ФЕЉТОН - МУЏАХЕДИНИ СИЛУЈУ ДЕВОЈЧИЦЕ: Генерални секретар УН знао да бошњачка војска злоставља жене и малолетнице

СEКСУАЛНО насиље је одлика оружаних сукоба широм свијета и често се користи као ратна стратегија.

ФЕЉТОН - МУЏАХЕДИНИ СИЛУЈУ ДЕВОЈЧИЦЕ: Генерални секретар УН знао да бошњачка војска злоставља жене и малолетнице

Фото: Из извештаја Независне међународне комисије

Изасланик Уједињених нација за људска права Тадеуш Мазовјецки у свом извјештају о ситуацији у Босни и Херцеговини известио је: "Силовања жена, укључујући малољетнице, догађала су се у великом обиму ... Постоје јасни докази да су жене Хрватице, Муслиманке и Српкиње дуже вријеме биле притворене и више пута силоване. Тим експерата није упознат ни са покушајима оних који су на позицијама моћи, било војних или политичких, да зауставе силовање." (United Nations Commission on Human Rights, 1994)

Писмо Привременог отправника послова Сталне мисије Југославије при Уједињеним нацијама, упућено генералном секретару 18. децембра 1992. године, идентификовало је осам бордела којима је управљала Армија Републике БиХ у Сарајеву. Српске дјевојке и жене су сексуално злостављане на следећим локацијама: хотел "Загреб" у Сарајеву, гдје их је било између 40 и 50; студентски дом "Бјелаве" у Сарајеву, у којем је силовано око 30 жена; спортски центар "Зетра", гдје их је било око 30; кафић "Борсалино", у којем је силовано десетак жртава; у просторијама некадашње компаније "Ђорђевић" на Цигљанима, у Сарајеву, у којима је око 30 жена српске националности злостављано; у просторијама Архитектонско-грађевинске техничке школе у Сарајеву, гдје је силовано 100 Српкиња; у згради основне школе у селу Тарчин код Хаџића, гдје је злостављано око 50 жена српске националности и у селу Урдук код Пазарића, гдје је злостављано десетак жена.

ВЕЛИКИ број жена је такође злостављан у просторијама јавних установа, као што су школе, хотели, стадиони, војне касарне и спортске дворане, као и у приватним становима и кућама. Многе жене нису пријавиле силовање због различитих фактора: времена, срама, политичког уплитања, миграције и расељавања, траума, убистава силованих жена и периода који је услиједио, имајући у виду да је велики број жртава умро од старости или лошег здравља. Као резултат тога, немамо тачан број жена жртава силовања и других облика мучења, чак ни много година након рата. (Simić, 2015, стр. 5-6)

Људска права и демократија не би могли да се унесу у атмосферу у којој је доминирао вјерски фанатизам и клерикализам

Докази о сексуалном злостављању српских жена и дјевојака у Сарајеву су шокантни. Према изјави бившег војника АРБиХ Јасмина Шљиве, он и Јусуф Лендо, Сувад Милић и Сакиб Пушкар, сви војници 10. брдске бригаде, у Сарајеву су редовно силовали српске дјевојке. Према изјави Јасмина Шљиве, током 1993. године силовали су око 50 жртава у просторијама 10. брдске бригаде (Врањеш и Миодраговић, 2016).

НАВЕДЕНЕ приче о мучењу и силовању цивилних жртава рата су све шокантне на свој начин, али изјава мајке жртве Мирјане Драгичевић заслужује посебну пажњу. Дјевојчицу Мирјану Драгичевић силовали су и убили 28. децембра 1992. године у селу Доња Биоча код Илијаша муџахедини из 7. муслиманске бригаде. Мирјанина мајка Рада Драгичевић описала је овај трагични тренутак на сљедећи начин:

"Моја кћерка је била у црвеној тренерци, обукла сам је. Тренерка је била преширока. Ухватили су је, раздвојили је од мене, она вришти, плаче. Када су почели да јој скидају одјећу, вриснула је. Она је плакала. Нисам могла да јој помогнем. Дозивала ме је 'мама, мама!' Нисам јој могла помоћи; држали су ме... Кад ју је први силовао, била је... па, била је свјесна. Али касније није чула, вјероватно је постала несвјесна када су та двојица... Касније је постала тиха, није плакала, ни звала ме, ни било шта. Само је лежала на поду. Када су завршили, пуцали су у њу, а затим и на мене." (Mujahedeen Killed My Child, 2013)

