ФЕЉТОН - НАРОД КЛИЧЕ КРАЉУ И НОСИ ЊЕГОВЕ СЛИКЕ: За само један сат пучисти су заузели најважније државне институције

Јевђа А. Јевђевић

08. 09. 2023. у 18:00

НА СЕДАМНАЕСТИ рођендан 6. септембра 1940. произведен је у чин потпоручника. Био је у авијатичарској униформи.

ФЕЉТОН - НАРОД КЛИЧЕ КРАЉУ  И НОСИ ЊЕГОВЕ СЛИКЕ: За само  један сат пучисти  су заузели  најважније  државне  институције

Демонстранти са сликама младог краља Петра, Фото Музеј Југославије

Истог дана у Љубљани, приликом откривања споменика свом оцу први пут се обратио јавности, одржао краћи говор и свечано открио споменик. На овој свечаности са њим су били и кнез намесник Павле, кнегиња Олга и њихова деца кнежеви Александар и Никола.

Краљ је на својим научно – школским путовањима посетио Шумадију, историјску Рашку са древним манастирима, Поморавље са Нишом – Ћеле кулом и Сићевачку клисуру.

На свом трећем путовању краљ је обишао крајеве хрватског дела свог народа. Са краљем је био и кнез Александар у униформи коњичког редова, а пратили су их чланови војне и цивилне куће Њ.В. краља. Први ађутант краља, генерал Никола Христић, управник двора генерал Јован Леко и гувернер генерал Косић.

Том приликом обишли су Ђаково где их је дочекао бискуп Антон Акшамовић који им је показао Катедралу где је одржао молитву за здравље и дуг живот краља и после показао и гроб бискупа Штросмајера. Потом је Краљ посетио Кутјево, Славонску Пожегу и Липик .

Крајем октобра исте године учествовао је на великим војним маневрима у околини Београда. На овој војној вежби био је у улози помоћника командира чете. Циљ је био испробати војну опрему која је набављена. Приликом маневра дошло је до великог броја повреда, на видело су изашле многобројне грешке  разних заповести, видело се да су војници преоптерећени ратном опремом али се показало и то да је борбени морал  у трупама веома добар.  

КРАЉ се пуно интересовао за технику познавао је наоружање како наше војске, тако и страних сила. У својим меомарима детаљно описује наше наоружање посебно наше ваздушне снаге, али и критикује методе које су биле устаљене у нашој војсци пред рат.

„Методе у обуци војске биле су такође застареле, а сувише се инсистирало на теоријском знању и  површној мудрости док су људи били јадно опремљени, а једва да је било моторних возила за превоз трупа и опреме“.

Двадесет осмог октобра 1940. Грчку су напале италијанске трупе из својих база у Албанији.

После неколико недеља видело се да Грчка успева да се својим снагама одупре непријатељу, ово је био први пут после херојске одбране Пољске да се силе осовине сусреле са тако одлучним отпором на копну. 

Божић 1941. је прошао на устаљени начин доношењем бадњака у двор, али овога пута божићно славље је прославио у Белом двору са стрицом Павлом и његовом породицом.

Крајем јануара Петру су поново  почеле студије и он је у слободно време два – три пута недељно одлазио до куће свог стрица док је он примао дневни извештај од министра Двора.

Ти извештаји су се састојали углавном од резимеа других извештаја које су слали наши амбасадори. Интересантни али веома узнемирујући извештаји стизали су од нашег посланика у Берлину који је био у тешкој ситуацији.

Крајем фебруара ови састанци су изненада престали. Краљ је држан у потуном незнању о догађајима наредних недеља. У двору и у граду је расла напетост.

ВЛАДА Цветковић – Мачек потписала је са Силама осовине  25.марта 1941. у дворцу Белведере у Бечу споразум о приступању Југославије Тројном пакту.  Посебним тачкама биле су наведене одредбе да ће Немачка и Италија поштовати суверенитет и интегритет југословенске  територије, и да за време трајања рата силе Осовине неће тражити пролаз нити транспорт својих трупа преко територије Југославије. Нити ће тражити војну помоћ од Југославије. Без обзира на ове одредбе које су биле врло повољне по нас, споразум је јако лоше прихваћен .

