ФЕЉТОН - ДИРЉИВО ПОМИРЕЊЕ СРПСКИХ ВЕЛИКАНА: Тесла је је ушао у болесничку собу, Пупину су се сузе сливале низ лице
КАДА је амбасадор Краљевине СХС Станко Стоиљковић први пут видео прослављеног земљака Теслу, овај је стајао испред библиотеке са ”два бела голуба на руци... која су кљуцала семе са његовог длана”.
Било је то 1918. и срели су се само накратко. Деценију касније Стоиљковић се вратио у Америку као изасланик југословенског конзулата, а они су постали блиски пријатељи у наредних десет година.
Као и бројни други Срби, Стоиљковић је био несрећан због раздора између Тесле и Пупина и покушао је, попут многих пре њега, да их помири. Пошто је сматрао да је Пупин незахвалан и пошто је био дубоко повређен због његове повезаности са ”тим магарцем” Марконијем, Тесла није желео да има никакве везе са својим сународником. То осећање је, наравно, било обострано.
Раније смо говорили о томе како је Пупин избрисао Теслино име из расправе о историјату вишефазног система наизменичне струје и бежичног преноса у својој четири стотине страна дугој аутобиографији, која је добила Пулицерову награду, а коју је посветио ”порасту идеализма, као квалификован сведок чије је сведочанство компетентно и има тежину”. Та стратегија се пренела и на његове легендарне курсеве на Универзитету Колумбија, у којима је закамуфлирао Теслину улогу у етиологији разних изума.
КАДА се Пупин разболео 1935, замолио је своју секретарицу да пита Стоиљковића ”да наговори Теслу да га посети у болници. Желео је да се помире пре него што умре”. Поздравивши Стоиљковића на вратима у својој омиљеној одећи за одмарање, црвеном кућном огртачу и плавим папучама, Тесла се запањио чувши његову молбу. Рекао је да мора да преспава пре него што да одговор. Наредног дана је позвао свог пријатеља и рекао му да ће ићи само ако он буде ишао с њим.
Неколико лекара стајало је крај Пупиновог кревета. Сусрет је био крајње дирљив. Тесла је пришао болеснику, ухватио га за руку и рекао: ”Како си, стари мој пријатељу?”
ЈОШ један човек који је касније остао у пријатељским односима са Теслом био је Џорџ Силвестер Вирек, песник вундеркинд. Вирек, који је вероватно био ванбрачни унук Вилхелма II, немачког кајзера који је абдицирао, био је свестрана личност и самозвани геније. Интервјуисавши многе од највећих умова епохе, немачко-амерички интелектуалац уздрмао је душе појединаца попут Теодора Рузвелта, Џорџа Бернарда Шоа, окултисте Алистера Кроулија, Х. Џ. Велса, Сигмунда Фројда, Алберта Ајнштајна, кајзера Вилхелма и Адолфа Хитлера. Вирек, човек који је био у интимној вези са својом ирационалном страном, провео је многе дане са Сигмундом Фројдом, појашњавајући себи теорију либида великог теоретичара, утичући на његове радове, и примењујући мајсторову психологију на савремени живот. Фројда је, како је Вирек писао, ”мотивисала не само жеља да употпуни сопствени поглед на свет, него и веровање да сваки појединац представља посебан израз светског духа”.
Никола Тесла није веровао у Бога у уобичајеном смислу...
У току једног у низу интервјуа са Теслом Вирек је открио да изумитељ ”није веровао (у Бога) у уобичајеном смислу... За мене је универзум једноставно једна велика машина која никада није настала нити ће икада нестати. Људско биће није изузетак у природном поретку... Оно што ми називамо ”душом” или ”духом” није ништа више од скупа телесних активности. Када те активности престану, и ”душа” или ”дух” престају да постоје.”
ШТО СЕ тиче исхране, танки епикурејац је открио да је заувек одустао од меса. Тесла је веровао да ће се у будућности јефтина и здрава храна добијати од млека, меда и пшенице. Како су тридесете одмицале, изумитељ је наставио да живи на све оскуднијим основним намирницама, избацујући најпре месо, па рибу и поврће, да би остао на топлом млеку, хлебу и нечему што је звао ”чиниоцем актус”. Након што је оставио чврсту храну, све мршавији чаробњак сачинио је напитак здравља од дванаест врста поврћа, укључујући празилук, срце купуса, цвет карфиола, белу репу и срце зелене салате.
”Много пре почетка следећег века”, предвиђао је пророк, ”систематско пошумљавање и научно управљање природним ресурсима окончаће све разорне суше, шумске пожаре и поплаве. Пренос електричне енергије на велике раздаљине путем зауздавања водопада отклониће потребу за сагоревањем горива; роботи и машине које мисле замениће људе, а преокренуће се и пракса да се на ратове троши више него на образовање” Један од главних разлога за то биће Теслино најновије откриће, одбрамбени штит између нација.
”Ако ни на једну земљу не може да се изврши успешан напад, рат неће имати сврху. Моје откриће уклања претњу рата. Не кажем да можда неће доћи до неко-лико разорних ратова пре него што свет прихвати мој поклон. Ја можда нећу живети довољно дуго да видим како га прихватају.”
ПОШТО је имао обичај да се релативно редовно састаје са Виреком и његовом породицом у њиховој кући на Риверсајд драјву, Тесла је прихватио позив на једну вечеру. На њој је био Виреков син Питер. Данас, као добитник Пулицерове награде за поезију и професор енглеског, Питер се сећа Тесле готово као стрица. Вечери је присуствовао и млади Елмер Герц, који је тада припремао Вирекову биографију. Пун живота са својих осамдесет и пет година, Герц се присећао вечере, која је одржана педесет и седам година раније, када је он имао двадесет и девет.
ЗАЉУБЉЕН У САРУ БЕРНАР
ЕЛМАР Герец, биограф Теслиног пријатеља песника Џорџа Силвестера Вирека, записао је да је ”Тесла говорио и о својој платонској вези са Саром Бернар, коју је упознао на сајму у Паризу 1889. За разлику од често цитиране О’Нилове тврдње да је Тесла скренуо поглед кад јој је подигао марамицу, Герц пише да се Тесла састао с њом неколико пута, чак и у Њујорку. Био је толико обузет њом да је ”чувао њену марамицу до смрти, и да је никада није опрао”.
”Расположени Тесла је (на вечери) ненаметљиво, једноставно и тихо, али речито причао своју животну причу. Причао је о платонским аферама свог срца... објаснио изуме који су свет учинили његовим дужником...причао је (и) о својим плановима, начелима и ситним манама. Била је то прича о чудима, испричана веома искрено и једноставно.”
Вирек представља фасцинантну везу између Тесле и Сигмунда Фројда: самоодрицање и ерос. Стоиљковић је испричао причу о томе како га је Тесла позвао у свој стан у Њујорку и како је собар ”донео боцу вина у леду”, а Тесла није дозволио да се она отвори. Када се то поновило једне друге вечери, Тесла је изјавио да је држао боцу тамо како би доказао да може да спречи себе да је попије. Као човек строгих навика, себи је ускраћивао одређена задовољства, наводно, као начин успостављања потпуне контроле над самим собом. Па ипак, био је роб сопствене ексцентричности и читавог низа фобија.
СУТРА: ТАЈНЕ СПИСЕ ДАВАО ЈЕ ТАЈАНСТВЕНИМ ЉУДИМА
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (0)