ФЕЉТОН - КЊАЗ СА ПЕРЈАНИЦИМА БЕЖИ ОД БЈЕЛОПАВЛИЋА: "Удрите, не штедите Катуњанине, па ни књаза" - рекао је војвода Ристо
ВОЈВОДА Ристо је пошао код књаза Данила и у присуству конзула Екара и сенатора, како пише Томо Ораовац , рекао књазу:
"Јеси ли чуо, Господаре, за срамоту коју је по твојој наредби нанио Бјелопавлићима и једном од првих брдских попова, Јован Машанов, капетан чевски. Он је рекао да си ти наредио Катуњанима да обешчасте бјелопавлићке жене, а он осрамоти попадију најугледнијег брдског попа. Ово су ријечи изречене пред Србима из свију крајева Српства.
Ово су увреде преко којих се не може и не смије прећи. Част налаже свакоме Бјелопавлићу да ову срамоту крвљу пере, па сам дошао код тебе, Господаре, и с правом тражим да за ову срамоту осветиш Бјелопавлиће а себе оградиш од лајавих ријечи Јована Машанова, јер народ тебе сматра кривцем, па тражи од тебе и присутног Сената да јавно изобличите Јована Машанова Вукотића као клеветника и осудите га на смрт на вјешала".
Књаз Данило, међутим, ово није узео за озбиљно. Протумачио је све то као неслану шалу Јована Машанова и све је свео на ону народну "пас лаје, вјетар носи…"
"На ове ријечи", пише даље Ораовац - војвода Ристо је одговорио:
"Кад је тако, Господаре, онда мени и Бјелопавлићима нема мјеста у твојој држави док крвљу не оперемо наш вазда свијетли образ…”
TOMO Ораовац тврди да је неколико сенатора који су се у том часу затекли код књаза Данила, међу којима је био и Јоле Пилетић, савјетовало књазу да одмах ухапси Јована Вукотића и везанога га кроз народ спроведе на Цетиње да му се тамо суди, јер другачије неће и не може умирити и одобровољити Бјелопавлиће, а поготову војводу Риста који држи до дате ријечи, који ће за ријеч и главу изгубити и сигурно је неће погазити.
Док су сенатори и остали доглавници из књажеве пратње покушавали да га убиједе да промијени одлуку и поступи по вољи Бјелопавлића, поп Ристо Бошковић није оклијевао: испричао је племеницима како је текао његов разговор са књазом и какво му је обећање на крају дао, а онда позвао Бјелопавлиће да разбију скривницу оружја и муниције у Горњем манастиру острошком и нападну књаза и његову пратњу.
"Удрите, Бјелопавлићи, не штедите ниједнога Катуњанина, па ни самога књаза", рекао је, како тврди Томо Ораовац, том приликом поп Ристо Бошковић.
KЊАЗ са пратњом побјегнe преко Повије и Пјешиваца, а затим преко Ластве и Чева на Цетиње. У путу је оставио свога коња, а цио пртљаг му је остао у Острогу и Бјелопавлићи су га одмах разјагмили, а књаза гонили до Пјешиваца. Сви Катуњани су побјегли са књазом, или се сакрили и, а спасила их је ноћ која је наступила већ при уласку Бјелопавлића у Доњи манастир. Острошком афером, која ће, како ће се касније показати, бити судбоносна за књаза Данила јер ће га, у крајњем, и главе коштати, бавили су се и многи други хроничари, а разлике у описивању овог догађаја, сразмјерне су односу и блискости аутора црногорском двору и самом књазу. То се, рецимо, јасно очитује у запису Рада Турова Пламенца, који, ослањајући се на казивање Бјелопавлића Бекице Видова Бошковића, тврди да су на Тројичинданском сабору у Острогу биле присутне и у колу пред Доњим манастиром играле и Стана, жена војводе Мирка, односно снаха књаза Данила , као и његове двије сестре и двије блиске рођаке:
"ЗАТО књаз Данило нареди неким перјаницима", пише Пламенац – да позову и из општег кола неколике женске да попуне коло књажево.
Пошто су се дјевојке и младе невјесте опирале томе, перјаници су их на силу довели: Ово се одмах разгласило проз брцко коло и зачу се један непознат глас који је викнуо: "Шта ово би, Брђани, те нам се пограбише жене и ђевојке ноћас?" Ови глас разјари у ономе скупу буку и негодовање које је трајало цијеле ноћи...
