ФЕЉТОН - АМЕРИКАНЦИ МИНИРАЈУ ТЕСЛИН РАДИО-ТОРАЊ: Уместо да заштите великог генија, дозволили су да се сруши његово животно дело

Пише: Марк Џ. Сајфер

12. 03. 2023. у 18:00

ВЛАДА Сједињених Држава знала је преко Френклина Рузвелта да је Маркони угрозио Теслина права на основне патенте.

ФЕЉТОН - АМЕРИКАНЦИ МИНИРАЈУ ТЕСЛИН РАДИО-ТОРАЊ: Уместо да заштите великог генија, дозволили су да се сруши његово животно дело

Фото: Профимедија

Знала је детаље Теслиних законитих захтева из својих досијеа и из записника Канцеларије за патенте. Истина је да је Теслина доказна изјава била основни и главни аргумент који је влада имала против Марконија када га је тужила први пут, а та иста тврдња и ти исти досијеи Одбора за светионике на крају су послужили Врховном суду САД да ослободи Теслу кривице три месеца након што је умро, скоро двадесет и пет година касније.

Уместо да се позабаве истином и великим генијем, за чији се рад чинило да је изнад домета једноставних радио-телефона и бежичних одашиљача, Рузвелта, Данијелса, председника Вилсона и Америчку морнарицу није занимало да заштите Теслин торањ усред рата.

У јулу 1917. Тесла је спаковао кофере и поздравио се са Волдорф-Асторијом. Пошто је тамо живео скоро двадесет година, наговорио је Џорџа Болта млађег да му дозволи да остави велики део личних ствари у подруму хотела док не нађе погодно место на које ће их пребацити. ”Било ми је веома жао кад сам чуо за вашег оца”, рекао је Тесла новом управнику неколико месеци након смрти Џорџа Болта старијег.

ПРИПРЕМАЈУЋИ се да се пресели у Чикаго како би радио на турбинама без лопатица, Тесла је био позван код Џонсонових на опроштајну вечеру. Роберт је тада управљао пословима Америчке академије уметности и писама, организације која је за чланове имала и такве величине као што су Данијел Честер Френч, Чарлс Дејна Гибсон, Вислоу Хомер, Хенри Џејмс и његов брат Вилијам, Чарлс Меким, Хенри Кабот Лоџ, Теди Рузвелт и Вудро Вилсон. Кетрин је већ недељу дана боловала од грипа, али пошто је то вече било важно, извукла се из кревета и обукла најлепшу дугу хаљину.

У сламнатом шеширу, са штапом и белим рукавицама, у својим омиљеним зеленим, дубоким ципелама од антилопа, Тесла је донео велики букет цвећа и чек за Џонсонове. ”Кејт је болесна”, успео је да каже Роберт пре него што се домаћица појавила. Преузимајући средишњу улогу, као што је увек покушавала кад је ”Он” био у близини, Кејт је зрачила љубавним поносом док је задржавала поток суза у очима и бескрајно ћаскала о томе ”како је била блесава у погледу свих својих унука”.

Никола Тесла је био опседнут јединством науке и маште

Дошавши викенд-возом у Чикаго, Тесла се уселио у хотел Блекстоун, поред Универзитета. У понедељак ујутро, изумитељ је унајмио лимузину да га одвезе до седишта корпорације Пyле Натионал. Пошто им је већ био послао прототипе да би били у предности, сад је требало да ради жестоким темпом у потпуно новом окружењу са циљем да усаврши своје револуционарне турбине без лопатица.

Ноћу је волео да шета од свог хотела до Музеја уметности и науке, једине преостале зграде из доба Светске изложбе 1893. Тамо је стајао поред великих стубова и размишљао о времену када су се стотине хиљада људи дневно сливале у магични град покренут његовом визијом. Једне суботе, у јеку лета, прошетао је 1,6 км дуж језера Мичиген, поред Мидвеја, продужио ка низу језераца и парку који је некада био суд части. Тамо, на улазу, на месту на којем је и био, на своје одушевљење нашао је Кип републике, на којем се похабала златна превлака.

