ФЕЉТОН - СПЕЦИЈАЛНЕ ПРИВИЛЕГИЈЕ ЗА АНТИДРЖАВНЕ ЕЛЕМЕНТЕ: За време робијања у Лепоглави, Броз је готово свакодневно одлазио у кафану "Фидлер"
У ЗАОСТАВШТИНИ генерала Милана Жежеља, команднта гарде и Титовог "анђела чувара" преко двадест година, налазили су се и записници са саслушања готово целе Управе Казненог завода у Лепоглави, лично саслушавао изасланик министра правде Н. Миљковић, зато што су "комунистички робијаши", а посебно Јосип Броз и Моша Пијаде, уживали многе привилегије мимо строгих затворских правила.
Боривоје Спасојевић, заменик управника затвора у Лепоглави, открио је изасланику министрста правде неке детаље како је омогућен Брозу повлашћен положај. Наиме, веза измеђују њега и управника Лепоглаве Максимилијана Бохачека је датирала још са руског фронта, односно заједно су били као припадници аустругоугарске војске у руском заробљеништву.
Изасланик министра правде Краљевине Југославије, Н. Миљковић, посебно се интересовао и за осуђеника - комунисту Мошу Пијаде који је у Лепоглави "малао портрете", а у Заводу је, изгледа, добро "измалао" и управника Бохачека.
"Осуђеник Пијаде излазио ми је на рапорт и молио да му господин управник Бохачек плати хиљаду динара, колико му је дужан за израду слика. Како ми је било непријатно да ја о овоме обавестим г. управника, ја сам Мошу Пијаде привео на рапорт г. управнику Бохачеку.
По повратку од г. управника Пијаде ми је рекао - да му је г. управник обећао да ће му платити. Знам да му до сад није исплатио овај новац..." - сведочио је Спасојевић.
УЧИТЕЉ Казненог завода у Лепоглави Бошко Ђ. Костић је саслушан 23. априла 1932. године. Он је изасланику Миљковићу испричао све што је знао о догађајима због којих је интервенисало Министарство правде Краљевине Југославије, с тим што је, осим Брозовог, навео још нека имена комунистичких робијаша који су уживали привилегије које им је омогућивала Брозова "веза" са руског фронта.
"Осуђеник - комунист Јосип Броз имао је, међутим, потпуну слободу кретања, без стражара, а на раду је био у електричној централи Завода. Касније га је Министарство правде, као опасног, заједно са осуђеницима - комунистима Јовом Трајковићем и др. Левијем, преместило за Марибор због штрајкова и растурања комунистичких летака које су писали по ћелијама а којима су позивали осуђенике свих завода на штрајк и узбуну против државе и војске - рекао је учитељ Завода Бошко Костић изасланику министра правде Н. Миљковићу, додајући да је "др. Бохачек добар човек, веран Краљу, али слабе енергије за ствари где би се морала показати чврста и одлучна рука, нарочито према комунистима и франковцима." - остала је забележена прича Бошка Ђ. Костића.
Али, ни по јада што је Бохачек благонаклоно гледао на комунисте, исти статус су имали и остали "антидржавни елементи", пре свега најокорелији франковци, који су се залагали за рушење заједничке државе Срба, Хрвата и Словенаца, од њеног првог дана.
"КАДА су франковци - осуђеници Стјепан Јавор и остали који су са њим истом пресудом приспели у Завод добили потпуно ново одело, веш и ципеле, што није обичај Управе, јер се другим осуђеницима при ступању у завод даје најгоре издерано одело, веш и ципеле које носе док су у ћелији, а што се чини да би казну што боље осетили, осетио сам да је овај поступак Управе пао у очи осталим осуђеницима. Међу собом су говорили како је неправедно да се осуђеницима, антидржавним елементима, дају веће привилегије него њима. Наравно, тај поступак Управе одмах сам запазио, уосталом, као и остали чиновници."