"Шта ово учињесте ноћас од нас?", упитао је бјелопавлићки сердар Блажо Р.Радовић чевског капетана Јована Машанова Вукотића , а зета Кадићког, кад га је ујутро срео пред Доњим манастиром.
"Учињесмо што нам је воља била. Ноћас сам ти лежа са снахом те сам обрља гаће од ње, но дођи да ми их опереш - одговорио је Вукотић, што је, како закључује Пламенац „проузроковало велике несретне посљедице“.
Покушај Бјелопавлића да се одуже књазу Данилу за нанесену срамоту и увреду цијелом племену није тек тако прошао. Одмах по доласку на Цетиње сакупио је неколико хиљада Катуњана и других племена и са њима кренуо на зорне Бјелопавлиће. Одлучио је да их жестоко казни, а посебно пријатеље Бошковиће са Орје Луке и зета Риста као коловођу побуне.
ОДЛУЧНИ да пруже отпор књазу Данилу, да се бране и ако треба изгину до посљедњег, наводи се у књизи „Зеко Мали“ Буда Симоновића, Бошковићи су се затворили и забарикадирали на Орјој Луци у кући Вида Новакова Бошковића, као најтврђој и најзгоднијој за одбрану. Иако је знао да се наредба његовог пријеког брата мора извршити, да све Бошковиће мора похватати и побити, а имовину им попљачкати и попалити, војвода Мирко Петровић ипак није журио према Орјој Луци. Није му било лако погазити пријатељство са том кућом и преврнути праг сестриног дома, па је задужио Пипере, на челу са Јолем Пилетићем и Марком Матановићем, да они ударе на Орју Луку.
Како је и Јоле Пилетић био велики пријатељ са Бошковићима и побратим са попом Ристом, он му пошаље рођака Драгића Пилетића са поруком да су се сви Бјелопавлићи предали и да је на њега и његове рођаке кренула сва књажева сила, да му је отпор узалудан и бесмислен - ува мушкога од Бошковића не може утећи и главе се наносити.
"Драгић Пилетић у посљедњем тренутку успије да дође до затвора Бошковића и овим кроз пушкарницу саопшти Јолеву поруку", пише Томо Ораовац.
"ВОЈВОДА Ристо је био упоран да се бори и погине, али на наваљивање Вида Новакова и попа Ђока пристане и у посљедњем часу напусте затвор и побјегну преко ријеке Зете под заштитом пушчане ватре. На брду Тарашу сретну их Калезићи и узму у заштиту од црногорске војске. Сјутра дан се Бошковићима придружи неколико виђенијих Секулића, Радуловића, Вуковића и Лакића. Девет дана Бошковићи су се крили у околна брда, али гоњени књажевом војском буду приморани напустити Бјелопавлиће и по позиву, а на бесу и вјеру Селмана-аге Мећикућића, склоне се у Спуж.
Послије неколико дана, по тражењу књаза Данила, буду уклоњени из Спужа и преведени у Подгорицу на вјеру и бесу Алила Спахије Лекића, заповиједника Подгорице, Зете и Спужа”.
Књаз Данило је с војском приспио на Орју Луку кад су побуњеници већ били далеко одмакли. Огорчен што је остао празних шака, што су му Бошковићи умакли, наредио је одмазду:
- Имање Бошковића од сада је државно, а њихове куће да се одмах запале и униште…
Војска је истог часа извршила наређење...
ТУЖАН ПРИЗОР
ПО ТВРЂЕЊУ Тома Ораовца али и други хроничара, књаз је лично узео угарак и запалио кућу зета, попа Риста Бошковића. Ораовац је забележио и сведочење војводе
Јола Пилетића овог тужаног призора док је горела кућа војводе Риста... Сви главари стоје око књаза, а он сједи на столовачу, војска позади њих, а са источне стране војводине куће жене и нејака ђеца одбјеглих Бошковића.
СУТРА: ОБЕСНИ КЊАЗ НЕ ШТЕДИ НИ НЕЈАКЕ СЕСТРИЋЕ
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
МНОГИ НЕ ЗНАЈУ: Шта кнез Михаило показује прстом
СПОМЕНИК кнезу Михаилу Обреновићу на Тргу републике постао је главно градско састајалиште Београђана и њихових гостију. Међутим, од многих ћете чути да се састају не код Кнеза већ “код коња”.
21. 11. 2024. у 09:47
Коментари (0)