ФЕЉТОН - НАРОД ДОБРОТВОРЕ И ЗЛОТВОРЕ НЕ ЗАБОРАВЉА: У Похари Куча 1856. године Ђуро Кусовац показао је бездушност према слабима
МАРКО Миљанов опширно пише и о онима који се нијесу понијели као војвода љешански и нијесу послушали злотворске наредбе војводе Мирка: „Горња војска којом су заповиједали Новица Церовић, Милисав Мишнић, командир морачки, и Павић Ђиканов, капетан ровачки, ниђе за собом трага од злочинства није оставила.
Кад су дошли од планине у села кучка и виђели што нијесу мислили да те икад виђет: да је старо и младо, ромо и слијепо под мач пало, старе и младе главе на гомиле скупљене, а лешеви бачени у ублове и огњеве — не може се овђе описат жалост и туговање војске и војсковођа. Видећи тај гадни и безбожни ужас, војници су затварали очи да не гледају тај српски покор. Милисав Мишнић и Павић Ђиканов били су сами себе рукама у прси, лелечући и наричући за домаћом несрећом, с којом се губи пред Богом и пред свијетом.
Овако су многи војници и главари чињели, гледајући на гомиле скупљене посјечене главе од стараца и ђеце, од којије многе нијесу имале косе: ђетиње нијесу још почеле косматит, а старачке се огулиле, и зуби од старости пали, да и је тужно било и живе гледат, а не сад у гомили глава посјеченије богаља и ако никад не бјеу мрски другоме нако Турцима; јер у тој рпи огуљеније глава биле су и главе Зека Јокановића, Николе Радоњина, Ивана Николина, Радована Станкова, Јована Николина и другије старије турскије крвника који су у своје вријеме били страшило Турака. Реко да и’ је тужно било и живе гледат, а кад сам, ка дијете, о њима слуша како се говори, не оћа што више жељет, но да ми је ка који од њи’ бит’. Сузе ми на очи ударе, кад зборим и пишем о јунацима, који су ме у моје младе године, наслађивали њинијем ђелима, а и бриге ми задавали у мисли: оћу ли ја ка они бит’. Многи од војника и главара тужнијем срцем кажевали су ми с каквијем су болом те главе гледали и разгледали, тражећи главе својије пријатеља.
ГОРЊА војска и њене војсковође тужнијем срцем гледали су ови полом, који је доња војска извршила. Павић Ђуканов и други неки главари тољагом су ћерали своје војнике из убалске цркве, који бјеу уљегли, да се прекрсте и Богу помоле. Павић је ка нездрав од туге удара своје војнике, говорећи: ’Излаз’ из цркве, безбожна војско, не заслужујеш у цркву да улазиш, ни да се Богу молиш!’ Војници су му говорили: ’Нијесмо ми криви, капетане, за злочинство које су други чињели’. Павић с дружином проклињали су праве и криве и сами себе, говорећи: ’Све ће нас Бог кастигат, тек овако чинимо; па и од Турака ово да чинимо, а не од самије себе’. Ово није говорио само Павић и други неки но сви Брђани и Црногорци, без оније који су то чињели…”
Марко Миљанов истиче и неке главаре из најближе околине војводе Мирка који су се такође супротстављали злочинствима и бранили Куче колико су могли. Поред осталих и Јоле Пилетић и Петар Вукотић.
НЕКИ други хроничари и писци који су се на овај или онај начин бавили похаром Куча, истичу и другачије, супротне примјере, друге црногорске перјанице којима је, за разлику од Јола Пилетића и Петра Вукотића, рецимо, било важније да се додворе књазу и његовом брату, војводи Мирку, књажевој крвавој ударној песници, него да сачувају част, чојство и витештво у тој срамотној и невитешкој акцији; важније су им биле медаље и чинови од тога да ли ће се огријешити и окрвавити руке крвљу кучке дјеце и нејачи. Један од таквих је био и чувени јунак, љуботињски сердар и војвода, један од првих Црногораца којима је на прсима засијала златна Обилића медаља – Ђуро Кусовац. О његовом понашању у Кучима пише Марко Вујачић у свом познатом тротомном дјелу „Знаменити црногорски и херцеговачки јунаци“:
„У Похари Куча 1856. године, Ђуро је, као помоћник војводе Мирка Петровића, показао одлучност према непослушнима, али – како је упамћено – и бездушност према слабима.
