ФЕЉТОН - КУЛТУРНИ И ПРОСВЕТНИ ПРЕОБРАЖАЈ ЦЕЛЕ СРБИЈЕ: Ђилас, Зоговић и Дедијер вршили идеолошка насиља у култури и уметности
НА ПРИЧУ о Кристи Ђорђевић ослања се прича о животу мог оца по доласку у тек ослобођени Београд 1944. и његовом раду у установи која се звала Агитпроп и о којој се после слома социјализма говорило као установи комунистичке репресије у области културе после рата.
Морала сам да му поставим питање о том страшном Агитпропу.
– После ослобођења Београда, у који сам дошао са партијским руководством Србије из Ваљева, док су се у њему на обалама Саве и Дунава окончавале борбе са Немцима, ја сам најпре радио у Секретаријату Уједињеног савеза антифашистичке омладине Србије, на дужности главног уредника листа „Млади борац“. Са том функцијом био сам и члан Агитпропа Омладинске организације Србије. А 1948. године премештен сам на рад у одељење за агитацију и пропаганду Централног комитета КП Србије. Та партијска установа имала је четири сектора: марксистичко образовање комуниста, штампа и агитација, просвета, култура и уметност. Мој сектор је био култура и уметност. Требало је да на подручју културног и уметничког живота Србије делам на унапређивању културе и стваралаштва на комунистичкој основи и марксистичким усмерењима. Теби и твојој генерацији Агитпроп звони у ушима као УДБА, Централни затвор, цензура: за данашње антикомунисте Агитпроп је само прогонио слободну мисао, камџијао јадне песнике, сликаре и музичаре, једном речју, вршио терор над стваралачком интелигенцијом...
АГИТПРОП јесте био установа идеолошке контроле у идејној области друштва. Међутим, то није цела истина. Ми јесмо давали директиве уредницима новина и радија како да спроведу „партијску линију“, јесмо прегледали издавачке планове, репертоаре позоришта, утицали на ширење марксистичке теорије и прихватање социјалистичког реализма у уметности; јесмо форсирали совјетску културу и спречавали „буржоаске декадентне“ идеје са Запада, агитацијом мобилисали радни народ на задацима обнове и изградње земље и извршења првог петогодишњег плана.
После објаве Резолуције Информбироа комунистичких партија 1948. године, ми смо водили политичку и идеолошку борбу против стаљинизма, бранили независност Југославије и њено право на: „специфичан пут у социјализам“... Говорим то овако буквално да мој исказ буде што адекватнији и времену и његовом језику. Агитпроп је, дакле, био идеолошки центар Комунистичке партије одговоран за спровођење и остваривање њене идеологије и политике у новом поретку. Али, поред те идеолошке улоге, наш главни задатак је био рад на просветном и културном препороду Србије. А Србија је била ужасно непросвећена и заостала земља.
НАРОД неписмен, интелигенције мало и ниског образовања; од просветних установа имали смо четворогодишње основне школе, у окружним административним центрима – гимназије, неку трговачку академију, три учитељске школе... Власт се подухватила поред привредне изградње и просвећивања и школовања читавог народа. Агитпроп је, према томе, био и организатор тог културног и просветног преображаја Србије. Ја сам преко министарства за просвету и културу, дакле преко државних органа, деловао на успостављању установа културе. Оснивали смо професионална позоришта, завичајне музеје, средње музичке школе, покретали културне и књижевне часописе, организовали културно-просветна друштва...
РАЗУМНА ПОЛИТИКА
ЂИЛАСОВ Агитпроп сачињавали су комунисти „стаљинског кова“. Српски Агитпроп им се супротстављао и водио знатно либералнију и разумнију културну политику од њихове „правоверне“. Но, о свему томе, треба свестрано, савесно и историјски размишљати.
