ФЕЉТОН - ИСТОРИЈА ПОМАЖЕ У ПОТРАЗИ ЗА ИСТИНОМ: Многи нацистички и усташки злочинци у Јужној Америци никад нису откривени
О БЛАГОЈУ Јововићу се последњих година много говори. Много се и пише из перспективе различитих политичитих позиција, у књигама, на форумима за расправу, друштвеним мрежама, новинарским белешкама и телевизијским програмима.
Информације у XXI веку успеле су да се демократизују укључивањем нових технологија у свакодневни живот.
Међутим, неки извори су посвећени извртању или манипулисању истином, из незнања, или са намером да обешчасте и дискредитују Благоја и спрече читаоца да нађе пут до истине.
На друштвеним мрежама појављују се лажни подаци и лажиране фотографије које се ретвитују, објављују на "Фејсбуку" или "Инстаграму", чак и у новинским белешкама, те преносе неистине великом брзином.
У последње време, придружили су се неки историчари и филозофи који слепо истражују живот ове историјске личности и изгледа да о Јововићу знају више него што је он о себи знао. На овај начин, они граде причу паралелну са његовом животном причом. Други покушавају да порекну истину о ауторству напада на Павелића, и да малу групу српских хероја именују како пожеле.
Постоје носталгичари за Титом и клеветници који теже да оштете сећање на Благоја Јововића, тврдећи да је био терориста или да је био у служби Удбе као унајмљени убица или „дивљи пас режима“. Тито и његови комунисти гледали су у другу страну, знајући која је била јазбина вукова и ко их је заштитио.
Разни декласификовани документи ЦИА јасно показују да су тајне службе биле сасвим свесне где су се налазили одбегли нацисти и усташе у Латинској Америци. Захтев за изручење Анте Павелића који је Тито поднео аргентинској влади Хуана Доминга Перона 1951. године, није био довољан да се ухвати усташки вођа.
Клеветом се, такође, жели скренути пажња са неефикасности Титове владе и тајне полиције да ухвате једног од највећих непријатеља, као што је био Анте Павелић.
Поред тога, за памћење аутократског и харизматичног вође попут Тита, понижавајуће је што је антикомунистички прогнаник, који није припадао ниједној терористичкој организацији југословенских прогнаника, нити је имао ултрамодерно оружје, напао Павелића. За напад је требало само велико патриотско осећање, пуно храбрости, памет да пронађе Павелића и оружје које је могло да стане у ташну, ону које је Милева Гаћеша испоручила Благоју Јововићу.
Изјаве који су дали Благоје Јововић и Милева Гаћеша, биле су потпуно јасне и изузетно снажне. У свакој од Благојевих изјава, историја се реконструисала, попут делова слагалице.
ФЕЉТОН који је пред читаоцима „Новости“ ослања се на истину као средство за реконструкцију историје. Намера је да се разоткрију нека кључна питања као што су: Ко је био Благоје Јововић? Ко га је подржавао и пратио у потрази за истином и правдом? Какав је био његов живот педесетих година прошлог века, након емигрирања у Аргентину и у годинама пре и после напада на највећег убицу Срба: Анту Павелића.? Зашто је постојао пакт тишине у групи четника који су извршили напад? Да ли имао икакве везе са Удбом?
Такође, има за циљ и да га лоцира у светски контекст Хладног рата у којем су многе државе, после рата, живеле од лажи и сплетки, у тајним савезима, заташкавањима и саучесништву. Ова прича га такође описује у локалном окружењу у Аргентини, које је давало неизмерну подршку нацизму под маском неутралности, и са ауторитарним председничким режимима.
У том контексту, две осе које су четрдесет пет година обликовале међународну политичку сцену нису спровеле озбиљну анализу последица великих миграција и дијаспоре након Другог светског рата, нити су истраживале судбину тих исељеника, који су често суочени са недостатком могућности на својим новим одредиштима због језичких, културних или личних ограничења..
Седамдесет и шест година након завршетка разорног рата, не размишља се довољно о мрежи колаборација и заштита коју су нацисти и усташе добили током свог бекства. У многим случајевима, подржале су их несврстане земље; у другим случајевима заштиту су пружале државе попут САД (које су кооптирале нацистичке научнике и чак их укључиле у НАСА, ради свемирске освајачке трке против СССР, или их користиле као обавештајце тајне службе за шпијунирање Руса). У најсрамнијим случајевима, Ватикан је заташкавао њихове активности.
