БЛОКИРАН ТЕРАЗИЈСКИ ТУНЕЛ НА 10 МИНУТА: Адвокати прете штрајком ако се до 1. јуна не повуку измене закона о парничном поступку (ФОТО)

ВЕЋА група адвоката блокирала је, нешто после 15 сати, на 10 минута улаз у Теразијски тунел у знак упозорења да ће, уколико законодавац не повуче Предлог измена и допуна Закона о парничном поступку до 1. јуна, ступити у обуставу рада.

БЛОКИРАН ТЕРАЗИЈСКИ ТУНЕЛ НА 10 МИНУТА: Адвокати прете штрајком ако се до 1. јуна не повуку измене закона о парничном поступку (ФОТО)

Foto: V. C. S.

Како су пре тога оценили на протестном скупу испред Адвокатске коморе Србије, у Дечанској улици, измене су противуставне и нарушавају правну сигурност.

Према речима адвоката Јелене Павловић, која се обратила окупљенима, сви су затечени  предлогом измена који је 19. маја освануо на сајту Министарства правде, када је и отворена јавна расправа. Адвокати су против договора који је јутрос постигнутог између министарке правде Маје Поповић и председника АКС Виктора Гостиљца, да ће та расправа трајати док се не постигне консензус између законодавца и адвокатуре. Они сматрају да актуелне измене треба потпуно повући "јер су непоправљиве" и кренути у израду нових, од септембра.

Највише замерки односи се на одредбе које предвиђају одбацивање тужбе или жалбе на тужбу уколико странка не плати таксу. У тим случајевима сматраће се да је тужбу сама повукла. Адвокати кажу да то значи да они са скромним примањима потпуно губе приступ правди.

Такође, предвиђено је да се законске одредбе примењују ретроактивно, што је, кажу, директно супротно члану 197 Устава, доводи у питање правну сигурност грађана и угрожава више од 800.000 парница које су тренутно у току.

Измене предвиђају и олакшице судовима када одлучују у масовним споровима, као што су тужбе против банака, али адвокати тврде да понуђена решења иду на штету правних заступника и њихових клијената, а у корист банака. Рецимо, уколико је неко поднео четири различите тужбе за четири кредита, чак и ако добије сва четири спора, суд може у једном да му додели трошкове поступка, а да у преостала три мора да их плати, јер је процењено да је једним поступком могао да обухвати све тужбе.

За адвокате су спорни и обавезна електронска коресподенција са судом, практично увођење тростепености, где се уместо фаза пресуда - жалба уводи пресуда - жалба - ревизија, за коју се планира укидање вредности спора као услова за допуштеност ревизије.

Нарочито их љути то што ће код захтева за изузећем судије практично одлучивати сам судија и још ће моћи да казни странку у поступку ако процени да је циљ захтева одуговлачење поступка.

Пре протеста упозорења, министарка правде и председник АКС заједничким саопштењем су потврдили да ће у даљим разговорима између Министарства и адвокатуре бити размотрене све примедбе достављене на тескт Нацрта закона како би се дошло до решења у општем интересу.

- Напомињемо да је јавна расправа о Нацрту закона тек отпочела, а да је циљ измена постизање усклађености са ЕУ стандардима, унапређење ефикасности правосуђа, скраћивање трајања дуготрајних поступака, равномерна оптерећност судова, стварање услова за суђење у разумном року - поручују из Министарства.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДОКТОР КОШАРКЕ, НИКОЛА ЈОКИЋ: Србину нико раван у једном важном статистичком параметру