Покретали смо филмско стваралаштво, удружења уметника, градске листове, НИН, организовали културне и уметничке манифестације, изложбе, фестивале. Србија је у тим годинама, када је деловао тај озлоглашени Агитпроп, доживела прави културни и просветни препород. То је најинтензивнији период њеног просветног и културног развоја. Ми смо и притисцима културу чинили људском потребом. Та култура и просвета коју смо заснивали у сељачкој и заосталој Србији, да не говорим о другим деловима ондашње Југославије, јесте била идејно социјалистички усмерена и на партијској политици заснована, али је, ван сваке сумње, била култура и просвета! Да, на класично просветитељској и традиционалистичкој основи, али то је био прави духовни темељ непросвећеном народу.
ПОГЛЕДАЈ књиге које су у тим годинама штампали „Просвета“, „Култура“, „Нолит“, погледај репертоаре позоришта и програме музичких концерата... Ту јесте било много совјетских књига и драма, али је било доста и Шекспира, Молијера, Русоа, Канта, Платона и целокупне светске класике, која је данас прилично запостављена. Ја сам, на пример, основао „Београдско драмско позориште“ с циљем да негује савремено драмско стваралаштво, па сам омогућавао стипендије за иностранство даровитим младим сликарима, музичарима, писцима и научницима, нећу да их поименце набрајам – неки од тих стипендиста агитпропа су данас гневни антикомунисти. Па сам преко народног одбора обезбеђивао станове и атељеа уметницима. Сваког даровитог човека сам помогао да реализује свој дар...
Нека се огласе уметници – писци, глумци, музичари, сликари, вјари, режисери – које нисам помогао; кога није Митра Митровић (прва жена Милована Ђиласа), тадашњи шеф српског Агитпропа помогла да успе у својим циљевима. Своју делатност у Агитпропу сматрам часним периодом свог живота, дубоко уверен да сам ја и моји другови из Агитпропа ЦК КП Србије: Митра Митровић, Мита Миљковић, Мирко Тепавац, Антоније Исаковић, Милорад Мијовић, Чедомир Џомба и други, учинили врло много на културном и просветном препороду Србије у тим тешким и сиромашним годинама нашег социјализма, који је индустријализовао и модернизовао сељачку, балканску земљу.
У АГИТПРОПУ радио сам три године: од 1948. до 1951. После објављивања мог првог романа „Далеко је сунце“, у јулу 1951, напустио сам Агитпроп и посветио се свом књижевном занату.
Наравно овај мој исказ није цела истина о Агитпропу. Српски Агитпроп, благодарећи Митри Митровић и Благоју Нешковићу, био је знатно либералнији од „главног агитпропа“ ЦК КП Југославије којим је руководио Милован Ђилас, а његови чланови били Радован Зоговић, Владимир Дедијер, Стефан Митровић, Бора Дреновац, Борис Зихерл.... Ђилас, Зоговић и Дедијер вршили су нека тешак идеолошка насиља у култури и уметности Београда. У Словенији и Хрватској су теже спроводили свој надзор и своја схватања.
Ову опширну причу о Агитпропу (како је чудно то име и као да је искочило из таме давнине!) могла сам можда да прескочим јер није сасвим непозната. О листу „Млади борац“ написала сам студију у оквиру свог рада у Институту за књижевност. Била ми је то прилика да се упознам са временом непосредно после Другог светског рата и кажем понешто о првим текстовима мог оца и прочитам његове две–три приче за које се правио да не постоје и са којима му је претила мама да ће да их објави.
СУТРА: ИСТОРИЈА ЈЕ ПРЕТЕКЛА СВЕ ЧОВЕКОВЕ СНОВЕ
Препоручујемо
ФЕЉТОН - ЈЕДИНИ КОМУНИСТ МЕЂУ ГОСПОЂАМА: Криста Ђорђевић - Друга мајка Добрице Ћосића
09. 06. 2023. у 18:00
ФЕЉТОН - ИЗДАВАЧИ ОБЛИКУЈУ КЊИЖЕВНУ СУДБИНУ: "Ти си моја ћерка" значило је "ти то можеш"
05. 06. 2023. у 18:00
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (0)