Папа Фрања је 4. марта 2019. године наредио да се 2. марта 2020. декласификују досијеи о понтификату Пија XII, како би се приказало исправно деловање Ватикана у вези са нацизмом. Овај чин који покушава да Пија XII прикаже као „бранитеља човечанства“ (према речима канцелара Свете столице, Пола Ричарда Галагера, нема за циљ да препозна заташкавање и заштиту нацистичких и усташких хијерарха током рата и у послератном периоду, него да покаже да је Ватикан у бројним приликама штитио Јевреје.
МНОГИ починиоци геноцида живели су некажњено у Јужној Америци која је била уточиште највећих ратних злочинаца у земљама попут Аргентине, Парагваја, Боливије, Чилеа, Уругваја, Перуа и Бразила. Многи нацистички и усташки криминалци нису били кажњени и уживали су заштиту до смрти и никада нису откривени. Други су остали потпуно анонимни, до дубоке старости. Само је мањем броју криминалаца суђено и одслужили су казну.
Упозоравајуће је што су их тадашње владе у земљама попут Аргентине заштитиле, нудећи им различите хијерархијске положаје, послове и куће, са новим именима и идентитетима, како би могли да се понашају као добри људи и родитељи, живе широм ове земље као господари, делују тајно дуги низ година и владају некажњено, концентришући своје снаге и користећи економске ресурсе мртвих и истребљених у разним концентрационим логорима. Аргентина, са својом огромном територијом и ненасељеним југом, била је савршена „јазбина“.
Анте Павелић, вођа усташке пронацистичке хрватске државе, био је трајно заштићен својом стражом у граду Буенос Ајресу и уживао све почасти и привилегије које му је генерал Перон могао доделити, све док Јововић није открио место где се скривао починилац геноцида, у граду Ломас дел Паломар, провинција Буенос Ајрес.
Благоје Јововић је планирао, организовао и извршио напад на највећег убицу Срба,
Анту Павелића, вођу Независне Државе Хрватске (НДХ), који је осмислио Јасеновац, најнасилнији логор за истребљење којег су се чак и нацисти уплашили. У Јасеновцу је живот изгубило између 300.000 и 700.000 Срба, Јевреја и Цигана од августа 1941. до априла 1945, према статистикама које је прикупила фондација jasenovac.org, иако велики број извора броји милион жртава међу Србима, Јеврејима и Циганима, у рукама усташког режима, на најзверскији начин који се може замислити.
ЗАПОВЕДНИК У ЈАСЕНОВЦУ
ПОСЕБАН случај усташа заштићених режимом Хуана Доминга Перона јесте случај Динка Шакића, који је заповедао концентрационим логором Јасеновац. Динко Шакић живио је мирно са супругом Надом, користећи своје право име и презиме, без икаквих брига, у приморском граду Санта Тересита, удаљеном 300 км од - Буенос Ајреса. Откривен је у априлу 1998, педесет година након доласка у Аргентину. Суд састављен од седам судија у Загребу, 4. октобра 1999. године, Шакића је осудио на двадесет година затвора због злочина против човечанства.
У 78. години живота, Шакић се осмехнуо чувши казну. Преостало би му ионако неколико година живота.Нажалост, Јововић није доживио да чује казну против једног од починилаца геноцида над Србима, јер је умро четири месеца пре пресуде. Истина о нападу на Павелића изашла је на видело непосредно пре те пресуде, као да је виша правда чекала педесет година да састави све делове.
СУТРА: ДОКАЗ О РАЂАЊУ НОВИХ ОБИЛИЋА И ПРИНЦИПА
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
МИЛИЦА О ВЕЗИ СА СТРУГАРОМ: "Водили смо љубав пет-шест пута за 24 сата"
ПЕВАЧИЦА Милица Тодоровић ужива у новој љубави. Како преносе домаћи медији, већ неколико месеци је у вези с бизнисменом Мариом, познатим у градским круговима, који избегава јавно експонирање.
11. 01. 2025. у 15:28
Коментари (0)