УПИС НА ФАКУЛТЕТЕ: Матуранти почињу трку за 33.414 индекса, кандидати за упис морају да поштују здравствене мере
И ОВЕ, као и прошле године, пријављивање и упис на седам државних универзитета у Србији протећи ће уз мере здравствене заштите.
Иако се епидемилошка ситуација смирује, маске на пријемним испитима и држање дистанце биће обавезни. Такође, већина факултета омогућила је онлајн пријављивање кандидата, како се не би стварале гужве.
- Како сада ствари стоје, кандидати ће морати да имају маску, али почетком јуна одржаћемо састанак свих ректора и договорити прецизне мере које ће зависти од епидемиолошке ситуације у том моменту - рекао је за "Новости" проректор за наставу Универзитета у Београду проф. др Петар Булат. Да би се избегле гужве, омогућен је и упис електронским путем, али пријемни испит биће искључиво по принципу "папир-оловка".
ДОКУМЕНТА ЗА ПРИЈАВЉИВАЊЕ
* Сведочанство за сваки разред средње школе
* Диплома о положеном матурском испиту
* Доказ о уплати накнаде за полагање пријемног
* Дипломе са такмичења
Међутим, оно што се не мења јесте чињеница да ће за упис на неки од жељених факултета матуранти морати да покажу завидно знање. Они најбољи студираће о трошку државе, а квоте о броју студнета чије ће се школовање плаћати из буџета ускоро би требало да усвоји Влада Србије. Они који не "уђу на буџет" моћи да студирају о сопственом трошку.
Засад постоје предлози које су факултети упутили Министарству просвете о томе колико академаца планира да упише на буџет, а колико њих би требало да плаћа школарину.
Према предлозима факултета, на Универзитет у Београду требало би о трошку државе да се упише 8.925 студената, а самофинансирајућих 4.670.
Универзитет у Новом Саду предлаже да се на буџет упише 4.949 студената, а о сопственом трошку да студира 3.454. Те квоте треба да усвоји Влада Војводине.
Крагујевачки универзитет предложио је упис 2.736 академаца на буџет, а да њих 1.092 сами плаћају школовање.
Универзитет у Нишу предлаже да се о трошку државе упише 3.259 студента, а самофинансирајућих 1.290.
ДОКУМЕНТА ЗА УПИС БРУЦОША
* Оверене фотокопије докумената и оригинална документа
* Попуњен образац ШВ-20
* Индекс
* Две фотографије формата 4,5 пута 3,5 цм
* Доказ о уплати накнаде на име трошкова уписа
* Доказ о уплати школарине за самофинансирајуће
* Доказ о уплати накнаде за центар за развој каријере
На државном универзитету у Новом Пазару предложене квоте су у укупном броју као оне које је за протеклу школску годину одобрила Влада, а једино је на студијском програму софтверско инжењерство због великог интересовања број повећан за 20.
Тако би у Новом Пазару на буџет требало да буде уписано 660 студената, а самофинансирајућих 305.
Универзитет у Приштини са седиштем у Косовској Митровици планирао је упис 1.178 студента о трошку државе, док би њих 470 требало да студира о сопственом трошку.
За матуранте који су склони уметности, Универзитет уметности у Београду планирао је да на буџет упише 278 академаца, а самофинансирајућих 148.
Тако, укупан број индекса које факултети намеравају да поделе је 33.414.
Иначе, пријављивање кандидата за пријемне испите планирано је у периоду од 23. до 26. јуна. Листе пријављених кандидата истичу се 26. јуна, након чега будући бруцоши неће имати право да се пријављују, односно не у овом уписном року.
Пријемни испити биће организовани од 28. јуна до 2. јула у зависности од факултета који ће резултате објавити најкасније 5. јула. Они који нису задовољни резултатима могу приложити жалбу факултету, након чега декан има обавезу да поступа по жалби у року од 24 сата. Ранг-листе се закључују након поступка жалби, после чега студенти добијају коначну ранг-листу која ће бити истакнута најкасније до 12. јула. Од тог момента, па до 16. јула, кандидати морају да се упишу на факултете, како не би изгубили право које им је омогућено местом на ранг-листи.
