ФЕЉТОН - СЕРИЈА БОМБАСТИЧНИХ ТЕКСТОВА О ПЈЕРУ БИНЕЛУ: У Заливском рату Бинел је радио заједно са америчким генералом Шварцкопфом
НАКОН што је афера обзнањена, завладала је новинарска жеђ за информацијама али информација напросто није било.
Тако су једни од друтих преузимали све, па и нетачне информације, а углавном су то биле полуистине, нагађања и потпуно погрешни закључци како би колико-толико задовољили радозналост читалаца. Новине живе од сензација, свежих ликова и најновијих догађаја, трагају изнова и изнова за новим јунацима, актерима или трагичним личностима. Само да је ново и до тада необјављено, да будете први, један и једини, увек испред конкуренције! Истина и није толико важна ако новине бележе добру продају; ако уз добру продају ипак и објаве какву истину, уредницима и власницима новина не смета. Серија бомбастичних текстова у којима је и даље било више нагађања него правих информација настављена је и даље, па је тако „Соар“ 4. новембра објавио текст „Обавестио је Србе о циљевима НАТО алијансе. Шпијун дошао из Француске“:
„Официр копнене војске Пјер Бинел, 46 година, сада лежи у затвору са непријатном етикетом коју му је пришио париски истражни судија Жилбер Тил: предаја обавештајних података страној сили. Официр који је ризиковао казну од 15 година затвора, оптужен је за шпијунажу у корист Србије...
Док је био на служби у Војном комитету НАТО у Бриселу (био је шеф кабинета генерала који је командовао француским представништвом) пре неколико недеља је пренео Београду, у јеку дипломатског обрачуна, листу стратешких циљева - мете које би Алијанса могла да погоди ако се Срби не повуку из покрајине Косово пре ултиматума од 27. октобра ове године...
Човек је био добро оцењен од стране својих претпостављених. Нико не би могао ни замислити да је овај официр полглота (посебно течно говори арапски), школован у Сен-Сиру, специјалиста за обавештајне послове, који је учествовао у Заливском рату и радио заједно са генералом Норманом Шварцкопфом, тадашњим америчким диригентом операције „Пустињска олуја“ могао послужити за потребе Слободана Милошевића...“
У ПОПЛАВИ текстова у Француској, као примере подизања температуре обавештајне афере, издвојићемо још неке. Тако „Интернационал“ 5. новембра пише у тексту „Извештај команданта Пјер-Анрија Бинела за ДСТ о његовим контактима са српским шпијуном Јованом Милановићем“:
„Француски официр признаје четири сусрета са овим лажним дипломатом од јула.
Командант Пјер-Анри Бинел је једном српском агенту пренео вредне информације класификоване као тајна одбране и тајна НАТО о западном војном плану који је направљен за интервенцију на Косову против снага Београда...
Службеник је имао четири састанка у јулу и октобру 1988. са дипломатом из Југословенске делегације за Европску унију у Бриселу, Јованом Милановићем. Одговорио је на низ усмених питања свог саговорника, за кога је знао да је шпијун српских тајних служби.
Коначно му је 1. октобра дао копију докумената који описују врсту планираних ваздушних операција и различите фазе доношења одлука.
Ови детаљи су укључени у записник о саслушању и записник који је сачинила Управа за територијални надзор (ДСТ) на крају полицијског задржавања командира Бинела, које је обављено у четвртак 29. и петак 30. октобра. Француски официр је признао чињенице за које је оптужен, у суботу 31. октобра приведен је истражном судији Жилберу Тилу због уступања обавештајних података страној сили, што ће се вероватно подвести под `подривање фундаменталних интереса нације` из кривичног закона...
Лист „Монд“ 6. новембра доноси два текста на ову тему, а у првом од њих, под насловом „Тајни документ НАТО на 25 страна“, стоји следеће:
„Међу документима којима је командант Пјер-Анри Бинел имао приступ у Бриселу, појавиће се, према војним изворима у НАТО и Паризу, досије од 25 страница са печатом ‘NATO secret!” под условима специфичним за Атлантски савез. Свака земља чланица и сваки званичник, цивилни или војни, упућен у Брисел, обавезује се од самог почетка да ће поштовати овај кодекс.
Пјер-Анри Бинел данас је у затвору а претходно су га испитивали иследници полиције и безбедности одбране (ДПСД), бившег Војног обезбеђења. Министар одбране му је изрекао дисциплинску казну од двадесет дана притвора. Његов досије је потом послат Одељењу за територијални надзор (ДСТ). Ова дисциплинска санкција нема никакве везе са кривичном казном којој би могао бити подвргнут након подизања оптужнице за „обавешпшјни рад са страном силом“ и евентуалне осуде посебног суда. Такође не предвиђа ни законску санкцију - престанак статуса каријерног војника, са пензијом или без ње - коју би могао да му одузме министар одбране ако буде осуђен.“
У другом тексту под насловом „Случај Бинел: генерал Рондо упозорио Алена Ришара“ пише:
„Министар одбране Ален Ришар објаснио је у среду 4. новембра да га је на „злочиначки“ чин команданта Пјер-Анри Бинела, постављеног у НАТО, оптуженог за „обавештајне послове са страном силом“, упозорио његов саветник за обавештајне и специјалне операције, генерал-мајор Филип Рондо. Генерал је, како је рекао, `добио праве трагове` о ставу команданта Бинела и предложио му да покрене истрагу коју би водио Генерал Клод Асенси, директор заштите и безбедности одбране (ДПСД). Затим је истрага поверена, на судском нивоу, ДПСД. Министар је тврдио да је, на основу докумената у које је имао увид, официр „починио праву издају. Међутим, начин преношења информација унутар НАТО о војној операцијиу припреми `није такав да су то оперативни планови`...“
Министар одбране Француске покушао је да колико-толико умањи значај информација које је мајор Бинел пренео (предао) генералу Милановићу, јер му је због функције на којој је био одговарало да ова обавештајна афера не поприми велике размере. Посебно му је било стало до тога да, колико год је то могуће, очува углед Француске код НАТО савезника. Није успео у томе превасходно због оштрог става америчке администрације која се понашала као да је једва дочекала ову аферу (или било какав повод) да сроза углед Француске у оквирима Алијансе. Што се тиче угледа француске државе у свету, он је након Бинеловог супротстављања незаконитој и злочиначкој примени војне силе и те како порастао захваљујући пре свега њему, демонстриравши у пракси част француског официра.
ПОЗИТИВНИ ЕФЕКТИ АФЕРЕ
СА СТАНОВИШТА нашег обавештајца и ефикасности његове обавештајне операције, свако нарушавање односа унутар НАТО пакта, поготово водећих и значајних држава, представљало је нови успех. Свака свађа и сукоб у систему у којем се одлуке доносе консензусом отежава доношење одлуке, поготово ако је реч о великим и моћним државама, будући да су писани параграфи о томе како су „у оквиру НАТО сви равноправни“ крајње смешни и испразни. Тако је ова, за српску страну веома непријатна афера имала и своје позитивне ефекте који су утицали на то да одлука о агресији на СР Југославију буде теже донета а да сама агресија, ако већ до ње дође, због неслагања и свађа буде мање ефикасна.
СУТРА: НАТО ПРЕКО МЕДИЈА ПРЕЛАЗИ У ДЕФАНЗИВУ
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)