ДВЕРИ ПАТРИЈАРШИЈЕ ОТВОРЕНЕ ЗА ВЕРНИКЕ: Српску светињу код Пећи, после ублажавања епидемиолошких мера, походи све више посетилаца из земље
НЕ скривају радост монахиње у Пећкој патријаршији што су манастирске двери поново отворене за посете. Биле су, месецима затворене, због епидемије вируса корона.
- Саме смо затвориле светињу јер је вирус владао свуда око нас и нисмо дозвољавале посете.
Али, хвала Богу када се све завршило, Патријаршија је поново отворена за све добронамерне који желе да дођу - казују нам монахиње.
Кажу и да су претходних дана почели да долазе туристи и поклоничке групе. Знатижељно разгледају унутрашњост цркава, моле се над кивотима и гробним местима српских патријараха... Баш током наше посете у Пећкој патријаршији била је група жена из Београда које су допутовале својим аутомобилима.
- Долазе најчешће организоване поклоничке групе из Ниша, Београда и других градова. Они обилазе и Високе Дечане и друге наше светиње на Космету, али долазе нам и расељени Срби из Пећи и других крајева КиМ. Жао нам је, међутим, што нема више нашег народа у окружењу, што су отишли - рекле су нам монахиње док су заједно одлазиле на вечерњу службу у светињи.
УТИСЦИ
ОВДЕ је нестварно. Овде су векови нашег постојања. Пећка патријаршија је спој српске историје и духовности, то су векови. У овој светињи сам други пут. Жао ми је што много наших људи и не зна довољно о благу које поседујемо на Космету. Зато би требало што пре овде да дођу - каже нам Јасенка Момировић из Београда.
У манастирској порти, срели смо и мати Харитину, игуманију Пећке патријаршије. Питали смо је да, за "Новости", прокоментарише захтев приштинских институција упућен Унеску да са листе угрожених споменика уклоне Дечане, Грачаницу, Цркву Свете Петке у Призрену и Пећку патријаршију.
- Ни у ком случају се наша светиња не може уклонити са листе угрожене културне баштине Српске православне цркве на Косову и Метохији, јер нисмо потпуно безбедни ни сигурни. То се не може догодити - рекла нам је, кратко, у порти српске светиње која обједињава четири православна храма грађена у 13. и 14. веку посвећена Светим апостолима, светим Димитрију и Николи, као и Пресветој Богородици.
САДА МИРНО, АЛИ ПАМТЕ НАСИЉЕ
ИМАМО ми добру сарадњу са полицијом чији се пункт налази на улазу у манастирско двориште. Тренутно нас нико не узнемирава и нормално одлазимо до Пећи у набавку намирница. Ипак, памтимо бројне раније инциденте и покушаје својатања ове наше светиње од стране Албанаца - кажу монахиње.
Манастир и монахиње, како каже игуманија, чувају вера и мајка Божја, чудотворна икона Пећке Богородице, као и архиепископи српски и саркофази са њиховим моштима, јер је у светињи сахрањено 14 српских патријараха.
- Значај ове светиње за нашу православну цркву, али и читав српски народ је велики, али нас много боли то што су се Срби иселили. По свему судећи заувек, јер, очито, да нема повратка - додаје тужно мати Харитина.
Препоручујемо
КУРТИ ТРАЖИ СВОГ МИРАША: Власти лажне државе по Миловом рецепту ударају на СПЦ
25. 05. 2021. у 09:00
ПОЧЕО САБОР СПЦ: Литургију служио патријарх Порфирије (ФОТО/ВИДЕО)
24. 05. 2021. у 08:37 >> 10:45
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)