ФЕЉТОН - ГОЛУБОВИ СИМБОЛ РАНОГ БЕЗБРИЖНОГ ДЕТИЊСТВА: Поштанска служба САД издала је 1983. године марку са Теслиним ликом
СТОТА годишњица Теслиног рођења обележена је 1956. Да би цео догађај добио на значају, у Теслину част одржан је стогодишњи конгрес којем је председавао добитник Нобелове награде Нилс Бор.
Истовремено, југословенска поштанска служба издала је комеморативну маркицу са Теслиним ликом, а влада га је ставила на новчаницу од 100 динара. У музејима у Загребу и Бечу откривени су споменици, једна школа у Илиноису добила је његово име, у Чикагу је проглашен Теслин дан, а у Минхену Институт електротехничког комитета сложио се с тим да ”тесла” буде назив јединице за магнетну индукцију. Тако је Тесла могао да заузме заслужено место поред величина као што су Ампер, Фарадеј, Волта и Ват.
Двадесет година касније, 1976, као дар народа Југославије, на Нијагариним водопадима постављена је Теслина статуа, рад вајара Франка Кршинића, а иста таква подигнута је и на градском тргу у Госпићу, у Хрватској, где је Тесла живео као дечак. (Нажалост, споменик у Госпићу срушен је за време рата 1993). Председник Тито одржао је говор у Теслину част у Смиљану пред хиљадама Хрвата и Срба (које су раздвајали наоружани полицајци и ограде), а прослава је настављена у Америци. Постављене су спомен-плоче на улазу у хотел "Герлах" у Њујорку, где је живео, и у лабораторији Ворденклиф, која се још увек налази у Шорхему на Лонг Ајленду.
ПОШТАНСКА служба САД одала је 1983. почаст Тесли, Чарлсу Стајнмецу, Фајлоу Фарнсворту и, авај, Едвину Армстронгу, издавши колекцију од четири комеморативне поштанске маркице. У Бостону се може видети гигантски Теслин калем у Музеју науке, а Теслина слика виси у институцији Смитсонијан у Вашингтону. У његову част основане су и две велике организације: Меморијално друштво Тесла у Лакавани у Њујорку и Међународно друштво Никола Тесла, које од 1984. сваке две године одржава конференције у свом седишту у Колорадо Спрингсу.
У Човеку организације (Organization Man) Вилијам Вајт је написао да су велике корпорације колико год могу бити корисне, такође и статичне, превртљиве и самоуништавајуће. За време неизбежног сукоба између појединца и друштва, човек организације се нађе у ћорсокаку јер му компанија обезбеђује средства за живот, али науштрб радничке индивидуалности. Вајт то назива ”узајамном обманом”: ”Очигледно је да се против тираније треба борити; није лако борити се са доброчинством, а мало ствари је боље срачунато да украде особи средства за одбрану од идеје да се њени интереси и интереси друштва потпуно поклапају... Ко дозволи да му Организација суди, напослетку жртвује сам себе.”
Корпоративно мишљење постаје отелотворење саме рационалности, реконструишући, а тиме и контролишући свест. То је био случај и с Теслом. Што је свет више одбацивао замисао о Ворденклифу, она се чинила све неизводљивијом инжењерима у тој индустрији јер су они, као производ и продужена рука корпорација, размишљали свешћу обликованом корпоративном политиком.
СВЕСТАН критика упућених Фројдовој теорији и проблему претераног поједностављивања, у својој докторској дисертацији тврдио сам да је могуће објашњење за Теслину необичну личност, самоизабрани целибат и у наводну хомосексуалност потиснуто осећање кривице које је имао због преране смрти старијег брата Данета у Николиној петој години. У агонији због Едиповог комплекса и претеране везаности за мајку, млади Нико је претрпео велике трауме не само зато што је Дане био Ђукин миљеник већ и зато што је Нико био у годинама када се стиче сексуални идентитет и учи како примљену љубав пренети на друге. Могуће је да је мајка одбацила Николу након Данетове смрти па је он враћао примљену љубав сам себи и постао нарцис. У жељи да разуме зашто је изгубио љубав своје мајке и изгубљеног брата, Тесла би касније у животу несвесно тражио личности које су биле спој динамике ”сурогата старијег брата, односно мајке”; на пример, снажне, заштитничке, ауторитативне особе као што су Вестингхаус и Пирпонт Морган. Тај спој мајке и брата могао би да објасни и забуну у вези са Теслиним сексуалним идентитетом.
