, некадашњи велики трг Пута свиле. Са експедицијом српских планинара до Босфора смо путовали око 15 сати, а одатле још 10 часова до туристичог центра Кападокије.
За прелазак граница није потребно много стрпљења, али је обавезна потврда о вакцинацији или пи-си-ар тест и наравно - маска. Дебеле нерве треба спремити за Цариград, где су источњачки трговци и угоститетељи неподношљивио насртљиви у салетању гостију. Њихово понашање постаје разумљиво када се зађе у сада аветињски пусте, а некада пуне посетилаца и купаца, трговачке квартове изван туристичког центра Истанбула око Топкапи палате, Свете Софије и Плаве џамије који је сада ограђен, а на улазима стоји обезбеђење које захтева стављање маски и претреса торбе и ранчеве.
Трговине и хотели у метрополама на споју Европе и Азије тек почињу да раде после једногодишњег закључавања, углавном од 10 до 17 часова, радним даном, јер ванредно стање још траје. Ко викендом дође у Истанбул наићи ће на закључана врата чувених Капали и Мисир чаршије.
- Град Истанбул је оболео од ковида од кога је постао аветињски пуст - јадао нам се Орхан из хотелчића у Галати, четврти Ђеновљана византијског Константинопоља. - Пандемија је упропастила многе радње и хотеле.
Пре ковида су ноћу улице овог историјског кварта, пуне хотелчића, локала и продавница, врвиле од живота. Сада су сабласно пусте. Вероватно су зато домаћини, од службеника на паркингу до рецепционера, са широким осмехом дочекали српску експедицију Планинарског клуба "Алти".
Уз ауто-пут се нижу нови градови које Турска подиже на европском тлу за све бројније и млађе становништво. Почетак Истанбула са густо напакованим стамбеним блоковима такође се далеко померио у европско тло, али људи се не виде на улицама, све док не стигне у срце старог града. Ко намерава да настави пут из Истанбула ка Азији, треба да се претходног дана снабде горивом и провијантом, јер су бензинске станице, модерни караван-сараји, са експрес добрим ресторанима и великим продавницама, малобројне.
Огромна Анкара са превисоким тамним кулама од метала и стакла, изазива запрепашћење код европских путника којима одмор од тог мегаполиса доносе бескрајна поља Кападокије међу којима су разнобојне планине, кањони и стене у које су уклесани градови и храмови. Градић Гореме, престоница те регије вилинске лепоте, са радошћу је дочекао српске планинаре, прве посетиоце после једногодишњег "закључавања".
- Одакле си, пријатељу мој? - питао ме је.
- Из Србије.
- Аааа, Србистан! Волим Србистан! Имам рођака у Србистану! Сврати у моју радњу, попуст за Србистан! - радосно су обнављали старе вештине трговци и угоститељи древне Кападокије.
ПУСТИЊУ ПРЕТВАРАЈУ У ЗЕЛЕНА ПОЉА
ПРВА деоница ауто-страде од Истанбула према престоници Турске, води поред мора, затим залази у купасте брегове обрасле шумом, а пре Анкаре (на слици доле) се спушта у полупустињу, која све мање личи на себе. Турска је извела подвиг пошумљавања и култивисања јаловог тла и претворила га у непрегледна зелена поља.
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)