ФЕЉТОН - ОБИЧНИ, МАЛИ ЉУДИ СУ ОБНАВЉАЛИ ЖИВОТ: У рату смо показали како и мали погони могу да буду значајни за цео систем
ПОЧЕТАК НАТО агресије на СР Југославију, 24. марта 1999. године, затекао ме је на службеном путу у фирми „Шкода - турбине“ у Плзену, Чешка Република.
Како је престао сваки саобраћај ка Београду, организовао сам повратак 26. марта уз помоћ руководства „Термоелектра“ Београд, тако што је и технички руководилац градилишта у Прагу кренуо са мном у Београд.
За време вожње, смењивале су ми се слике бомбардованих објеката у Београду, Новом Саду... С друге стране, размишљао сам како што пре стићи назад у Србију.
На граници Чешке и Словачке, словачки цариник ме је питао: „Куда идете?“
„У Србију, Београд.“
„Па тамо је рат“, кратко је рекао цариник.
„Знам, али тамо морам да се вратим“, одговорио сам.
Када смо прешли нашу границу на Хоргошу, било је око 16 сати, на западу равнице сунце је почело да залази. На ауто-путу нема возила, мир. Само наше возило је реметило тај мир.
Тог 26. марта кући сам стигао око 20 сати, баш када је иначе најављивана узбуна за могуће бомбардовање. За време вожње био сам у телефонском контакту са сарадницима и шефовима смена у термоелектрани. Био сам упознат са свим активностима које су предузете за рад термоелектране.
Када сам стигао кући, разговарао сам са шефом смене у Термоелектрани „Колубара“ који ме је упознао са погонским стањем које је било нормално. Сутрадан, при сусрету и разговору са запосленима, видела се код појединаца забринутост, код неких страх, а било је и таквих који су се шалили... Причао сам запосленима да се термоелектране не гађају и да су сигурни на својим радним местима.
СВАКОДНЕВНО сам обилазио погон и запослене и у другој смени, храбрећи их како не бих долазио у термоелектрану да се не осећам безбедним.
После свакодневних акција НАТО авијације долазило је до испадања блокова термоелектрана и хидроелектрана, што је доводило и до распада електроенергетског система.
ВРАЋАЊЕ У МРЕЖУ
КАДА су испадали блокови у термоелектрани „Колубара“, напајање је најчешће добијала од ХЕ „Зворник“ преко далековода Зворник - Ваљево - Лазаревац - ТЕ „Колубара“, а затим су наше мале јединице од 32 ММ и 65 ММ за непуна два сата улазиле на мрежу. По договору са диспечером најчешће смо прво напајали далеководе Бргуле, који је покретао железницу ТЕНТ, а затим је напон пропуштан за Рипањ.
Сви запослени су били срећни када смо се брзо враћали на мрежу, јер живот је кретао од нас малих. Често су могле да се чују шале-опет смо победили. При једном распаду система, из наших цевовода компримованог ваздуха за укључење високонапонских прекидача истекао је ваздух. Напајање термоелектране електричном енергијом, по устаљеној шеми, стигло је из ХЕ „Зворник“ па до високонапонских сабирница, али нисмо могли да укључимо прекидач, јер није било погонског компримованог ваздуха.
Тада се сетим једног трактора. На сцену ступа трактор „урсус“, из нашег комшилука, који има компресор. Још једна необична победа. Затим нормална припрема за старт агрегата и Термоелектрана „Колубара“ оживљава друге.
Међутим, 13. маја 1999. године, НАТО авиони су гађали разводно постројење 110 kV бомбама са графитним влакнима. Разводно постројење очистили смо за два дана од „паучине“ и опет победили.
Расположење и дух код запослених се мењао, али смо се храбрили да успемо у радним обавезама. Нажалост, 22. маја 1999. године у 2 сата и 22 минута, НАТО агресор је бомбардовао разводно постројење разарајућим пројектилима.
Један радник, машиниста турбопостројења, теже је повређен, а два- три радника су имали мање посекотине.
Термоелектрана је била у пламену, односно њено разводно постројење. Около мрак, разбијена стакла свуда по путевима у кругу термоелектране. Погођени блок трансформатори у пламену претили су да се ватра пренесе и прошири на трансформаторе сопствене потрошње, који су смештени уза зид главног погонског објекта, а самим тим и на машинску халу.
ВАТРОГАСНА јединица термоелектране деловала је и обавила почетно гашење, док није исцрпла своје ресурсе. Телефонске везе, стабилне и мобилне, биле су у прекиду са ватрогасном јединицом МУП Лазаревац.
Успео сам да контактирам ватрогасце из Београда и прва стижу ватрогасна возила из Кошутњака, а затим из Лазаревца. Борба са ватреном стихијом трајала је до зоре. Спречено је да ватра захвати трансформаторе сопствене потрошње и да уђе у објекат. Нажалост, за време гашења пожара, један ватрогасац из ТЕ „Колубара“ је повређен услед пада ужета које је напајало трансформатор.
У јутарњим сатима, испред главног погонског објекта стоје министар енергетике Живота Ћосић, директор ЕПС-а Бабић, директор ТЕНТ-а Драган Јовановић, помоћник директора ТЕНТ за производњу Никола Узелац, моји сарадници из ТЕ „Колубара“ и ја.
Министар Ћосић полугласно пита: „Да ли је ово почетак или крај?“ Те речи и сада чујем.
Ипак, агресија на Савезну Републику Југославију убрзо, после бомбардовања ТЕ „Колубара“, завршила је потписивањем Кумановског споразума.
ЕПИЛОГ бомбардовања у разводном постројењу - од 16 трансформатора, 15 је било оштећено. Нису могли с ви трансформатори да се поправе јер су изгорели. Оштећена су два главна система и један помоћни систем сабирница у разводном постројењу, прекидачи, растављачи, изолатори. Оштећен је цевовод уљног система агрегата 3. На блоку 5 уништен кров изнад командне собе и опрема за управљање блоком. На објекту постројења 161 ММ попуцала прозорска стакла, као и на објекту 35 kV развода.
После сагледавања стања, донета је одлука да се обезбеде два далеководна поља за снабдевање копова угља у РБ „Колубара“ и да се преспоје помоћна поља, како би та два далековода била напајана из система ЕПС. Брзом анализом стања постројења закључено је да се агрегат 4 може први вратити у погон.
Наступило је време обнове, радних акција, оспособљавања разводног постројења у коме су учествовали сви запослени ТЕ „Колубара“. Уз помоћ ЕПС и министарства рударства и енергетике, електрична енергија је поново кренула у систем из ТЕ „Колубара“, прво из „четворке“ 1. септембра 1999. године, а потом агрегата 1, 2 и 3 до новембра исте године.
У рату смо показали како некада и мали погони могу да буду значајни за цео систем.
СУТРА:СТРУЈА РЕДОВНО СТИЖЕ У БОЛНИЦЕ И ПЕКАРЕ
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)