ФЕЉТОН - ТОДОРУ НА КОТОРСКОЈ РИВИ НИЈЕ ЗАДРХТАЛА РУКА: Турци су изабрали Тодору кубуру за атентат, а сачму су залили змијским отровом
У ПРИПРЕМИ и одабирању оружја за напад на књаза Тодору су помагали Сулечићи, рођаци Селим-бега из Туђемила, пограничног мјеста према Црмници, односно Црној Гори.
Специјално направљена кубура на капсулу, коју су тестирали држећи је у морској води више дана, сваки пут је опалила и потврдила се као сигурно оружје. Стари Туђемилци Алил Мустафић, који је ову причу чуо од свога оца Сулејмана, а овај од ђеда Ибрахима Зекова су казивали да је Селим - бег лично пронашао парчад гвожђа и сачме којом је кубура била напуњена, а постарао се да се још залије змијским отровом како књазу не би било спаса , чак и ако буде лакше рањен. Директни потомци Селим-бега сада живе у Истанбулу, а да је било овако потврдио нам је и Мехмет Суљов Мујић, чији је ђед Смако, од којег је чуо, такође био савременик овог догађаја.
Тодору пак није задрхтала рука и добро је циљао. Било је то на которској риви одмах испред малих врата и улаза у которску тврђаву код садашњег Центра за културу. Неки очевидац је цио догађај пренио „Српском Дневнику,“ од кога је „Србско-народни календар за 1861“ преузео све појединости oд којих овдје неке и преносимо.
„У НЕДЈЕЉУ у вече на Госпођине покладе (31. јула) између 6 и 8 сати свирала је војничка музика на широкој пољани пред град. Ловачки капетан г. Славнић пошао је био по кнеза напријед с барком и дошли су на музику раније него ли икад.
У господском друштву шетао се књаз и кнегиња неко вријеме, а послије одвојио се сам кнез и с ађентом нашег консула из Скадра у разговору шетајући се тако је био занешен, да се није опомињао ни на прво друштво, ни на своју кнегињу, ни на касно доба.
Кнегиња му се два пута примицала говорећи: ’Дано мој, молим те да идемо дома.’
— 'Сад ћемо, по уре прије, по доцније, исто бива’, одговорио би јој. И пошље је у башту, да се још мало прошета с г. Дојмом.
У 8 сати мање 10 минута попраћен кнез од многобројног народа до барке и угледавши у њој свога пријатеља г. капетана Славнића, рече му: ’О, а ту си! А ја те гледах овамо, нећу ли те виђети, да идемо!’ Пак заиште струку да му даду из барке и тек огрнут да се поздрави с господом пукне пушка као мина између дружине и кнез појако лелекне: ’Ах, погибох!’, пак превије главу на своју кнегињу, која се с госпођама руковаше. Г. капетан окружни као изван себе зачуђен потрчи к њему и повиче: ’Ајме, шта вам се догоди, кнеже?’ и кнез одговори му: ’Молим те, пријатељу, уклони се, док нијеси праведан и ти што добио!’
...РАЊЕНОГ кнеза носио је кркаче један Црногорац, а други придржавао му ногу десну.
Носећи га преко града до у кућу г. Бјеладиновића није дао да нико проговори путем, говорећи: ’Мучите, мени није ништа.’ Кад су га метнули на постељу, рече домаћину:
’Видиш, Стево, каквог госта ноћас имаш!’ Рана је грдна била, по десној страни у дно рбата, и љекари вадећи олово нашли су у њему једно повелико зрно шиљасто и другије пет комада. При највећим мукама, кад су му с друге стране прорезали и ране чистили, ово је рекао без јаукања: ’Е фала Богу мене су свршили, ма су и сами себе у сред главе убили!’... “
ОВАЈ извјештач даље наводи да је књаз Данило, иако смртно рањен, упркос жестоким боловима, призвао књегињу Даринку и заповиједио јој да одмах упути писмо војводи Мирку на Цетиње, наређујући да свак сједи гдје се затекао, да ни он ни син му Никола нигдје не излазе из двора, да добро чувају барут и оружје, да рубом цетињског поља удвоструче страже и никога не пусте да прође у престоницу док не извиде шта носи и куд је наумио, да нико од сенатора и перјаника не силази у Котор…
Он, иначе, тврди да се у Котору нико није плашио за књажев живот нити посебно бринуо о његовој сигурности. Та атмосвера се била, по свој прилици, пренијела и на књажеву личну пратњу јер су од десетак његових сталних пратилаца те вечери уз господара била само двојица.
Прецизни и очигледно добро упућени хроничар чији извјештај из Котора преноси „Србсконародни календар”, не пропушта ниједну појединост.
Смртно рањеног су унијели у неку оближњу которску кућу, а Тодор Кадић се изгледа није много ни трудио да умакне из руку которске полиције нити му је више било до своје главе.
Већ на првом саслушању све је признао и потанко испричао како је и зашто убио Данила.
У НАРОДУ је испредена легенда како је наводно смртно рањени књаз тражио да му доведу Тодора и да му је овај наводно све рекао што је требало. Мићун М.Павићевић, један од најплоднијих црногорских писаца из прве половине двадесетог вијека, ту легенду је унио у своју трећу књигу „Црногорци у причама и анегдотама“:
„Пошто је Тодор Кадић убио књаза Данила — пише Павићевић — овај је живио још неколико сати и замолио которску власт да му доведу Тодора из затвора да се са њим нешто разговори. Довели су му га. Књаз рече:
— Зашто ме уби, Тодоре, и ко те научи?
— Научио си ме ти и нико други, а убио сам те зато што си одузео част мојој сестри и преудао је иза жива мужа.
— Зар се то није могло платити ничим до мојом главом?
— Није, јер да си имао и стотину глава, не би могао платити сва зла која си на правди Бога, учинио Црногорцима и мене.
— Је ли ти жао што си ме убио?
— Јест ми жао што не могах претући и твога брата Мирка који је још већи крвопија од тебе.
— Ајде, збогом Тодоре, нећеш ни ти имати на рамена главе.
— Образ остаје, а глава моја није ни била.“
Књаз Данило је уистину издахнуо у кући Бјеладиновића у Котору тек двадесет и четири сата након рањавања, али нема ни помена да је у његовим предсмртним часовима заиста дошло до сусрета и разговора са Тодором Кадићем. Очигледно је да је народу био потребан такав „сусрет“ како би изразио и свој став, и о дјелу Зека манитог и о чину Тодора Кадића.
ОСВЕТА КАО ПИЈАНСТВО
ОНИМ што је урадио Тодор Алексин Кадић је уписао себе у историју. Освета је као пијанство, никад је доста није , а људи изгледа зло чине да им се злом врати. Један метак који је погодио циљ био је јачи од стотина других плотуна и просуо је много крви наоколо, изазвао велике несреће, убио много живота и оставио трагичне посљедице, које се и данас осјећају као и подјеле које су тада настале.
СУТРА: ТОДОР КАДИЋ - МИТ И ЛЕГЕНДЕКРАЈ
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
МНОГИ НЕ ЗНАЈУ: Шта кнез Михаило показује прстом
СПОМЕНИК кнезу Михаилу Обреновићу на Тргу републике постао је главно градско састајалиште Београђана и њихових гостију. Међутим, од многих ћете чути да се састају не код Кнеза већ “код коња”.
21. 11. 2024. у 09:47
Коментари (0)