ФЕЉТОН - РУСИ ГРАДЕ ЧУВЕНУ ШАРГАНСКУ ОСМИЦУ: Краљ Александар је свесрдно подржао долазак прогнаног руског народа и свештенства
ЈЕДАН број Руса радио је у фабрикама и били су веома цењени радници и руководиоци.
Тако је у фабрици штофа „Влада Теокаревић” у Параћину радила једна мања група Руса, живели су у фабричким становима, заједно са нашим радницима. У Параћину је била мања колонија од око 80 Руса, осим код Теокаревића, радили су у Фабрици стакла, школама и локалној администрацији.
Ужице је посебно карактеристично. У том граду и околним местима - Бајиној Башти, Ариљу, Чајетини, било је настањено око 800 руских избеглица, али за разлику од неких других колонија, овде су дошли претежно занатлије, грађевинци, инжењери, људи средњег слоја, који су оставили дубок траг у развоју овог краја. Раде Познановић у књизи „Руси међу Ерама” наводи да су Руси учествовали у градњи многих путева и пруга у ужичком крају.
Градили су путУжице - Краљеве воде, Ужице-Вардиште, чувену пругу уског колосека Шарганска осмица, болницу и касарну у Крчагову, мост на Дрини код Скелана, парк у центру Ужица, водовод у Чајетини, обнављали зграду гимназије, манастир Рача у Бајиној Башти, хидроцентралу на Ђетињи. Руски геометри су обновили премер земљишта и геодетску струку у том подручју. Нису бирали послове, радили су где год се нешто градило, чак ишли и у надницу, продавали новине. Свуда су били педантни и одговорни и нису правили свађе са осталим радницима и локалним становништвом.
ПОЗНАНОВИЋ пише да су руски радници били најбројнији на изградњи Шарганске осмице, укупно њих 81, али за разлику од неких других, никада нису поменути као изгредници и свађалице. Међу 460 биографија ужичких Руса посебан допринос и заслуге оставили су брачни пар Јуриј и Зинаида Дризо. Јуриј је пројектовао многе путеве у овом крају, а његова супруга је била омиљени лекар Ужичана. Такође, истакли су се грађевински инжењери Александар Осипов и Никола Прохоров, професор музике Јуриј Павлишин, судија Владимир Казмин, санитарни инспектор Спиридон Бородин, сликар Всеволод Суџиловски, генерал и инжењер Владимир Волођа Смирнов, руководилац радова на подземном трезору филијале Народне банке у Ужицу и градитељ чувеног помоћног моста током битке на Неретви, којим су партизани заварали непријатеља.
О овим царским Русима мало се зна у Ужицу, јер памћење не траје дуго уколико негде није записано и сачувано од заборава. Ови заслужни Руси су отргнути од заборава захваљујући етнологу Радету Познановићу, који је истражио старе архиве, одавно прекривене прашином.
МЛАДА краљевина је имала новоустановљене прилично дуге границе са суседима, па јој је била потребна и сигурна гранична служба. Руски војници и официри у складу са потребама Министарства војске и морнарице били су распоређени на неколико најнесигурнијих граничних подручја, под командом високих официра, пуковника и генерал-мајора. На овим пословима од септембра 1921. године било је ангажовано око 4.500 руских војника и официра. Коњичке и пешадијске јединице биле су распоређене дуж границе са Грчком и Албанијом, која још није била потпуно дефинисана. Руска стража била је ангажована и на црногорској страни границе са Албанијом у пределу Гусиња, Тузи и Вирпазара. Руси су обезбеђивали и границу према Италији, на острвима у северном Јадрану и копну, која такође није билау потпуности одређена. Руски избегли војници били су распоређени и на граници са Аустријом и Мађарском.
Чување границе је увек био веома ризичан и одговоран посао, а нарочито у то време, када је створена нова Краљевина која се граничила са дојучерашњим непријатељима. Било је и већих инцидената, па и жртава, али такве вести нису ишле у јавност. Једна велика диверзија у караули Језерце на граници са Албанијом десила се средином 1926. године када је убијено 26 Врангелових козака. Никада није званично саопштено ко је у мрклој ноћи убио граничаре на стражи и њихове другове у Караули. Преживела су само четворица Руса и неколико југословенских жандарма који су били у патроли. Страдали Руси сахрањени су на православном гробљу у Гусињу. На скромном спомен-обележју где је постављен само крст. Свеће за Задушнице убијеним Русима стално су палиле и гробно место одржавале породице Лончаревић, Бојовић и Бабовић из Гусиња и Андријевице.