НА ВРХУНЦУ  светског пожара, стручњаци за експлозив из компаније ”Смајли” стил окружили су гигантски одашиљач да би поставили динамит око главних носача и забили последњи клин у ковчег Теслиног сна. Уз присуство Асошијетед преса, који је снимао догађај, и војног особља, појачавачки одашиљач је сравњен са земљом, а експлозија је узнемирила многе становнике Шорама.  Новине New York Sun  су известиле: „САД дигле у ваздух Теслин радио-торањ; Посумњавши да немачки шпијуни користе велики торањ за бежични пренос који је пре двадесет година у Шораму, на Лонг Ајленду, подигао Никола Тесла, федерална влада је наредила да се торањ сруши што је недавно и учињено употребом динамита. Током последњих месеци, виђено је неколико непознатих људи како се шуњају око тог места. Уништавање чувеног торња Николе Тесле... јасно показује како се предузимају велике мере опреза, у ово време, да би се спречило да било какве вести од војне важности дођу до непријатеља.”

Фото Музеј Никола Тесла Бразил

Теслино животно дело био је Светски телеграфски центар. Делимично остварен у физичкој равни као Ворденклиф, био је изумитељев Свети грал, кључ помазања. Тај пројекат је уништен 1917, а у том смислу и сам изумитељ. Способан да препозна животне апсурде и извуче снагу из трансценденталне медитације, мистик је покушавао да се опорави уживајући у свом великом плану на пољу маште и тражећи нови камен мудрости.

Годину дана раније, када је пројекат био у најогољенијој фази, Тесла се удружио са једним од најватренијих обожавалаца, Хјугом Гернсбаком, уредником часописа Electrical Experimenter. Гернсбак је први пут чуо за Теслу још док је као дете живео у Луксембургу крајем деведесетих. У то време је тадашњи десетогодишњак нашао фантастичну слику чувеног електротехничара који пропушта кроз себе стотине хиљада волти и изјаву у пропратном чланку да је он највећи чаробњак свог доба. Гернсбак, којег многи футуролози сматрају ”оснивачем и оцем научне фантастике”, студирао је електронику на Бинген текникуму у Европи пре него што се одселио у Америку са деветнаест година, 1903.

ПОТПУНО опседнут фантастичним јединством науке и маште, полетни младић је написао спектакуларну причу која се дешава 2660. године под називом РАЛПХ 124Ц41+. Објављивао ју је у наставцима у свом новом часопису Modern Electronics. Истовремено, отворио је и Гернсбакову електрокомпанију за увоз, продавницу електроуређаја свих намена која се налазила испод железничког надвожњака у улици Фултон. Тамо је нови сој радио-аматера могао да купи шта год је било потребно и да чепрка по ”највећој гомили отпада која је икада виђена”.

Гернсбаков први сусрет са Теслом одиграо се 1908. када је свратио до његове лабораторије да погледа нову турбину.

ЖИЛАВИ И ДУГОВЕЧНИ

ТЕСЛА  је у разговорима са  Хјугом Гернсбаком, уредником часописа Electrical Experimenter, обећао да ће озбиљно размислити о објављивању своје животне приче. У ствари, написао је кратку прву верзију за Scientific American коју је побољшао за говор при додели Едисонове медаље и у којој је написао „Ја потичем из веома жилавог и дуговечног народа. Неки од мојих предака су били стогодишњаци, а један је поживео 129 година. Одлучан сам да наставим своје остварење и удовољим себи изгледима који много обећавају. Штавише, природа ми је дала живописну машту...“

Тада је писао: ”Врата се отварају и појављује се особа висока преко 180 центиметара, мршава, али правилног држања. Приближава се полако, отмено. Одједном постајете свесни да се налазите лицем у лице са личношћу високог реда. Никола Тесла прилази и чврсто се рукује са вама, изненађујуће чврсто за човека од преко шездесет година. Освајајући осмех продорних, светлих плавосивих очију смештених у необично дубоким дупљама очарава и чини да се одмах осећате пријатно”

”Проводи вас у беспрекорно уређену канцеларију. У њој се не види ни трунка прашине. Нема разбацаних папира по столу нити ичега сличног. Све представља одраз самог човека, беспрекорно одевеног, уредног и прецизног при сваком покрету. Носи црни фрак и нема никакав накит на себи. Без прстења, украсне игле, па чак и џепног сата”.

СУТРА: НАЈАВА ПРОНАЛАСКА КОЈИ ЋЕ ЗАПАЊИТИ ЦЕО СВЕТ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: Две на страни Путина, две жестоко против Руса

НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"

СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.

22. 11. 2024. у 09:14

ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.

22. 11. 2024. у 18:36

Коментари (0)

НЕВЕРОВАТНИ ПОПУСТИ ДО КРАЈА МЕСЕЦА! Не пропустите прилику за велику уштеду