Декани кажу да високошколске установе спремно дочекују кандидате.
Електротехнички факултет ће због традиционално великог броја пријављених матураната и ове године пријемни одржати на Београдском сајму.
- Интересовање је и ове године велико - каже за "Новости" декан ЕТФ проф. Мило Томашевић.
- Спремни смо за пријемни испит, а што се тиче мера здравствене заштите, ми ћемо као и претходне године, тражити од Завода за заштиту здравља препоруке које мере треба испоштовати. Прошле године добили смо списак захтева које треба испоштовати, а тако ће бити и ове године. Овај факултет има и онлајн промоције за које влада велико интересовање будућих бруцоша, а припремна настава почела је још у новембру, сада су току онлајн промоцје и отворена врата где заинтересовани средњошколци могу добити све инфомације.
Филолошки факултет у Београду одлучан је у намери да привуче што већи број студената свеобухватним представљањем на различитим медијима.
- Настојимо да ученицима укажемо на широк спектар знања и вештина које ће стећи на Филолошком факултету и које ће их спремити за изазове савременог доба и разноврсна занимања у многим секторима - каже за наш лист деканка Ива Драшкић Вићановић.
- Наш факултет је један од стожера хуманистичког образовања у Србији, које је последњих деценија занемарено, али све се више показује као неопходно у савременом свету који од нас захтева способност да сагледамо и проценимо, анализирамо и вреднујемо. Хуманистика учи људе да мисле, а не можемо и нећемо умети да живимо ако не умемо да мислимо.
Што се тиче пријемног испита, он ће бити организован у складу са тренутном епидемилошком ситуацијом.
- Поштоваћемо мере, имамо услове, наша Сала хероја у којој се одржавају пријемни испити је огромна - каже професорка Драшкић Вићановић.
За пријем нових бруцоша спреман је и Универзитет у Новом Пазару.
- Државном универзитету гравитира велики број студената, који су из Новог Пазара и суседних општина, али и из бројних градова централне Србије, као и из северних делова Црне Горе и Косова и Метохије - каже за "Новости" ректор проф. др Миладин Костић.
- За већину њих је од пресудне важности да се школују као буџетски студенти, али је такође чињеница да Државни универзитет годинама уназад не повећава школарине за самофинасирајуће студенте, које су најниже у Србији. Али је, уз то, најважније што ова високообразовна установа нуди акредитоване студијске програме и квалитетно образовање.
Иначе, на факултет могу да се упишу сви који су завршили средњу четворогодишњу школу, а на пријемном се рачунају бодови на основу успеха у средњој школи, који носи најмање 16, а највише 40 бодова. Они се сабирају са бодовима са пријемног испита где се може освојити од 0 до 60 бодова. За улазак на буџет потребан је најмање 51 бод, а за самофинансирање 30 бодова. Међутим, то зависи и од броја места на факултетима, па се догађа и да бруцоши са већим бројем поена не "упадну" на буџет.
Међутим, уколико је ученик на такмичењима, домаћим и међународним, у последње две године средње школе освојио једну од прве три награде - њему се уписује максималан број бодова из тог предмета.
И на крају, животна порука за студенте могла би да буде:
- Не бирајте студије само да бисте студирали, мислите о себи и својој будућности.
Препоручујемо
ЕКСКУРЗИЈЕ САМО ПО ПРАВИЛНИКУ! Матуранти могу и у иностранство, остали по Србији
29. 04. 2021. у 20:32
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)
МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.
12. 11. 2024. у 15:47
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
НАЈВЕЋИ ЈАТАК "ЗЕМУНАЦА" Она је била последња линије одбране клана - у кући крила килограме кокаина, а онда им пресудила
ПОСЛЕ убиства Ђинђића, она се представљала као Зорица Весић и купила је салаш у месту Путинци, где се једно време скривао врх земунског клана.
13. 11. 2024. у 10:23
Коментари (0)