Да би поново задобио њихову изгубљену љубав и на симболичан начин вратио брата из мртвих (јер то је био једини начин да се поправи штета), Тесла је морао да се жртвује испаштањем. У Вестингхаусовом случају, поцепао је клаузулу уговора која се односила на хонорар и то га је коштало милионе долара (могао је да направи одложени распоред плаћања), а у вези с Морганом, изумитељ је инсистирао на томе да финансијер узме већи део партнерства, то јест 51 %, док је чак и сам Морган предлагао поделу пола-пола.
ИПАК, због бројних личних фактора, као што су егоманија, претерана амбициозност и необуздана жеља да што пре уништи конкуренцију, Тесла је прекршио уговор са Морганом, одлучивши да сагради већи торањ од договореног. Био је то потез за самоуништење (иако је могао и да успе, па је то са друге стране био просто срачунат ризик). Са психонаналитичког становишта, подсвесно се надао да ће му финансијер опростити грехе (и показати свом лажном сину да га још увек воли) и обезбедити му додатна средства да заврши торањ. Када је Морган рекао не, подсвест није могла да се суочи са тако грубим одбацивањем, па је Тесла тврдоглаво покушавао да га поврати себи. Чак и када је било јасно да се Морган никада више неће вратити на старо, самопрокламовани, лажни син, наставио је да покушава.
Што се тиче Теслине сталне жеље да ступи у контакт са ванземаљцима, из психоаналитичке перспективе, та створења у свемиру можда су симболизовала бића која постоје у загробном животу. Свакако, потреба да се верује у постојање ванземаљаца снажна је и популарна. Она објашњава зашто је толико људи прихватило теорију Персивала Лоуела о ”каналима на Марсу”, а у данашњем свету, популарност филмова као што су Ратови звезда, "Звездане стазе", ЕТ.
У ТЕСЛИНОМ случају, ванземаљци су били подсвесна замена за његовог брата и мајку. Инсистирање на томе да су му се вероватно обратили Марсовци постало је издувни вентил његове подсвести, који му је омогућавао да се ослободи нелагоде због братовљеве смрти и да му пружи осећај да је брат на неки начин још био жив. Да је Дане и даље постојао, траума настала његовом смрћу била би мања, а Нику би мајка опет волела.
Тај вид регресивног понашања може да објасни и Теслину опсесивну бригу о голубовима.
Након Данетове смрти, цела породица била је истргнута са идиличног имања у Смиљану и доспела је у ужурбани град Госпић. Голубови нису били једина замена за Теслине љубавнице; они су симболизовали повратак у утопију раног, безбрижног детињства у Смиљану.
БЕЗ УТИЦАЈА НА КАРИЈЕРУ
КАДА се човек осврне на догађаје који имају везе са радом Николе Тесла ... почиње да схвата колико је мала улога коју је играо у обликовању догађаја у својој каријери, а колико је надмоћнија улога коју су играле околности потпуно ван његовог утицаја. На крају, Теслино виђење света претворило се у претњу и било је лакше отписати га као ексцентрика него узети у обзир да су његови планови изводљиви.
СУТРА: НЕОБЈАШЊИВА ПРИРОДА ТЕСЛИНОГ ЧАРОБЊАШТВА
"ТРАМП БИО ОПСЕДНУТ ТИМЕ" Меркелова открила бројне тајне пред излазак њених мемоара
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел у интервјуу пред изалазак њених мемоара говорила је, између осталог, о томе шта новоизабрани председник САД мисли о немачким аутомобилима, открила да ли су јој биле познате намере руског председника Владимира Путина и како је покушавала да спречи "инвазију на Украјину", навела је ко јој је помогао да избегне регрутацију за Штази и шта би требало да уради њена партија како би победила на предстојећим изборима у Немачкој.
23. 11. 2024. у 16:52
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (0)