Један од чиновника кога је саслушао специјални изасланик Министарства правде Краљевине Југославије био је и др Отон Шантел, лекар Казненог завода у Лепоглави:
- Шта Ви знате о недавним догађајима у Заводу? - упитао је др Шантела начелник Миљковић. - Посебно, шта Вам је познато у вези са привилегијама које у Заводу имају осуђеници - комунисти?
- Осуђеник - комуниста Броз кретао се по и изван завода без стражара, а понекад и у гостионицу "Фидлер" да оправља електрику или што друго, баш кад из Загреба дође шофер фабрике пенкала. Због штрајка је кажњен и као опасан спроведен у Казнени завод у Марибору.
ДР ШАНТЕЛ је затим потврдио да му је познато да је и "Моша Пијаде, осуђеник - комуниста, такође имао велику слободу кретања и изван Завода на Чрет (пункт где су били смештени осуђеници слободњаци).
- Тамо је често малао, а на крову централе малао је поједине делове из околине Лепоглаве - појашњавао је др Шантел. - Не знам где се налазе ти пејзажи, али мислим да су неки у стану господина управника Бохачека, а неки и код инжењера Георгија Кодинеца.
Пошто су сва претходна саслушања тројице чланова Управе завода у Лепоглави уверила начелника кабинета министра правде Краљевине Југославије да је Брозова "веза" са руског фронта допринела да се поједини осуђеници - комунисти осећају као да су на летовању, пред специјалним изаслаником Н. Миљковићем "нашао се и Бохачек Максимилијан, управник Казненог завода у Лепоглави, па упитан одговори на следећа питања":
- Да ли заиста дугујете Моши Пијаде, осуђенику - комунисти 1.000 динара за слике које је он малао за вас и ако јесте зашто му то до сада нисте исплатили?
"Заиста имам слике које је израдио Моша Пијаде, осуђеник - комуниста, за које је слике Пијаде сам одредио цену од 1.000 динара. Ја му то заиста дугујем и исплатићу му."
- Зашто сте дозволили осуђенику Јосипу Брозу - комунисти да се у заводу и ван завода креће слободно и да ради у електричној централи?
- ОСУЂЕНИКА Јосипа Броза затекао сам на раду у електричној централи када сам дошао у овај завод, а нисам га ја ту поставио, што може потврдити машиниста Зубер. У заводу се сам кретао и поправљао електрична постројења, или је пак са њим био ложач Иван Хорват који је увек био у његовој пратњи када је поправке обављао изван завода. Ишао је и код хотелијерске фидиерице да оправља електрично постројење, али увек у пратњи ложача Хорвата.
Броз није никада био никакав посредник између мене и комуниста... Ја Јосипа Броза познајем још из рата, јер смо били заједно у ропству у Русији али због тога он није имао никакве нарочите привилегије. Броз није имао никакве грешке а био је туберкулозан па сам га ја зато и оставио тамо где сам га затекао кад сам из Загреба дошао у Лепоглаву.
Овај "материјал" генерал Милан Жежељ није послао Владимиру Дедијеру, али је 18. новембра 1980. године Брозовом биографу послао одговоре на постављена питања у вези са идентитетом доживотног југословенског председника.
Нема дилеме: Тито је Јосип Броз!
СЛИКАО ПЕЈЗАЖЕ
ЈОСИП Броз, Моша Пијаде, Радивоје Давидовић, Јосип Предавац и други осуђеници - комунисти који су те 1932. године издржавали казну у Казненом заводу у Лепоглави заиста су имали привилегије у односу на друге затворенике. Моша Пијаде је пре доласка помоћника управника Боривоја Спасојевића, који је увео строжја "правила понашања затвореника", могао да слика околне пејзаже али и поједине чиновнике Казненог завода.
СУТРА: ЗА ЖЕЖЕЉА ДИЛЕМЕ НЕМА ТИТО ЈЕ БИО ЈОСИП БРОЗ
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (0)