ФЕЉТОН - ТОДОРА КАДИЋА ПОЧИЊЕ ДА СЕ ПРИПРЕМА ЗА ОСВЕТУ: Књаз Данило је често воео да нагађа ко су бољи - Србијанци или Црногорци
КЊАЗ Данило није трпио никога ко би му могао угрозити самовлашће, a посебно je био киван племенским старјешинама, војводама, капетанима и другим главарима којима је обећавао гром и пакао, истребљење, уколико дозна да се богате и гуле кожу потчињенима и народу.
Он сам се, међутим, није тога досљедно држао. О томе је сачувано доста прича и докумената. Примјер који наводимо то недвосмислено потврђује.
Наиме, у жељи да ућари и увећа иметак, књаз Данило је дао „под интерес“ 3.000 форинти пљеваљским трговцима Кујунџићима, записује у једнј причи о Новици Церовићу Дука Лондровић. Кад је схватио да су га лукаве Санџаклије изиграли, да неће да врате ни „главницу“, а камоли камату, књаз Данило позове Новицу и погоди се са њим да, како зна и умије, наплати дуг, а за награду да узме половину тих пара.
Чим је обавио посао, Новица је пожурио натраг на Цетиње. У Биљарди је, наводно, затекао самог војводу Мирка и потанко му испричао шта је учинио. Војводи Мирку се то не допадне, па почне грдити Новицу. У томе бане и књаз Данило и почне да виче на Мирка:
— Јесам ли ја господар или не? Преко моје ријечи не може нико, па ни ти Мирко, иако си ми рођени брат. И за тебе сам господар као и за све друге Црногорце!
У наступу љутње, замахну да удари брата, али га спријечи Новица, преклињући:
— Не, господаре, на брата, за име бога и Светога Јована…
И НОВИЦУ Церовића, несумњиво један од најутицајнијих и најугледнијих главара и сенатора, , умало није главе коштало кад је противуречио господару. Доживио је и један врло ружан гест од господара. И о томе пише Дука Лондровић:
„Једне вечери скупило се код књаза мноштво главара и сенатора. Поведе се ријеч о Србији и Црној Гори. У разговору се нагађало да ли су бољи Србијанци или Црногорици. Да би расправу окончао, књаз се обрати Новици који је за све вријеме тих разговора ћутао. Књаз му постави директно питање:
— Што ти мислиш, Ноко, који су бољи — Србијанци или Црногорци?
— Господару, они у Србији су јачи и богатији па су зато и бољи — одговори Новица, ненавикао да полтронише.
На те ријечи књаз плану. Изгуби контролу над собом, поче да псује и виче. Скочи у том наступу љутње и пљуне Новицу.
Плану и Новица па јурну на књаза, али скочише Перо Томов и Ђорђије са другим сенаторима и главарима те задржаше Новицу и поведоше га у другу просторију Биљарде да га смире и стишају…“
ТО ЈЕ БИО разлог да гласити дробњачки јунак, мозак операције у којој су Дробњаци и Ускоци дошли главе злогласном турском зулумћару и харачлији, Смаил-аги Ченгићу, заувијек окрене леђа Цетињу и пресели се у Тушину. Ту велику увреду коју је нанио Новици Церовићу књаз Данило је покушао да изглади тако што му је приредио свечани испраћај са Цетиња, који приличи таквом јунаку и војсковођи: док је напуштао црногорску престоницу са Орловог крша су пуцали топови…
Ако се све ово има у виду онда постаје још јасније зашто осветољубивом и на зло брзом књазу Данилу није било довољно то што је Бјелопавлиће прегазио с војском, што је попалио куће и побио људе, што је Бошковиће на челу с попом Ристом присилио да спас потраже под турским скутом, што је толико зла учинио својој сестри и зету, већ је потом почео да вреба и трага за свима који су оног дана под Острогом стали уз попа Риста и дигли глас због срамоте коју су књаз и његова свита нанијели Бјелопавлићима. Преко жбира и шпијуна је провјеравао поједине сумњиве људе који су на неки начин успјели да измакну његовом немилосрђу у првом налету.