ЗА ИЗБЕГЛИЦЕ које нису могле да нађу посао преко државних институција, или самостално, инвалиди и болесни, бројна српска културна друштва и појединци често су организовали донаторске приредбе и акције. То је најпре чинио Руско-југословенски одбор, претходница Државне комисије. Тај одбор је био једна врста невладиног удружења, чији су чланови били угледни грађани, индустријалци, генерали, лекари, културни ствараоци, професори Универзитета, између осталих и Бранислав Нушић, Милош Савчић, Криста Ђорђевић, др Ђорђе Станојевић, генерал Воја Живановић, др Дража Павлович, књижар Драгутин Илић, професор Милош Московљевић и други. Одбор се истакао у пријему и смештају првог таласа избеглица 1919. године и обезбеђењу прве материјалне помоћи, док још нису били формирани надлежни државни органи.
Касније су често одржаване добротворне забаве, донаторске акције за помоћ „руској сирочади”, „старим и болесним руским и српским ратним инвалидима” коњичке трке, концерти. Тако су 10. августа 1924. године на Царевој ћуприји у организацији Кубанског савеза козака одржане коњске трке и акробације, као и „вратоломна козачка џигитовка, која је лепо примљена у целој Европи, нарочито у Италији где је тркама присуствовао и краљ Емануел”. Организована је и наградна игра „за најлепше даме на тркалишту” а такмичење је завршено козачким играма и забавом. Због великог интересовања повећан је број трамваја ка Топчидеру и уведен специјални воз са Железничке станице, а цео приход био је намењен „у корист инвалида и руских студената”. На оваквим догађајима најчешће су се прикупљале скромне суме новца, ипак значајне за инвалиде и сиромашне без редовних примања.
Добротворне прилоге организовала су Коло српских сестара „Књегиња Љубица” и друга културна друштва, као и утицајни појединци. Сличне добротворне акције организоване су у свим већим градовима.
РУСКА и Српска православна црква дале су значајан допринос доласку царских Руса и њиховом укључивању у образовне, верске и друге активности. Свети архијерејски сабор СПЦ уз благослов српског патријарха Димитрија, средином 1921. прихватио је молбу висо - копреосвештеног митрополита кијевског и галицијског Антонија Храповицког (1863-1936) да прихвати највише представнике Руске православне цркве који су преко Крима доспели у Цариград, у седиште Васељенске Патријаршије. Српска православна црква је примила под заштиту Руску врховну црквену управу која је имала јурисдикцију над свештенством и избеглим народом. Њено седиште је било у Сремским Карловцима, најпре у згради Благођејаније, а потом у приземном делу Патријаршијског дома и суседној дворишној згради, чији је један део служио као капела за црквене обреде.
Храповицки је изабран за предстојатеља Руске православне заграничне цркве и на том положају је остао до краја живота 1936. године. На улазу у ово култно духовно и световно здање Србије, и данас се налази спомен-плоча посвећена Антонију Храповицком и краљу Александру Карађорђевићу, који је свесрдно подржао долазак прогнаног руског народа и свештенства.
ЗАГРАНИЧНА РУСКА ЦРКВА
РУСКА загранична црква је добила све услове за рад и служење избеглом народу, сличне онима какве је ималау царској Русији. Њено седиште је било у Карловцима све до 1936. године, када се после смрти Храповицког премешта у Београд, а за његовог наследника је изабран митрополит кишињевски и хотински Анастасиј (Александар Алексејевич Грибановски). Пред долазак Црвене армије 1944. године седиште се премешта на Запад, најпре у Минхен, а потом у Њујорк. После распада Совјетског Савеза и увођења вишестраначја у Русији, обједињена је Руска православна црква у земљи и иностранству.
СУТРА: РУСИ ПОДИЖУ СВОЈУ ПРВУ ЦРКВУ У СРБИЈИ
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)