Још пре него што су министри отишли за Беч, помоћник команданта ваздухопловних снага, генерал Маирковић предвидео је да ће Југославија бити бачена у рат на страни сила осовине и осећао да мора учинити све да то спречи. Знао је да је земљи у критичним моментима потребан вођа, потражио је неког међу људима којима је веровао и које је поштовао и понудио положај вође пуча Красојевићу бану Моравске бановине, генаралу Милану Недићу војном министру, Александру Станковићу команданту краљеве гарде, генералу Богољубу Илићу и генералу Симовићу. Како су сви пре њега одбили генерал Душан Симовић је прихватио одговорност и обећао да ће ако пуч успе бити војни и политички шеф земље .

Војни пуч је започео 27. марта у 2. 20 часова рано ујутру. За само један сат пучисти су заузели најважније државне институције (зграду Ђенералштаба, радио станицу, Главну пошту) и ухапсили председника владе Цветковића и чланове његове владе.

Како се знало краљево расположење и патриотска и слободарска уверења пучисти су рачунали на краља као на главну полугу преврата а да га претходно нису ни обавестили шта припремају .

СОБАР је у 6 сати пробудио краља и обавестио га да се у граду нешто догађа. Онда је дошао  његов гувернер ђенерал Косић и почео да врши притисак на краља да се пучистима пружи отпор. На генералов предлог отишао је у штаб Гарде на Бањицу и извршио смотру гардиста да би проверили њихову спремност да бране краља. Команди артиљеријског пука гарде наређено је да топове окрену према граду.

У међувремену подељени су портфељи у новој Влади и написан краљев говор, само што пучисти нису могли да дођу до краља да потпише своју прокламацију. Да не би губили време пошто нису могли да уђу у Двор, пучисти су одлучили да прокламацију о ступању на престо прочита официр који је имао сличан глас као краљ.

Народу се обратио патријарх Гаврило испред патријаршије и истакао краља Петра као главног носиоца народног идеала.

Демонстрације су предводили вође и чланови националних удружења „Сокола“ и „Народне Одбране“ који су носили краљеве слике и узвикивали његово име.

За то време у влади је владало велика напетост. Још увек нису дошли до краља који је био и даље у Двору, чуван од једне чете гардиста.Кнез намесник је био у Загребу где се зауставио са возом, а остала два намесника су била на Двору.

И НА ДЕДИЊУ  је расло узнемирење, краљ је већ више пута на радиу чуо „свој“ говор и схватио је да је преврат већ изведен. Кнез Павле је из Загреба стигао у 7 после подне сачекао га је генерал Симовић који га је одвео у Министарство рата где је кнез потписао декрет о својој оставци на место намесника.

Краљ је на Двору сачекао кнеза  који га је обавестио да је поднео оставку и да он сад има сва краљевска овлашћења и одговорности.

Убрзо после тога стигао је  генерал Симовић и краљ је потписао акт којим га именује за премијера, као и прокламацију која је већ прочитана на радиу као његова.

Краљ је помогао стрицу кнезу Павлу и његовој породици да се брзо спакују и у поноћ их је испаратио у изгнанство. „Било је то трагично збогом човеку који је био мој најближи пријатељ и заштитник. Иако срећан што сада можемо да наставимо са нашом новом политиком независности, веома ми је било жао видећи га како иде и док сам га посматрао како одлази осећао сам веома снажно своју нову одговорност и моју неприпремљеност за њу.

Масовне демонсрације

ЧИМ се сазнало за извршење преврата 17. марта 1941. године народ је изашао на улице првенствено да би  манифестовао задовољство  због доласка краља на престо и прославио тај срећан догађај. Масовне демонстарције оданости круни биле су у Београду и у већим градовима Србије. Народ је клицао краљу Петру носио слике патријарха Гаврила.

СУТРА: ПОСЛЕДЊИ ПОГЛЕД НА РОДНИ И ВОЉЕНИ ГРАД

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје (ФОТО)

ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)

ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.

25. 11. 2024. у 18:13

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).

25. 11. 2024. у 15:22

Коментари (0)

ХРВАТИ ОВАКВУ БРУКУ НЕ ПАМТЕ: Кошаркашима се ово није догодило од 1992.