ФЕЉТОН - БЕОГРАД ЈЕ БИО ДУХОВНИ ЦЕНТАР ИЗБЕГЛИХ РУСА: Руси су дошли као мелем на рану српском бићу страдалом у Првом светском рату
ЈЕДАН од најпродуктивнијих иконописаца на простору Србије био је Иван Мељников. Он је пред Други светски рат осликао 34 иконе у Саборној цркви у Краљеву - цркви Свете Тројице, по наруџбини Светог владике Николаја Охридског и Жичког, али и велики број икона и живописа у другим црквама и манастирима.
Рођен је у Петрограду 1896. године у трговачкој породици Јустина Ј. Мељникова, у Југославију је дошао 1920. године преко Галипоља и Солуна, живео је у Битољу и Охриду, где је предавао цртање, а посао га је касније водио у разна места на простору данашње Србије.
Прве иконе и фреске осликао је у црквама Светог Николе код Преспанског језера, Светог Наума и Свете Петке у Битољу, потом у цркви Светог Прокопија и Светог Ђорђа код Чачка, Вазнесења Господњег у Осечини, у манастиру Успења Пресвете Богородице у Овчарско-кабларској клисури и бројним другим црквама.
Урадио је иконостасе у манастиру код Дебра у манастиру Жича, цркви Пресвете Богородице у Чајетини, а после рата у САД је урадио иконостасе и живописе у цркви Свети Сава у Њујорку, Свети Никола у Џонстауну, Успење Пресвете Богородице у канадском Виндзору. Све радове овог врсног уметника тешко је и набројати.
РУСИ су дошлу као мелем на рану српском бићу, наша младост сеоска и интелектуална елита која је требало да диже државу из пепела, обнавља развој, страдала је у рату. Руси, високо образовани и специјализовани за разне области, већ потврђени у Русији у својим професијама, почели су да подижу разорено српско национално биће. Допринели су развоју теолошких, друштвених, историјских и физичких наука, просвете, ваздухопловства, а нарочито су у архитектури и култури оставили дубок траг. Били су добри инжењери, градили су путеве, пруге. Нација књижевности, поезије и културе, упркос невољи, носила је са собом своје књиге. У Карловцима су основали руску библиотеку у старој згради Благођејаније, затим у Руској болници - санаторијуму у Панчеву, у руским гимназијама и школама у Београду, Белој Цркви, Новом Бечеју, Бечкереку, свуда где су били.
Рускиње су предавале у школама не само руски, него и француски и немачки језик, припадале су аристократским породицама где је образовање било примарни задатак породичног васпитања и одрастања. У Карловцима, Новом Саду, Панчеву, Кикинди, Новом Бечеју и другим градовима давале су и часове клавира, кројења и шивења.
Многи руски учитељи и наставници предавали су у основним и средњим школама. Према Алексеју Арсењеву, само у разним средњим школама у Војводини, од пољопривредних до трговачких и гимназија, предавало је преко 300 Руса. Било је и оних који су предавали и по неколико предмета па и међусобно различите предмете, рецимо математику и историју, пошто су наши учитељи и професори делили судбину народа и страдали су у Великом рату.
У недостатку наших кадрова, у неким местима су предавали чак и српски језик.
ИМАЈУЋИ у виду концентрацију избеглица у појединим градовима, наметнула се потреба оснивања образовних институција, попут оних које су деловале у царској Русији. Формирање руских институција кренуло је одмах по доласку у Краљевину. У градовима где су Руси представљали значајну заједницу, требало је организовати њихов редован живот, пре свега школовање деце, здравствену заштиту, културни живот.
Највећа здравствена установа формирана је у Панчеву, чувени Руски санаторијум, о чему ће бити више речи у наставку.
У Београду је формирана амбуланта Руског црвеног крста, касније Поликлиника, у делу зграде Градске амбуланте у улици Краља Милана 61, касније премештена у Булевар краља Александра код Вуковог споменика, а потом у суседну улицу Краљице Марије 133. Почела је са три лекара, а у годинама пред рат је имала више од 30 лекара специјалиста и два стоматолога.
Београд је постао центар друштвеног, културног и духовног живота избеглих Руса у Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца. Преко 9.000 руских емиграната живело је у Београду двадесетих и тридесетих година. Око 400 руске деце школовало се у Београду почетком тридесетих година и око 1.000 студената. Друштво "Сокола" у Београду имало око је 600 чланова, најбројније од двадесетак, колико их је било у Југославији. На Соколском слету у Прагу 1932. године победили су у такмичењу на справама и стрељаштву.
У већим центрима избеглице су оснивали трговинске радње, највише пиљарске, бакалске, млекарске, књиговезачке, молерске, за израду сувенира. Удруживале су се у руски Трговачко-индустријски савез и образовале мале кредитне заводе познате као „Каса узајамне помоћи” преко које су могли да узимају позајмице и тако премосте одређене пословне проблеме.
ДРЖАВНА комисија је преко својих тела у унутрашњости земље организовала курсеве за стицање допунских занимања - браварско-монтерских, столарских, обућарских, кројачких, трговачких, железничких. Њих су претежно похађали официри и подофицири, али и сви који су желели да се оспособе за неко занимање и лакше добију посао. Тако је настала својеврсна берза рада, фирме су се обраћале тим берзама када су им били потребни одређени кадрови. Исто оспособљавање рађено је и у организацији ЗЕМГОР (Савеза градова и локалних самоуправа). Захваљујући тим обукама, многе избеглице су добијале посао у разним предузећима, на обнављању комуналне инфраструктуре, калдрмисању улица, изградњи водовода, уређењу насеља, грађевинарству, занатским радовима.
Земгор - Земаљска државна организација градова и округа, са седиштем у Паризу и филијалама у више европских градова, од 1924. године и у Београду, имао је превасходни циљ да помаже емиграцију финансијски, да проналази посао преко посебних берзи рада које је сама организовала. Издавао је и часопис "Руски архив на српском језику", чији је циљ био да на објективан начин информише емигранте о свим битним догађајима у руској култури, друштвеном животу у Совјетској Русији и заграничју. Објављивао је текстове познатих руских и српских новинара и писаца, научника, јубилеје великих песника и уметника, извештаје о развоју совјетске привреде.
ИЗБЕГЛИЦЕ са струковним образовањем и искуством у финансијским и сличним пословима, лакше су долазиле до посла преко Државне комисије за помоћ руским избеглицама или Земгора, а они успешнији и способнији, узимали су и кредит да покрену свој посао. Тако су поједине избеглице отварале кредитно - штедне заводе, мењачнице, приватне лекарске ординације, комисионе радње, такси превоз, радње за продају аутомобила, ресторане и угоститељске објекте.
ОЗБИЉНИ ПОСЛОВИ
У МАСИ избеглих Руса издвајао се знатан број оних са предузетничим духом који се покретали озбиљне послове. Професор Игњатовски држао је приватну лекарску ординацијуу којој су се лечили имућнији Београђани, а Георгије (Ђорђе) Власенко отворио је један од водећих салона специјализованих за продају америчких мотоцикала, резервних делова и потрошног материјала у Дечанској улици, касније у Ускочкој. Почетком тридесетих година у Београд су, захваљујући Власенку, стигли први модели и данас престижног Harley-Davidsоn, а да би привукао купце, Власенко је често објављивао огласе у дневним новинама и нудио бесплатан технички преглед и обезбеђен сервис.
СУТРА: ОБРАЗОВАЊЕ МЛАДЕЖИ БИЛО ЈЕ ПРИМАРНО ЗА ЕМИГРАЦИЈУ
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)