МЕЂУ првима се на списку за одстрел нашао и поп Пуниша Павићевић, капетански писар у капетанији на Прентиној главици, односно у Мартинићима, а зет Тодора Кадића. Књаз Данило је за капетана био поставио Тока Никина Шарановића, угледног племеника и великог јунака , али неписменог.
Једнога дана Пуниша отвори писмо од Господара упућено Току и има шта видјети: прочита своју смртну пресуду.Међутим, снађе се и на брзу руку метне писмо за силав и беспримјетно се искраде између окупљеног народа, па право у Спуж. Тамо је затекао и свога шуру Тодора који је напустио службу на Цетињу и испричао му да је добио задатак да га убије и зато је пребјегао Турцима.
По причању Миша Захаријевог Кадића, економисте из Београда на једном братственичком окупљању у Бовану крајем деведесетих година прошлог вијека ,Тодор је наводно имао још једног брата. Од тога Тодоровог брата воде поријекло он и његов брат Војо, али и још неки Кадићи.То су ,по његовом казивању, причали његови стари преци који су све до почетка Првог свјетског рата живјели у Враки код Скадра.Могуће да је то тачно, али мимо ове приче нијесмо могли пронаћи никакве друге трагове ,или документа који би ово поткријепили. Но, и неки хроничари новијег времена наводе да је Тодор имао брата, који је наводно био најмлађи од свих седморо Алексине дјеце, али то не доказују.
Међутим,да није било оно што се збило, да Тодор није убио Књаза, о њему се, могуће је, не би толико ,или уопште не би говорило, као што се не говори ни о многим Бјелопавлићима и Брђанима који су били и велики људи и јунаци у своје доба, казаће приликом једног сусрета на Бовану за Васкрс Живојин Киро Радовић, гласовити Мартинић и вјечити непријатељ сваке власти, благодарећи му јавно за дјело које је учинио.
ПРЕМАЛО је сигурних и прецизних података шта се потом догађало и каквим су страдањима на турској територији били изложени Тодор и његов зет Пуниша. Зна се, међутим,да су се недуго послије бјекства, некако преко Подгорице и Скадра обрели у Цариграду. Тодорова жена и двоје мушке дјеце ( Ненад и Алекса)су протјерани из Црне Горе, а сестра Вилајета је одведена на Цетиње. Књазу Данилу је, изгледа, било мало што је обрукао и обешчастио оне ноћи у Острогу већ је желио још неко вријеме да ужива у њеној љепоти. По неким подацима, он је држао у својим одајама око два мјесеца, а онда је преудао за једног Мартиновића, шуру војводе Мирка, односно млађег брата његове жене Стане,док је њен други брат био црногорски конзул у Цариграду.Кад је овај почео тиме да се хвали увријеђени Тодор се није могао уздржати: убио је конзула Мартиновића, иако он није био ни крив ни дужан за срамотни чин књаза Данила и то је најава почетка Тодорове освете.
У међувремену је научио и неколико језика. Не зна се колико је остао у Цариграду и куд се одатле све кретао, тек у једном тренутку се обрео у Бару и јавио чувеном Селим-бегу са којим се од раније познавао.
ЛУКАВИ ТУРЧИН
ДОЛАЗАК у Бар Тодора Кадића није остао незапажен. Нашло се и ту жбира и шпијуна који су дојавили књазу Данилу гдје се и код кога крије Кадић. Селим-бегу је убрзо стигло писмо са Цетиња у којему је Данило обећавао чизму злата за Тодорову главу. Лукави Турчин је очигледно умио да код ватреног и увријеђеног Кадића распали мржњу и подстакне жељу за осветом. Удесио је згоду да му покаже писмо са Цетиња и потом више, изгледа, није било разговора и убјеђивања: Тодор је одлучио да и по цијену своје главе убије Данила и освети му се за сва зла која му је нанио.
СУТРА: ТУРЦИ ИЗАБРАЛИ КУБУРУ ЗА АТЕНТАТ У КОТОРУ
Препоручујемо
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
МНОГИ НЕ ЗНАЈУ: Шта кнез Михаило показује прстом
СПОМЕНИК кнезу Михаилу Обреновићу на Тргу републике постао је главно градско састајалиште Београђана и њихових гостију. Међутим, од многих ћете чути да се састају не код Кнеза већ “код коња”.
21. 11. 2024. у 09:47
Коментари (0)