Фото: Из извештаја Независне међународне комисије

БЕЗ АНАЛИЗЕ политичког профила Алије Изетбеговића не може се разумјети улога његове странке СДА у злочинима почињеним над Србима у Сарајеву. Такву анализу недавно је направио бошњачки истраживач Мустафа Ченгић: Алија Изетбеговић није имао политичке храбрости да води политику у интересу сва три народа у Босни и Херцеговини. Није био предсједник свих грађана Републике БиХ. Његова политика проистекла је искључиво из муслиманских националних интереса и сукобљавања с националним интересима Срба и Хрвата. (Čengić, 2015, стр. 71, 167, 596)ж

СДА је подијељена на конзервативна и либерална крила која је Алија Изетбеговић безуспјешно покушавао да обухвати. Конзервативно крило није било вољно да прихвати постојање Републике Српске. Њихова предоџба о босанској држави била је везана и нераздвојива од афирмације Муслимана као нације,којој је био потребан капитал и етнички чиста територија... (Burg & Shoup, 2000, стр. 68)

Докази о сексуалном злостављању српских жена и дјевојака у Сарајеву су шокантни

ЛИБЕРАЛНО крило је укључивало секуларисте унутар СДА, који су уставни поредак државе БиХ гледали као нешто чиме се могу сачувати мултикултурне традиције Босне. Неки босански Муслимани унутар и изван СДА били су вољни да се Босна приближи Србији и удаљи од Хрватске. Овој групи су припадали Фикрет Абдић и Адил Зулфикарпашић. Али их је тврда линија СДА на крају истјерала из странке. (Burg & Shoup, 2000, стр. 68)

Идеја Алије Изетбеговића била је заснована на религији, политичком исламу и антикомунизму. Након пропасти социјалистичке Југославије, морал и хуманизам који су деценијама служили као духовни оквири који држе друштво на окупу, сломљени су и одбачени од исламских идеолога. Људска права и демократија не би могли да се унесу у атмосферу у којој је доминирао вјерски фанатизам и клерикализам. Најважније за Алију Изетбеговића било је да се побрине да нико не оспори његов политички положај. (Čengić, 2015, стр. 123)

ПРЕРУШАВАЊА АЛИЈЕ ИЗЕТБЕГОВИЋА

КОМАНДАНТ Унпрофор-а, британски генерал Мајкл Роуз, описао је личност Алије Изетбеговића сљедећим терминима: "Малог стаса и достојанствен у понашању, чинило ми се да се током мог бављења њим одвојио од онога што се дешавало око њега. Сигурно је утицао да буде тако. Међутим, када је поступио, ауторитет му је био апсолутан... Када би био под притиском, стиснуо би усне и дуго ћутао, прије него што би пристао на неки поступак, који се веома ријетко спроводио. Кад сам напустио Босну, вјеровао сам да је његов разговор о стварању мултирелигијске, мултикултурне државе Босне прерушавање за ширење и јачање ислама." (Rose, 1988, стр. 38)

МЕЂУНАРОДНИ посредници који су се бавили Алијом Изетбеговићем оставили су једнозначне описе овог човјека. Лорд Овен је, на примјер, примијетио Изетбеговићеву жилавост: "Често се поставља питање да ли је Изетбеговић исламски фундаменталиста. Одговор је тешко дати у смислу 'да' или 'не. Ако га има, он га скрива иза самодисциплинованог портретирања секуларног политичара, као што је то чинио било који дисидент... Неки сматрају да је најтежи од свих људи с којима су се морали суочити у бившој Југославији, манипулативан и непоуздан,и да су његови најближи савјетници сензационалистички фундаменталисти који играју на његову хроничну неодлучност и натјерају га да издржи пред било каквим компромисом." (Owen, 1995, стр. 38)

СУТРА: ЕГЗОДУС СРПСКОГ СТАНОВНИШТВА

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности