ФЕЉТОН - Мистерија о Шћепану као потомку Балшића

Др Јанко Ницовић

09. 01. 2024. у 18:00

ЈЕДАН од савременика Шћепана Малог био је Руђер Бошковић, математичар, физичар, филозоф и песник, рођен у Дубровнику.

ФЕЉТОН - Мистерија о Шћепану као потомку Балшића

Отисци печата Шћепана Малог, Фото "Википедија"

У једном писму, које је написао јуна месеца 1767. године  једном грофу из Падове, помиње Шћепана Малог и каже: “Он је фанатик или варалица. Пук (народ) га држи за свеца који чини велика чуда и зато га поштују и слијепо од њега зависе. Међутим, учинио је Црногорце добрима. Престале су у њих крађе и друга злодјела а празници се држе строже него у Жидова. Те појединости имам од многих сељака из оних крајева”.  Ове речи Руђера Бошковића најбоље потврђују, већ, истакнуто мишљење да је Шћепан Мали био веома религиозан и одан православљу. Његова религиозност је у потпуној сагласности са насловом његових писама дубровачкој господи када почињу: “Слава Богу и Светом Јерусалиму Ми Стефан Мали”.

И поред доказивања да је Шћепан Мали “лажац”, дошао из белог света, који нема ни рода ни дома, историчар Душан Лекић тврди да је синовац Балше II, који је некад владао Кројом у Албанији, предак Шћепанов. Дакле, Шћепан Мали је потомак Балшића. Овај Балшић, наводи Лекић, одлази у Венецију да код руског амбасадора при Млетачкој Републици преведе на руски језик своја документа, и да по обављеном послу оде у Котор, а одатле у манастир Стањевиће где га дочекују владика Сава и главари. “Кад су главари прегледали документе, они се увјере да је Балшић законити насљедник престола Црне Горе, позову Саву да му предаду световну власт, а народу објаве да је Балшић њихов законити господар”.

СИНОВАЦ Балше II, под чијом влашћу је била Кроја, је Константин, син Ђурађа I. Константин и његов полу(брат) Ђурађ имали су најмање по два сина. Константинов грб је двоглави орао. Династија Балшића није изумрла 1421. године смрћу Балше III како тврди званична историографија. У Улцињу је до 1917. год. постојала надгробна плоча коју је 1563. год. подигао Ђурађ Балшић, себи и наследницима. На њој је био исклесан двоглави орао. Тај гроб је могао подићи неки потомак Константина Балшића, или његовог (полу)брата Ђурађа.

С обзиром на то да је на надгробној плочи био исклесан двоглави орао, Константинов грб, то упућује на његово потомство.

Грб Шћепана Малог, такође, је двоглави орао. Архимандрит Авакум Милаковић причао је како је Шћепан Мали једном приликом на градским бедемима Котора видио “грб српскога краља Стефана Силнога. Кад је видио овај грб почео је плакати”. Није Шћепан Мали заплакао зато што је видио грб Стефана Немањића, него ће прије бити да је заплакао зато што је видио двоглавог орла - свој грб и како изгледа грб својих предака Балшића.

МЛЕЧАНИ су једном приликом послали Шћепану једног доушника да га подмити, да иде из Боке да их не завађа са Турцима. Шћепан га врати с оваквом поруком: “да међу њима нема мира док му не пошаљу кључеве од Будве, Бара, Драча и Улциња, које су Млечани преваром отели Балшићима, па их продали Отомановићу”. Један дубровачки доушник обавештава Мало веће: “Лесандро Бритвижић, Влах, судит (поданик) млетачки, дошо је у мене у кући и када смо се нашли сами реко ми је - да знаш што ја знам и што мени говори Шћепан Мали, лиепо би ме твоја Господа даровали, (ј)ер речени Шћепан Мали мисли отет земље које су црногорске... Истовремено када је ова вест саопштена дубровачкој влади Стјепо Сауличић је изјавио пред малим већем ... да Шћепан Мали окупља војску са којом намерава да заузме и опљачка Витаљину и Конавле. Када је упитан 'зашто то хоће’, одговорио је - за то што је то његова старевина”. Ови примери иду у прилог да је Шћепан Мали био Балшић.

У Дубровнику је већина великаша с ових простора депоновала драгоцености на чување.