Није, веле, презао ни од шта. Тамо гдје је долазио, плакало је и дијете у колијевци.
– Кучи ће га памтити за много и за дуго, за зулуме и убиства, кад је са војводом Мирком у крви и огњу умирио Куче - рекао је Марко Миљанов.
А кад су га упитали – да ли се могло другачије, пошто су се Кучи побунили и одрекли послушност Црној Гори, Марко је одговорио:
– Пут до циља може бити и овакав и онакав, а најгоре је ко хита пречицом, па окрвави и себе и друге. Кучи су се могли умирити и без Миркове храбрости и без Ђуровог ножа.
Непокорне је ваљало казнити али покорне није ваљало убијати.
Попом Ђуром Кусовцем се бавио и Марко Миљанов:
„Љуботињани неки су зло чињели, а вишина бранили, но њин војвода, поп Ђуро Кусовац, који је био први до војводе Мирка, показа је јунашто на једног сиромаа из села Живковића именом Јоко Дуров, којега не би из купуса изагна, што је она ријеч. Он бијаше доша војводи Мирку да се пожали на Дрекаловиће како га бију, зашто је од нејака браства. Поп Ђуро му рече: ’Примакни главу да видим јесу ли те били, али лажеш војводу Мирка.’ Он је сага главу да покаже ране, а поп Ђуро му је откиде једнијем маом, говорећи: 'Нете те више бит!’
„Попа Ђура народ је клео и уклео – додаје Марко Миљанов. – Никога му у пусту кућу нема , до његова стара попадија, ђе пјева уз гусли и с тијем се у јаду своме разговара...“
А колико је старији брат књаза Данила, велики војвода Мирко, испољио бездушности и крволочности, колико подмуклости и невитештва, најбоље говори његов поступак према једном од оних који су га срели на Биочу и омогућили му да несметано, без изгорелог зрна барута, уђе у медунску тврђаву — Николи Јовановићу, али и према гласитом јунаку Саву Паунову.
„Никола Јовановић с дружином срио је војводу Мирка на Морачи и увели војску по ноћи у град. Мирко је у његову кућу коначио са својом господом и слугама. Кад је из куће кренуо, кћене да га убије, али га одбранише поменута двојица - Јоле Пилетић и Петар Вукотић, тј. живот му одбранише, а имуће не могоше, но му све што је има узе. Самога оружја сребрнога, пушака и ножева, нарамак, у које бјеше сабља, што ју дарова св. Петар прађеду Николину, и амајлија коју је дарова владика Раде оцу Николину. Народ се чудио и његова иста дружина што учиње војвода Мирко: да поара кућу у коју је коначио и љеба ио. Народ је набраја колико је турскије паша сачувало српске куће у које су коначили, кад су српска села палили и плијенили, а војвода Мирко поара своје! Његова млађа и старија господа мрчом су се омрчила, гледајући што чини војвода, али нијесу могли одбранит више но поједини живот, јер он је има владалачку власт.
ПОМЕНУТИ Саво Паунов ранио се у бој с Турцима осми дан прије тога и лежаше у постељу од ране, али је мога на штап ижљећ у село, да види војводу Мирка с господом у кућу Николину, јер је жалио што га није мога на Морачу срест ка други, и нада се афериму од војводе, кад га види рањена од пушке. Но мјесто тога онакав јунак, којему је ријетко пара наћ у младе јунаке, нађе отворен гроб, да га не одбранише Петар и Јоле, али имаће му понесоше ка другијема.
Савово дијете спасио је Мићо Лубарда с Љуботиња, који се ту потрефио. Поп Мићо је пита Савову жену, је ли јој кршћено дијете, а кад му је она казала да није, рече јој: 'Ја сам поп, дај крстимо га, ако Бога знаш, да ти га не закољу ови богозаборавници, којије није прије било’.“
СЕРДАР И БОЈВОДА
СЕРДАР Ђуро Кусовац је, послије похаре Куча 1856. године, добио звање војводе – пише Марко Вујачић у свом тротомном дјелу „Знаменити црногорски и херцеговачки јунаци“ и наглашава да је у то вријеме било мало оних који су напоредо били и сердари и војводе. Није се, међутим, наносио главе – погинуо је у бици на Грахову 1858. године као командант црногорске књажевске гарде и књажев побратим.
СУТРА: КРВАВИ ЗЛОЧИНИ ПО ДАНИЛОВОМ ЗАКОНУ
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)