ПИСАЦ КОЈИ ИЗБЕГАВА ТУРЦИЗМЕ: Одликовао га је богат и леп језик, пластичност у цртању догађаја, свежина израза
У СЕПТЕМБРУ 1947. године Меша је у Сарајеву постављен за професора Више педагошке академије.
Решење о постављењу потписао је његов земљак, уочи рата песник, сада министар у Влади Босне и Херцеговине - Цвијетин Мијатовић.
Када је почетком 1948. године изашао први број часописа за књижевност и уметност "Бразда", Меша је постао његов стални сарадник. У овом гласилу објавиће низ текстова о Марулићу, Ћипику, Назору, Бранку Ћопићу, Бранку В. Радичевићу и другима.
Крајем марта венчао се са Дарком - кумови су били Марија Мујезиновић (супруга сликара Исмета Мујезиновића) и Радмила Беговић.
У јулу су добили кћерку Машу. Станују у Улици Васе Мискина број 1, на првом спрату у двособном стану.
ТЕ ГОДИНЕ добиће награду Владе Босне и Херцеговине за рад на књижевности (10.000 динара), а већ је раније добио више ордена: Ореден братства и јединства II реда, Орден заслуга за народ III реда, Орден Полонија V реда...
Критичари истичу лиризам његових приповедака и искреност у казивању. Најчешће се дружи са угледним сарајевским писцима старије генерације: Исаком Самоковлијом, Марком Марковићем, Боривојем Јевтићем. Ужива у позоришним представама, интересује га филм, сликарство.
Држи јавна предавања, на пример, о совјетском филму "Млада гарда", као члан Уметничког савета при Комисији за кинематографију, у сали биоскопа "Тесла" у Сарајеву.
Припремио је за штампу и књигу приповедака "У олуји" и предао је "Народној просвјети", сарајевској издавачкој кући. Након одуговлачења, саопштили су му да је рукопис изгубљен. Тај јавашлук Меша Селимовић је схватио као још једну злобу чаршије.
КРАЈЕМ априла 1949. године написао је молбу Удружењу књижевника Босне и Херцеговине, сматрајући да је испунио услове за пријем у чланство. Управа је размотрила ову молбу, заједно са молбама Илије Кецмановића и Салка Назечића, и сву тројицу примила за чланове Удружења. У препоруци Савезу књижевника Југославије Удружења писаца БиХ, између осталог, стоји:
РАЗГОВОРИ О ОПЕРИ
ПО ЗАДАТКУ Партије и Народног фронта Меша Селимовић путује по Босни и Херцеговини, - држи књижевне вечери, говори о улози књижевности и литературе у новом времену и изградњи новог друштва. Такође, учествује и у разговорима о позоришту, па и о опери. Посебно је била занимљива расправа о опери "Кнез Игор" А. Бородина, у којој је, поред Меше, учествовао и низ виђених културних посленика Сарајева: Цвјетко Рихтман, Иван Штајцер, Тихомир Мирић, Влајко Убавић, Исмет Мујезиновић и други. Повремено сарађује у "Књижевним новинама".
"Селимовић Меша није написао много, али његове приповетке одају доброг приповедача који зна интересантно да обради тему и да јој умјетнички да израз и облик. Ове одлике нарочито долазе до изражаја у његовим приповјеткама 'Једна ће чета остати', 'Велико срце' и 'Увријеђени човјек'. Његови књижевни прикази иако још не показују сталоженије сагледавање дјела које приказују ипак су писани са познавањем ствари и аналитичким прилажењем... Сва тројица су професори и струка им је књижевност. Они ће сигурно убудуће дати вриједне књижевне критике и књижевне студије..."
Управа Савеза књижевника Југославије потврдила је у јулу овај пријем.
У СЕПТЕМБРУ 1949. године родила му се трећа кћерка Јесенка.
Примљен је поново у Комунистичку партију. У својеручно писаној изјави навео је:
"... Сматрам да сам за непуне двије године колико је прошло од мог искључења до поновног примања у Партију имао став и држање комунисте, иако ми је понекад било врло тешко, јер ми се чинило да сам заборављен и одбачен. Поново сам примљен у партију 16. јуна 1949. године у основној партијској јединици Државног издавачког предузећа 'Свјетлост' у Сарајеву.
Са својом другарицом (са којом имам двоје дјеце) живим врло добро, слажемо се и волимо. Она је врло добра по души и дјетињски наивна. Кћи је генерала бивше југословенске војске: он ју је, док је била сасвим млада, удао за бившег југословенског капетана, који је као ратни заробљеник остао у Њемачкој, али од тог буржујског поријекла и живота данас у њој нема много трагова. Члан је
Н. Ф. Од моје породице чланови Партије су браћа Мухамед, шеф жељезничке станице у Тузли, и Теуфик, помоћник министра унутрашњих послова у Сарајеву, те сестра Сафија Рамадановић, службеник у Тузли..."
ЗАГРЕБАЧКО Издавачко предузеће "Зора" објавило је Селимовићеву књигу приповедака "Прва чета" (белешку о писцу написао је Новак Симић, а у њој су приповетке "Прва чета", "Увријеђени човјек" и "Велико срце"). Симић и истиче неке вредности Селимовићеве прозе: "У својим приповеткама Меша Селимовић описује источну Босну и хероизам њених људи за вријеме ослободилачког рата. Непосредност казивања, пластичност у цртању догађаја, свјежина израза, богат и лијеп језик, у којем избјегава турцизме (иначе тако драге босанским писцима), особине су Селимовићеве прозе, које га стављају у прве редове наших млађих писаца из Босне."
Именован је за члана редакције "Књижевних новина", гласила Савеза књижевника Југославије (у редакцији су: Фран Албрехт, Јован Бошковски, Јожа Хорват, Душан Костић, Танасије Младеновић, Јован Поповић, Петар Шегедин и Ристо Тошовић).
Боравке у Београду користи за сусрете са старим пријатељима - писцима као што су Вељко Петровић и Милан Богдановић.
ПИШЕ у "Књижевним новинама" о "Мајору Бауку" Бранка Ћопића, као драмском делу, указујући на врлине, али пре свега мане "драматуршког организовања грађе".
Себе сваким даном потврђује у партијском раду. У његовом досијеу претпостављени бележе:
"Бави се питањима марксистичке естетике и у том је правцу јаче изграђен него у осталим областима марксизма.
Предавања су му правилно постављена, али су понекад спремана на брзину. Заузет је другим странама те је често изостајао са предавања и није завршавао градиво или га је стизао. Као човјек је амбициозан. У опхођењу са људима је приступачан, иако често својим држањем улијева неповјерење - људима изгледа да он заузима супериоран став.
Може политички врло добро да дјелује међу људима и прима такве задатке.
По изласку Резолуције Информбироа (тада није био члан Партије) стао је одлучно на линију нашег ЦК и у том правцу врло позитивно дејствовао у својој околини..."
У састављању ове карактеристике учествовали су проверени партијски радници: Вера Шпадијер, Твртко Канает и Салко Назечић.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)
"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."
22. 01. 2025. у 14:15
Коментари (0)