Међу њима су били: Немањићи, Бранковићи, Косаче. Шћепан Мали 1771. године  тражи од Дубровчана да му пошаљу неке сабље и мачеве са драгим камењем, и “икону свете Богородице која је била у србском двору и она је с камењем; и друге троје мошти које су пришли и(з) Смедерева и из Благаја и пошли му два и пошли те кациге али и именом панцире; то је остало подавно. Што нијесте потрошили донесите а што сте потрошли за то ћемо видјет лијепо”. Шћепан је имао на уму благо које је деспот Ђурађ Бранковић депоновао код Дубровчана 1445. године које му они изгледа нису вратили. Такође, мисли и на предмете које је депоновао херцег Стјепан Вукчић Косача. Јелена Балшић, такође, депоновала је новац и друге драгоцености у Дубровнику. Њен канцелар је 1423. године депоновао 2000 дуката, а 1436. године: “У Дубровник је дошла лично и похранила своје драгоцености, наките, сребро, злато, бисере и друго камење.” Шћепан је тражио да му предају те драгоцености на основу сродничких веза Балшића са Косачима и Бранковићима.

ПОЈЕДИНИ Шћепанови саговорници су тврдили да је био високог рода, а и неки његови поступци и изговорене речи су на то упућивали. С обзиром на неистине и непознанице о Шћепану Малом и Балшићима звучи невероватно да је Шћепан могао бити Балшић. Још је невероватније “што упорно и писмено и усмено тврди да има седморицу браће, мислећи притом на владаре Аустрије, Енглеске, Холандије, Пруске, Пољске, Шведске и Млетачке Републике, спремних да му у свако доба пруже помоћ по божјој заповести, против непријатеља свете Христове вере”.

Колико је Шћепан Мали био и остао једна од највећих интрига и мистерија у црногорској историји показује и мишљење да Шћепан Мали, не само да није био руски цар Петар III, него му је и само име Шћепан Мали лажно и да му је право име Борис Немањић. Наиме, Марку Драговићу је 1892. год. писао професор Велике школе у Београду Панто Срећковић како је нашао у манастиру Бешеново, на Фрушкој гори, једно писмо са потписом Бориса Немањића “Ја имам у рукама ориганално писмо Бориса Немањића и мислим да се Шћепан Мали у почетку тако звао”.

ПИСМО је писано калуђерима манастира Ремете, где је аутор писма свратио “мимопролазећи” 1765. године. “И тако обећајем се вашему светоме манастиру ако ми Бог дарује милост да испуним моје намјере, у чему имам велику наду да подигнем пали скиптар љубљенога отачаства нашега, моја ће милост бити на све вас и свети ваш манастир. Ја сам примио писмо од Босне и Херцеговине и моле ме да се заузмем за њих.

Сад имамо намјеру путовати у Црну Гору и од туда дјело започети. Молим, да ме у вашим светим молитвама не заборавите. Ово држите под јаким секретом. Препоручујем вам 6(432/Н.)2, који ће вам предати ово писмо. Желио сам, да вам пошљем неки поштени дарова, али сам се бојао од злих људи да вам тај дар пошаљем преко далеких земаља.

Молим да никоме не покажујете ово писмо. Писано у хитњи и потписано нашом сопственом руком. 1766. године, маја Борис Немањић.”

Драговић констатује “како се деловање Шћепана Малог по свој прилици није започело ни у Боки Которској ни у Црној Гори, а такође ни под именом Петра III.  Ако би доиста 'Борис Немањић' био то исто лице што и Шћепан Мали, у чему готово можемо бити увјерени, бачило би доста свјетлости на намјере и сврху дјеловања црногорскога самозванца. Штета је, што није означена, из којега је мјеста писано, али се може мислити, да је то било негдје близу Црне Горе, а понајприје у Боки Которској”.  Панто Срећковић наводи: “У шишатовачком архиву има оригинално писмо, за којем мислим да је малог-лажног Шћепана”. Дакле, Срећковић и Драговић тврде да се Шћепан Мали најпре представио као Борис Немањић, затим као руски цар Петар III и најзад наредио да га зову Шћепан Мали.

СРОДНИК СА КРАЉЕВИМА

ГЕОРГИЈЕ Мерк, руски изасланик у Бечу,  у извештају царици Катарини II написао је да је Шћепан Мали "говорио да му је Бог подарио седморицу браће (краљева и царева Европе) који уместо обичних имају гвоздене зубе".  Шћепан је овим желео да каже да су му владари наведених земаља сродници, а то је могло бити само ако је припадао династији Балшића, што никада није доказано.

СУТРА: ЊЕГОШЕВА РАДОЗНАЛОСТ ЗА СУДБИНУ "ЦАРА САМОЗВАНЦА"

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ДА СЕ ЗНА КО ЈЕ ШАМПИОН: Ново злато за Дамира Микеца